Andromeda (Sindrella Kompleksi)

Geçmişten günümüze kadar birçok toplumda kadın, her alanda önem ve değer konusunda  erkeklerden sonra yer almıştır. Aile içinde kız çocuğunun yeri  ikinci plana atılmış, önemsenmemiş, ev işleri dışında başka şeyler öğretilmemiştir. Büyüyünce de durum değişmemiş ve çalışma hayatında yer almaları bile yüz yıllar sürmüştür.

Durum böyle olunca da hem ailesi hem de çevre  tarafından erkeklerden daha, güçsüz, yardıma muhtaç, tek başına var olamayan, sorumluluk sahibi almaktan korkan, koruyup kollanması gerektiğine inandırılan kadınlar, yaşamak için birine -bir erkeğe- ihtiyaç duydukları düşüncesine  kapılırlar. Bu düşünceyi geliştiren kadınlar, çaresizlikten ve yalnızlıktan kurtaracak olan erkeğin en kısa sürede hayatlarına girmesini bekler. Çünkü bu kadınlara, hayatlarında ortaya çıkacak zorluklarla savaşmak öğretilmemiştir onun yerine ne zaman bir zorlukla karşılaşsa bir erkekten yardım ya da destek istemesi gerektiği söylenmiştir.

Daha çocukken kız çocuklarına anlattığımız masallarda bile her zaman yardıma ihtiyacı olan karakter bir prenses ve onu kurtaran kişi de beyaz atlı bir prenstir. Bu hikâyelerle büyüyen kız çocukları da ileride kendi hayatlarının sorumluluğunu almaktan kaçarlar ve  evlenecekleri güne kadar tutsak ve çaresiz  olduklarını düşünürler. Hızlı bir şekilde evlenmeyi kendileri için şanslı sayarlar çünkü prensleri ile ne kadar erken bir araya gelirlerse onlar da o kadar çabuk mutluluğa erişecek ve rahat bir yaşama sahip olacaklardır. Ancak bazı zamanlar hayatları ve ilişkilerinde gördükleri, kadınların önceden bekledikleri , hayalini kurdukları yaşam  gibi olmaz. Er ya da geç, hayatın masallarda anlatılanlar gibi olmadığını görürler. Bir insanın kurtarıcısının yalnızca kendisi olduğunu tecrübe ederek öğrenirler ama artık çok geç olabilir.

Ölene dek mutlu bir evlilik sürdürüp korunup destekleneceklerini ve dibe vurmaktan kurtularak hayatlarına ‘sihirli bir değnek’ değeceğini düşünenler yani kendini Sindrella’nın yerine koyanlar, tam olarak Andromeda kompleksinin belirtilerini karşıladıklarından bihaber olarak hayatlarına devam edeceklerdir.

Sindrella Kompleksi Nedir?

Psikoloji literatüründe Andromeda; içinde bulunduğu zor koşullardan ve kendisini bağlayan sorumluluklardan uzaklaşmak için, karşısına çıkan ilk erkeğin etkileyici sözlerine inanarak hayatlarını mutlu geçirme hayalleri kuran
kadınları tanımlamak için kullanmaktadır. Neredeyse tüm kadınların bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde Andromeda Kompleksi yaşadıklarını ileri sürmek mümkündür. Kadınların tüm yaşamlarını kısıtlayarak yaşamdan aldıkları doyumu azaltıyor, ilişkilerinin sınırlarını belirliyor, zorluklarla savaşmak yerine yaşamları boyunca bir erkek
tarafından kurtarılmayı bekleyerek geçirmeye ve sırf evlenmiş olmak için evlenmeye sebep oluyor.

Andromeda Kimdir?

Mitolojide Andromeda, Aithiopia Kralı Kepheus ile Kassiepeia’nın kızıdır. Andromeda’nın alımlı ve bir o kadar kibirli olan annesi Kassiepeia, tüm Nereus kızlarından daha güzel olduğunu düşünüp bunu her seferinde dile getirdiği için kızları tarafından Deniz Tanrısı Poseidon’a şikayet edilmiştir. Bunun üzerine Tanrı, Aithiopia’ya  bir ejder göndererek tüm ülkeyi birbirine katmıştır.

İçine düştüğü kötü durumdan kurtulmak isteyen ve kahine başvuran kral, tek çözümün kızını ejdere kurban etmesi olduğunu öğrenmiştir. Çaresiz durumu ve halk tarafından da zorlanması, kralın kızını ejder tarafından yenmek için bir kayaya bağlamasına neden olmuştur. Ancak canavar Andromeda’yı parçalamak üzereyken kanatlı at üzerinde gökyüzünde dolaşan Perseus yere inmiş ve canavar Gorgo’yu öldürmüştür. Kayaya bağlı güzel Andromeda’yı gören Perseus, ona aşık olmuş ve kralın da izniyle onunla evlenmiştir. Andromeda ile sözlü olan ve aynı zamanda amcası olan Phineus, yanındakileri toplayarak düğün gecesi Perseus’a saldırsa da, Gorgo’nun kafasını kendilerine doğru tutan Perseus tarafından adamlarıyla birlikte taşa dönüştürülmüştür. Olup bitenlerin sonunda  Andromeda, kendisini tüm bağlarından ve güçlerden kurtaran Perseus ile uzun ve mutlu bir ömür geçirmiştir.

Özetleyecek olursak, kadınların yetişme tarzlarına ilişkin her şeyin, onlara bir başkasının parçası olacaklarının, ölene dek mutlu evlilikle korunacaklarının, destekleneceklerinin ve dibe vurmaktan kurtulacaklarının altını çizdiğini ifade eden Collette Dowling, Andromeda Kompleksi’ne paralel bu durumu bir masal kahramanı olan Sindrella aracılığıyla açıklamaktadır. “Kadını, aklını ve yaratıcılığını tam olarak kullanmaktan alıkoyan ve büyük ölçüde bastırılmış tutum ve korkulardan oluşan olgu, “Sindrella Kompleksi” olarak tanımlanabilmektedir.” Sindrella gibi günümüzdeki bazı kadınlar da hala dışarıdan bir şeylerin kendi yaşamını değiştirmesi beklentisi içindedir. Ancak masallarla birlikte ta çocukluktan itibaren empoze edilen Sindrella kompleksinin günümüzde artan farkındalık ile birlikte azaldığı gerçeğini göz ardı etmek ise haksızlık olacaktır.

(Editör Tavsiyesi: Web sitesinde yer alan ”Neden ”Neden” Ararız?” yazısını okumak için tıklayınız.)

Yazar: Cansu Başer

Merhaba ben Cansu. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 2.sınıf psikoloji öğrencisiyim. Okumayı, yeni bilgiler öğrenmeyi, araştırmayı ve bu öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Sizinle paylaşacağım yazılar için çok mutlu ve heyecanlıyım.

3 Yorum

Yorum Yap
  1. Toplumun empoze ettiklerinden uzak kalmak dileğiyle. Ellerine sağlık 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Davranım Bozukluğu Nedir

Davranım Bozukluğu Nedir?

Stres Termometreleri DA9A1BAB 5CC1 4870 AF3F 37ED18014E31

Stres Termometreleri