Aşkın Felsefesi

Makale İçindekiler Gizle

Aşk: sözlük anlamı ile bir şeye ya da bir kişiye karşı duyulan aşırı sevgi ve bağlılık duygusudur. Peki, sizce sadece bu kadar mı ya da aşk kelimelerle tarif edilen bir şey midir? Kimine göre evet kimine göre hayır. Bana soracak olursanız aşk, yaşama nedenlerinden bir tanesi, insanın nefesi ve acı çekmenin en güzel yoludur. Aşk öyle bir şey ki üzerine ne destanlar ne şarkılar yazılır bazen de tek bir söz bile söylenemez.

Filozoflar aşka çeşitli yorumlar getirirken aşk çeşitlerini de belirlemişlerdir. Evlat aşkı, aile aşkı, yurt aşkı meslek askı cinsel ask vb.

İkili ilişkilerde ise filozoflar aşkı şu şekilde tanımlamıştır; biri yırtıcı ya da yakıcı olan Eros diğeri sevecen ya da yapıcı olan Agape olmak üzere iki zıt düşünce ortaya atılmıştır. Aşk ise bu iki değneğin ucunda olumlu bir anlam kazanmıştır.  

Sağlıksız aşk bu değneğin uçlarından birinin daha ağır basmasıyla ortaya çıkar Agape’nin Eros’a sığınması ve Eros’un Agape’ye göre daha baskın olması doğal karşılanır.

Geçmişten günümüze insanoğlu birçok şeyin planını yapar, gelecekti adımlarını bu planlara göre atar  fakat aşk sonuçlarına göre tasarlanamayan, sonuçları göz önünde tutularak gerçekleştirilemeyendir.

Milyonlarca insan, milyonlarca ruh milyonlarca kalp içinde planlamadan birisini bir şekilde bir anda gördüğümüzde onun bu kadar farklılık içinden sizi bulmasını şans sayabilirsiniz ve bütün olumlu olumsuz sonuçları göze alabilirsiniz. Gerçekten aşık oldum dediğiniz o insan sizin ilerleyen zamanlarda katiliniz olabilir ve üstelik cinayetin suç ortağı bizzat biz oluyoruz İzin veriyoruz, o kişiye kendimizi açıyoruz hiç bilinmeyenleri anlatıp, yumuşak tarafımızı ona ezberletiyoruz. Sonra da bir şekilde kaybedebiliyoruz.

Filozoflara Göre Aşk

Platon: “Güzel yaşam ancak aşk ile sağlanır.”

Pascal: “Aşkın mantığa sığmayan apayrı bir mantığı vardır.”

Bazı aşklar ise kişilerden daha büyüktür. Leyla ile Mecnun, dünyanın gördüğü en büyük efsanelerden biridir. Mecnun, yıllarca Leyla’yı arar. Aşkından Mecnun olmuştur ve çöllere düşmüştür. Yıllar sonra Leyla’yı bulur ve içindeki Leyla aşkını artık Leyla bile söndüremez. Çünkü o imkânsızlığa ve ulaşılmazlığa âşık olmuştur. Yani; Pascal aşkın her türlü saçmalığı barındırabileceğini ifade etmiştir.

Byron: “Sevdiği bir kadın için ölmek, onunla birlikte yaşamaktan daha kolaydır.”

Kiminin kalbi ise çok geniştir. Herkese, her söze, her bakışa âşık olur. Bu yüzden o aşklar efsane olmamıştır. Efsane, Âşık Veysel’in (evden kaçmasına rağmen) eşi Esma’ya duyduğu aşkın hiç bitmemesidir belki.

 Nietzsche: Kimse size aşkı öğretmez. Aşkı ancak kendiniz içinizde ve bilincinizi daha yukarıya çıkararak bulmak zorundasınız. Ve aşk size geldiği zaman artık sorumluluk ortadan kaybolur. Yaptıklarınız onları sırf sevdiğiniz kişi için yapıyor olduğunuz için hoşunuza gitmeye başlayacaktır.

Nietzsche hayatında aynı kadına Lou Salome’ye üç kez teklif etmiştir olumsuz yanıtlarından sonra aşk peşinde koşmayı bırakmıştır.

Anahtar Kelimeler: Aşk, filozoflar, aşık olmak

Kaynaklar

Yazar: Cansu Başer

Merhaba ben Cansu. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 2.sınıf psikoloji öğrencisiyim. Okumayı, yeni bilgiler öğrenmeyi, araştırmayı ve bu öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Sizinle paylaşacağım yazılar için çok mutlu ve heyecanlıyım.

31 Yorum

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

poligamik kapak

İnsan Neden Poligamiktir?

OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUK kapak

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB)