İletişimde Beden Dili Faktörü

Dil, insanoğlunun ilk çağlarından başlayarak günümüze kadar süregelen varlığımızı korumamızdaki en önemli etkenlerden biridir. İnsanların en temel iletişim aracı olan sözlü iletişimin oluşumundan önce kullanılan sesler, heceler ve ses taklitleri günümüzde kullandığımız sözlü iletişimin temel yapı taşlarıdır. Sözlü iletişim henüz ortalarda yokken tıpkı birçok yabani hayvanda olduğu gibi homo sapiens atalarımız da birbirleri arasında iletişim kurabilmek için beden dili kullanmaktaydı. Hala günümüzde iletişimin etkin bir parçası olan beden dilimizi biraz daha yakından inceleyelim

Beden dili insanların ilk iletişim aracıdır. Beden dili aracılığıyla insanlar duygu, düşünce ve istekleri gibi pek çok önemli bilgiyi birbirleriyle paylaşmış ve paylaşmaktadırlar. Beden dilini davranış bilimcilerin vücut hareketlerinin iletişimdeki etkinliğini fark etmeleri üzerine araştırmaya başlamaları 1970’li yıllara denk gelir. Henüz çok yeni diyebileceğimiz bu bilimsel araştırmalar sonucu elde edilen bulgular ise iletişim kurmada hayati bir önem taşımakta.

Yapılan birçok araştırma, kişilerarası iletişimde kelimelerden çok beden dili ve vurguların mesajın akılda kalıcılığını arttırdığını ortaya çıkarmıştır. Kelimeler yalnızca iletmek istediğimiz mesajın yaklaşık %7 sini iletebilirken, beden dilimizin %55 ve vurgularımızın %38 ini ilettiği bilinmektedir. Beden dili sadece mesaj iletmekle kalmaz. Bize karşımızdaki kişinin duygu durumu, kişiliği, kelimelerinin ardında yatan gerçek düşünceleri hakkında pek çok bilgi verir. Beden dilinin varış noktası bilinçten önce bilinçaltıdır. Birçok jest, mimik ve mikro ifadeler milisaniyeler kadar kısa bir süre içerisinde ortaya çıkıp kaybolduğu için bilinç düzeyinde bizler bunu fark edemesek bile bilinçaltımız çoktan bu sinyalleri alıp işlemiştir bile. Beynimiz konuşma esnasında kelimeleri anlayıp yorumlarken beden dilinden elde ettiği verilerle karşılaştırır ve tepkimizi de ona göre veririz.

Beden dilinin ne kadar önemli olduğunu ve çoğunlukla kontrolümüz dışında ortaya çıkarak iletişimimizin büyük bir kısmını oluşturduğunu artık biliyoruz. Peki bedenimiz üzerinde kontrolü nasıl sağlayabilir ve etkili bir şekilde iletişim kurabiliriz?

Bunun için nasıl yabancı bir dili öğrenmek için çalışıyor ve çaba gösteriyorsak aynı şeyi beden dili için de yapmamız gerekir. Ayrıca beden dili kültürler arasında birtakım farklılıklar gösterebilir. Size basit ve masum gelen bir hareket karşınızdaki kişi tarafından hakaret ya da tehdit olarak algılanabilir ve böylelikle kurulan iletişim olumsuz etkilenir. Örneğin Tibet’te birine dil çıkarmak, onunla ilgili kötü düşüncelere sahip olmadığınızı gösterirken çoğu ülkede saygısızca bir davranış olarak algılanır.

Beden dili, sözcüklerin arkasındaki anlamdır. Örtülü ve dolaylı bir dildir. Beden dilindeki örtülü anlamların anlaşılması için pek çok kaynak ve eğitim mevcut. Bu yazımda sizlere oldukça genel ve günlük hayatta herkes tarafından bilinmesi gereken/kullanılan bazı vücut dili sinyallerini ve hareketlerini anlatacağım.

İletişimde Beden Dili Faktörü Iletisimde Beden Dili Faktoru 1

Günlük Hayatta En Sık Kullanılan 9 Beden Dili Hareketi

Kolları Göğüs Hizasında Çapraz Tutmak

Kollarınız göğsünüzün üzerinden geçerek oturmak veya ayakta durmak neredeyse her zaman savunma beden dili olarak görülür. Bunu yaptığınızda, kapanır ve bağlantınız kesilir. Öfkeli veya inatçı görünebilirsiniz. Ayrıca, çapraz kolları olan bireyin, iletişim kurdukları diğer kişilerin görüşlerine veya eylemlerine katılmadığını da gösterebilir. İlginç bir şekilde, çapraz kollar aynı zamanda güven belirtisi olabilir. Birisi gülümseyerek, geriye yaslanırken veya diğer rahatlık belirtileri gösterirken kollarını çaprazlarsa, muhtemelen savunmasız olmaktan ziyade durumu kontrol altında hissediyordur.

Parmaklarınıza Dokunma

Parmaklarınıza dokunduğunuzda, sabırsız ve muhtemelen beklemek konusunda gergin göründüğünüzü ifade eden bir davranış sergilersiniz. Tam aksine bilgili ve konuya hâkim olarak da görülebilirsiniz ancak bunun için tüm bedeninizin aynı sinyalleri vermesi gerekir.

Parmak Uçlarını Bir Araya Getirmek

Parmak uçlarınızı bir arada tutmak ve avuç içlerinizi ayırmak, otorite ve kontrolünüz olduğunu size bildirir. Patronlar ve politikacılar bu hareketi sıklıkla sorumlu olduklarını göstermek için kullanırlar.

Göz Teması

Konuşmadan rahat hissetmelerini ve söylediklerinizi kabul etmelerini istiyorsanız, konuştuğunuz kişiyle göz teması kurmanız gerekir. Bilim insanları, bir yabancıysanız, çoğu insanın bir seferde yaklaşık 2-3 saniyelik göz temasıyla rahat olduğunu öne sürüyor. Arkadaş olduğunuzda, genellikle daha uzun süre göz teması kurmanın bir sakıncası yoktur.

Elinizi Yanağınıza Yerleştirme

Yanağınıza elinizle dokunduğunuzda, aldığınız bilgileri düşündüğünüzü ve dikkatlice değerlendirdiğinizi gösterirsiniz. Birinin onlarla konuşurken bunu yaptığını gördüğünüzde, genellikle söylediklerinizi düşünecek kadar ciddiye aldıklarını varsayabilirsiniz.

Sakal veya Çene Okşama Hareketi

Biri çenesini okşadığında derin düşünceyi iletir. Böyle bir hareket, genellikle bir kişi bir konu hakkında karar vermeye çalışırken istemeden kullanılır.

Kaşları kaldırmak

Kişinin şaşkın olduğu anlamına gelir. Ayrıca bazen onaylanmama anlamına da gelebilir. Bu duruma bağlıdır. Birisi kaşlarını kaldırdıysa, kişinin bir cevap beklediği anlamına da gelebilir.

Yansıtma Davranışı

Eğer birisi beden dilinizi yansıtırsa, diğer kişi söylediklerinizle ikna olmuş demektir. Nöronlar ayna gibi davranarak isteminiz dışında aynı hareketleri yapabilir. Birisi gülümserse, sonunda aynı hissettiğini söyleyerek gülümsersin. Bu yansıtma aynı zamanda jestlerle, ses tonuyla ve hatta vücut açılarıyla da olabilir. Bu cevap bilinçaltı tarafından verilir.

Oturma Şekli

Oturma pozisyonu da kişiliğiniz hakkında pek çok şeyi ele verir. Dik oturuyorsanız kendine güvenli, kanepenin ortasında oturuyorsan kendinden emin, çapraz kollar kızgın, çapraz bacaklı oturuyorsan rahat, eller kucaktaysa kapalı fikirli gibi anlamlara gelebilmektedir.

Sonuç olarak beden dili, hayatın her alanında karşımıza çıkar ve kişilerarası iletişimde büyük bir rol oynar. İş mülakatları, okul, iş ortamı, ev ve daha pek çok alanda beden dilini etkili kullanmak ve karşımızdakinin beden dilini okuyabilmek iletişim kurma konusunda size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bu nedenle beden dilini ciddiye almak ve kendimizi bu konuda eğitmek gerektiğini düşünüyorum. Değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıcakla kalmanızı dilerim.

(Editör Tavsiyesi: Web sitesinde yer alan ”İnsan İlişkilerinde Bağımlılık” yazısını okumak için tıklayınız.)

Anahtar sözcükler: Beden dili, iletişim, dil, bilinç, bilinçaltı…

Kaynakça:

  • HARRARI, Yuval Noah 2012, Sapiens: Hayvanlardan Tanrılara İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi, İstanbul: Kolektif Kitap Bilişim ve Tasarım Ltd. Şti.
  • NAVARRO, Joe 2008, Beden Dili, İstanbul: Alfa Yayıncılık
  • Psk. İlkten ÇETİN (2012), Beden Dili: Dinle Bedenim Konuşuyor, 06.02.2021 tarihinde https://www.tavsiyeediyorum.com/makale_10048.htm adresinden alındı.
  • Uzm. Psk. Abdullah ALPASLAN (2014) Vücudunuz Size Ne Söylüyor? Beden Dili ve Mikro İfadeler, 06.02.2021 tarihinde https://www.tavsiyeediyorum.com/makale_13176.htm adresinden alındı.

Yazar: Mert Kaan Sarıkaya

Merhabalar, ben Mert. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinde Psikoloji öğrencisiyim. Bu platformda sizlerle ilgimi çeken konularda yaptığım araştırmalarımı ve kendi düşüncelerimi paylaşıyor olacağım. Sağlıcakla kalın.

7 Yorum

Yorum Yap
  1. İnsan doğası, insan ilişkileri,insanı anlamak ne kadar önemli.Bilgilendirici ve güzel yazı.Takipteyim sevgiler.

  2. Son zamanlarda oldukça popüler bir konu olan beden dilini anlamakla ilgili böylesine bilgilendirici ve kolay anlaşılabilir bir metin kaleme aldığınız için tebrik ederim. Günlük hayatımızda kullanabileceğimiz bilgiler içeren bu aydınlatıcı yazı için teşekkürler.

Web Site İçi Kaynakça

  1. Web Site İçi Kaynakça:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyolog Nedir kapak

Sosyolog Kimdir?

Neden Güzel Olmak İsteriz kapak

Neden Güzel Olmak İsteriz?