Bir Rüya İçin Ağıt (Requiem For A Dream)

Hayatınızda hiç film izledikten sonra uzun bir süre düşüncelere daldınız mı ? Dalmadınız mı ? Bir Rüya için Ağıt filmini izledikten sonra fazlaca düşünecek ve bir süre etkisinde kalacaksınız. Türkçeye Bir Rüya İçin Ağıt olarak çevrilen Requiem For A Dream filminin yönetmenliğini Darren Aronofsky yapmaktadır. 2000 yılında çekilen bu film içinde Psikoloji , Dram , Trajedi gibi tiyatro türleri barındırmaktadır.

Filmde temel olarak dört bireyin eroin, kokain ve diyet haplarına olan bağımlılıkları işlenmiştir. Ama filmin isminden de anlaşıldığı üzere ana tema bir düşe, bir umuda olan bağımlılık ve bunun tehlikeli sonuçlarıdır.

Hepimizin hayatında küçük veya büyük fark etmeksizin bağımlılıklarımız vardır. Belki hala daha fark etmemiş bile olabilirsiniz .Bunlar sadece Uyuşturucu , sigara ,alkol vb. gibi somut maddeler olmak zorunda da değildir. Günlük yaşantımızda zararsız bildiğimiz şeylerin bile bize zamanla zarar verebileceğini unutmamak gerekir. Bu film de bize tam bunu hatırlatmakta.

Bir Rüya İçin Ağıt Filminin Özeti

Film dört bağımlı insanın hayatını anlatıyor. Sara Goldfarb eşini kaybetmiş, hayatında televizyon izlemekten başka hiçbir şey yapmayan yaşlı bir kadındır. Harry Marion ve Tyron ise uyuşturucu bağımlısı gençlerdir. Harry ve Marion sevgilidir Tyron ise yakın arkadaşlarıdır Saranın oğlu Harry uyuşturucu alabilmek için sürekli annesinin televizyonunu rehinciye satar ve annesi televizyonunu hep geri alır.

Bu sırada Saranın çok katılmak istediği bir televizyon programından teklif gelir. Sara ölmüş eşinin çok sevdiği kırmızı elbiseyi bu televizyon programında giymek ister ama Sara gençlik döneminden bu yana çok kilo aldığı için kırmızı elbiseye bir türlü sığamamaktadır. Diyet yapmaya karar veren Sara için işler iyi gitmez ve istediği kiloya ulaşamaz. En sonunda diyet haplarına başlama kararı alır. Bu hapları kullandıkça uyuyamamaya başlar ve halüsinasyonlar görür. Harry annesinin garipleştiğini fark ettiğinde kullanmaması için onu uyarır ama annesi kullanmaya devam eder.

Bu sırada Harry, sevgilisi Marion ve arkadaşı Tyron ile para kazanmak için uyuşturucu işine girmiştir. Ama Tyrone’ın hapse girmesi ile işler ters gitmeye başlar. Bütün paralarını onu çıkarmak için kullanırlar ve hem parasız hem uyuşturucusuz kalırlar.
Daha sonra uyuşturucu alabilecek parayı bulmak için Marion başkaları ile olmaya başlar. Harry’nin uyuşturucu enjekte ettiği kolu gittikçe kötüleşmeye başlar. Tyrone ile uyuşturucu almak için Florida’ya yola çıkar. Yolda kolunun acısına dayanamayarak bir hastaneye gider ve orada tutuklanırlar. Annesi Sara da halüsinasyon sonucu buzdolabının hareket edip ona saldırdığını sanarak evden kaçar ve garip hareketlerinden dolayı sonunda bir hastaneye götürülür.

Filmin sonunda ise bu dört insan da rüyalarına ulaşmak için bağımlılıklarına yenik düşer ve hayatlarını karartırlar. Biri özgürlüğünü , biri bedenini , biri aklını biri de kolunu kaybeder. Film dördünün de cenin pozisyonunu alışı ve ulaşmak istedikleri hayallerinin gösterilişinin hayali bir şekli ile biter. Sara zayıflamış ve istediği programa katılmıştır, Harry Marion’a, Tyrone bağımlı olduğu annesine, Marion da uyuşturucuya kavuşmuştur.

Bir Rüya İçin Ağıt (Requiem For A Dream) dbndrg5 93fceb16 f773 4e2d ad17 584b7137d92a

Film Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Bu filme Amerika Denetleme Kurulumu tarafından nc-17 (17 yaşından küçükler izleyemez) ibaresi konuldu ve Aronofsky’den bazı bölümleri kesmesi istendi. Yönetmen, artisian stüdyosunun da desteklemesiyle filmin etkisini azaltacağı için bunu kabul etmedi. sonuçta film “not rated” ibaresiyle sınıflandırma dışı gösterime girdi.
  • Aronofsky, başrol oyuncuları Leto ve Wayans’a bir ay boyunca şeker içeren yiyecek yememelerini ve seks yapmamalarını söyledi böylece çok istedikleri bir şeye sahip olamamayı hissetmelerini istedi. “Entertainment Weekly’de yayınlanan habere göre 15 kilo veren Jared Leto, çekimlerden sonra filmin etkisinden kurtulmak için Portekiz’de bir manastıra gitti ve saçlarını kazıttı.

         Filmin uyarlandığı romanın yazarı Hubert Selby

  • Filmi izlediğimde gözyaşlarımı tutamadım. İzleyenlerin de bu duygumu paylaşacaklarını sanıyorum. Bence bu gezegende yaşamış herkes bu hikayede kendilerinden bir şey bulacak.
  • Normal bir filmde 600-700 cut (geçiş) bulunur. Requiem For A Dream’de 2000’den fazla cut var.
Burcupc(2009) , Bir Rüya için Ağıt Ve Masumiyet , 22 Nisan 2021 tarihinde http://yasamingenisozeti.blogspot.com/2009/09/bir-ruya-icin-agt-ve-masumiyet.html adresinden alındı.

Yazar: Kutay Hamurcu

Merhaba, ben Kutay. Yakın Doğu Üniversitesi Psikoloji bölümü 1. sınıf öğrencisiyim. Araştırmayı ve okumayı seviyorum, bu yüzden Go Psikoloji ile beraber olmaktan keyif duyuyorum. İyi okumalar dilerim.

9 Yorum

Yorum Yap
  1. Film çok çekici ve gizemli geldi değerli anlatımınız da çok güzel olmuş, emeğinize sağlık 🙂

  2. Filmi ilk izlediğimde etkisinden bir süre çıkamamıştım. Üzerine tartışmaya çok uygun bir film. Emeğine sağlık 🙂

    • Defalarca izlenilebilecek bir film gerçekten. Teşekkür ederim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dijital çağ kapak

Gençlik ve Dijital Çağ

Guthrie kapak bitişiklik kuramı

Guthrie Bitişiklik Kuramı