Blog Yazarlığı Nasıl Yapılır?

Blog Yazarlığı Nasıl Yapılır? Blog Yazarligi Nasil Yapilir resim 1

Blog yazarlığı veya blogger kültürü internetin halka sunulduğu yıllardan bu zamana kadar tarihte devam eden bir kültür olmuştur. Zamanımızın en basit facebook, yohoo, myspace, tumblr ve twitter gibi bir çok büyük sitesi geçmiş kuruluşlarında aslında birer blog siteleriydi. Tabi zamanla gerçekleşen talepler ve istekler değiştikçe şekilleri ayrıldı ve sosyal medya oldular. Şuan blog kültürü daha çok bireylerin veya grupların kendi fikir ve düşünceleri kaleme aldığı yazı ve içerik platformudur.

Blog temelde birçok web sitenin alt yapı sistemidir. Ama bu alt yapının üstüne eklenen şekil değişir ve siteniz bir alışverişi sitesi, okul sitesi, bakanlık sitesi, şirket sitesi vb. hal alır. Günümüzde kitap satın almalar ve basımlarının gün geçtik azaldığı bilinen bir gerçektir. Bunun en büyük sebeplerinden birisi ise teknolojinin artık bununda önünü alarak e-kitap, blog ve pdf türünden gelişimler sağlamasıdır. Ülkemizde bu zamana kadar kitap kokusu hasreti hala devam etmektir bunun aksine yurtdışında artık sanal kitaplar daha fazla okunmaya talep görmeye başlamıştır. İnsanlar artık bilgi öğrenmek veya bir şeyler okumak için internete akım etmektedir. Bundan dolay geleceğin yazarlık anlayışımızın da blog yazarlığına dönüşeceğini anlamamak aptallık olacaktır.

Blog yazarlığının ne derece anlamlar içerdiğini bahsettikten sonra biraz blog yazarlığının nasıl yapılacağına geçebiliriz. Öncelikle blog yazarlığı için gerekli olan bir yayın platformu kısacası bir internet sitesidir. Bu kişisel bir siteniz olabilir veya başka bir grupsal siteler olabilir. Bir web sitesine sahip olduktan sonra artık bir yazı yazmaya başlayabilirsiniz. Tabi ki blog yazarlığının da düzgün ve başarılı olması için gerekli yazı kuralları ve sistemleri yer almaktadır. Gelin bunları bu yazımızda birlikte öğrenelim.

Blog Yazısı İçin Konu Belirleme

Blog yazınıza başlamadan önce herkesi vakit ayırıp düşündüğü en önemli başlangıçlardan biri hiç şüphesiz ki yazı konusu belirlemektir. Konunuzu hemen haftanın ilk günü belirlemeniz gerekmemektedir. Bunun için kendinize vakit ayırın ve düşünmeniz konu seçimi için faydalı olacaktır. Konu belirlemenin birçok yolu olsa da bir her yazarın kendine ait yöntem ve teknikleri vardır. Öncelikle yazacağınız türü belirlemelisiniz. Web sitemizde yayınlamak için kullanabileceğiniz yazı türleri şunlardır;

 • Araştırma Yazıları (Bu tür yazılar daha çok bol bol araştırdığınız ve kaynaklardan faydalanacağınız konuları içerir. )
 • Düşünce Yazıları (Bu tür yazılar kendi kişisel düşünce ve fikirlerinizi bol miktarda yer vereceğiniz öznel yorumların yer aldığı konular içermektedir.)
 • Dünyadan Yazılar (Bu tür yazılar yabancı kaynaklardan hoşunuza giden makale ve yazıları çevirdiğiniz konuları içerir.)
 • Çerez Yazıları (Bu tür yazılar içerisinde farklı blog yazıları mevcuttur. Bunlar; Film, Dizi, Müzik ve Kitap Tavsiyeleri içeren konulardır.)

Konu için hangi türde yazacağınızı karar verdikten sonra konu fikrini belirlemeye geçebilirsiniz. Seçtiğiniz türe göre yazı ilerleyişiniz devam edecektir.

Konu belirlemede istediğiniz teknik ve yolda ilerleyebilirsiniz. Konu çıkarmak için yollardan birkaç şöyledir; Gündelik yaşamdan konular, Gündemden konular, Tarihi Konular, Eski Konulara değinmek, Merak ettiğiniz konular… vb. Bu konu seçimleri bunlarla sınırlı değildir. Hiç beklemediğiniz bir yerde bir fikir sizi bir konuya itebilecektir.

Psikoloji alanında konu belirlemek

Psikoloji alanında bir konu belirlemek için benimde kendi kullandığım yöntemlerden olan her konunun birbiriyle bağlantılı olduğu felsefi mottosudur. Sahip olduğunuz her hangi saçma bir fikir bile psikoloji alanıyla örtüşecek yazı fikirleri çıkaracaktır.

Örneğin; Önünüzde duran bir kalemi düşünün. Bu kalem hakkında nasıl psikoloji alanında bir konu bulabiliriz.

Hayatımızda her şey gözümüzün önünde olsa da insanlar sadece görmek istediklerini görürler. Bakış açısı insanın farklı taraflardan bakmasını ve ufkunu geniş tutmasını sağlayacaktır. Önünüzdeki duran bir kalem hakkında psikoloji alanında nasıl bir yazı çıkardı? Mesela sizlere bu konuda bir örnek verecek olursam bir kalem fikrini kullanarak Grafoloji üzerine bir yazı yazabilirim. Grafoloji, yazıları inceleyen ve bu şekillerinden o insanın nasıl birisi karakteri ve davranışsal özelliklerini ortaya çıkaran bir bilimsel yöntemdir. Gördüğünüz gibi sadece bir kalemle süper bir konu çıkarabildik. Peki başka hangi konular çıkabilirdi?

 • Kalem farklılığının insanın yazılarına etkisi? (kurşun kalem, tükenmez kalem..vb.)
 • İnsanlar neden yazıyı bulma ihtiyacı duydular?
 • Dünyadaki yazıların birbirinden farklı olması insanlar kültür ve davranışlarını etkiliyor mu?
 • İnsan doğuştan yazı yazmayı bilir mi? ( bebeklerin anlamsız kararlamalar yaparak bir şeyler ifade etmesi)
 • Tarihte yazılan ilk psikoloji kitabı
 • Yazı yazmak veya günlük tutmak insan psikolojisine faydalı mı?
 • Konuşmak mı Yazmak mı insanın kendisini daha iyi ifade etmesini sağlar?

Gördüğünüz gibi daha devam edecek yüzlerce konuyu sadece bir kalem ile çıkarabiliyoruz. Doğu felsefesinde bu teknik bir felsefi görüşle gelmektedir. Buna uzak doğuda her maddenin birbiri ile bağlantılı olduğu ilkesine dayanır. Yani siz hiç alakasız bir fikri bile alsanız istediğiniz herhangi başka bir konuya onu getirebilirsiniz. Yukarıdaki örnekte de sizlere bunun bir örneğini sunmuş oldum.

Bir diğer konu belirleme sorularından biriside insanların ilgisini çekecek yazı yazmak istersem ne yapmalıyım? Bunun içinde sizlere birkaç tavsiyem de var tabi ki;

 • Konunuz gündem veya gündelik yaşamdan olursa insanların ilgisini çekebilir.
 • Konunuz mecaz veya ilginç bir yaklaşımla oluşursa ilgi çekebilir.
 • Mizahi içeren konu seçimleri ilgi çekicidir.
 • Alanınızda popüler konuları yazmak ilgi çekici olacaktır.
 • Konu kapak görseli insanların ilgisini çekecektir. Maalesef ki ülkemizde içine değil ilk önce dışına bakılmaktadır. Bundan dolayı Yazının konusu ver kapak resmi bu konuda önemli olmuştur.

Bir blog yazınızı insanların ilgisini çekmek yerine kendinizi rahat hissedeceğiniz merak ettiğiniz konularda yazmak benim tercihime göre daha güzel olacaktır. Sanat Toplum için değil sanat sanat içindir yapmak bir yazarlıkta güzel başarılar getirecek ve kendinize has bir yazı stiliniz oluşacaktır.

Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

Öncelikle bir blog yazısı yazmak için Microsoft Office programlarına sahip olmamız gereklidir. İnternette ücretsiz indirebileceğiniz birçok program indirme siteleri mevcuttur. Ama  indirmek için sizlere aşağıya örnek bir web site bırakacağım. Eğer Office programlarını yükleyemediyseniz merak etmeyin indirmeden kullanabileceğiniz bir yolda var. İnternet tarayıcınıza Google Dokümanlar yazarsanız Office programlarını aratmayan Google kendi sunduğu yazı yazma uygulamaları göreceksiniz. İnternetten hiçbir program indirmeden tarayıcınızdan kullanabilirsiniz. Bunun içinde aşağıya bir link bırakacağım.

Microsoft Office Program İndirme Linki:

 https://www.warezturkey.org/tags/Office%20Programları/

Google Dokümanlar:

https://www.google.com/intl/tr_tr/docs/about/

Eğer artık bir Office programı edindiğimize veya önceden sahipseniz. Program kısmını atlayabiliriz. Şimdi kullanmamız gereken program Microsoft Word uygulamasıdır. ( Ayrıca Google Dokümanlar Word uygulaması gibi kullanabilirsiniz.) Uygulamamızı açtıktan sonra öncelikle yapmamız gereken birkaç ayar var. Bunları kısaca bahsedelim;

 • Yazı karakteriniz Times New Roman kullanmalısınız.
 • Yazı büyüklüğünüz 12 punt olmalı.
 • Renk siyah olmalıdır.

Bu ayarlarımızı gerçekleştirdikten sonra yazma işlemine geçebiliriz. Şimdi bir blog yazısını yazmadan ilk önce konuyu yazacağımız konuyu belirmeliyiz. Belirlediğimiz bu konu ne ise ona göre genel bir başlık atmalıyız. Eğer konumuz bir soru üzerine ise örnek Psikoloji Nedir? gibi bir başlık kullanabilirsiniz. Eğer yazınız bir soruya dayalı değilse konunuzun ana fikrinin yansıtan bir başlık atabilirsiniz. Örneğin; Psikoloji ve İnsan, Düşünce Gücü, Hipnoz, Felsefenin Alt Dalı vb. Yapacağımız konu ile ilgili bu genel başlığa BÜYÜK BAŞLIK(H1) olarak adlandırılmaktadır. Büyük başlığınızı illa yazıya başlamadan önce belirlemek zorunda değilsiniz bazı yazıların başlığı yazı bitince ortaya çıkmaktadır. O yüzden bu aşamayı ya başında yada sonunda yapabilirsiniz.

Başlığımızı belirledikten sonra sıra geldi yazımıza başlamaya. Makale, deneme ve her hangi bir yazı yazma işlemlerinde bilindik olan kurallardan biri giriş, gelişme ve sonuç uygulanmasıdır. Öncelik yazımıza başlarken GİRİŞ paragraf veya paragrafları yazmalıyız. Genellik bu paragrafta yazacağımız konu hakkında ön izlenimler veririz. Konun genel bir açıklaması yaparız. Bu konuda daha detaylandıralım;

Blog Yazarlığı Nasıl Yapılır? Blog Yazarligi Nasil Yapilir resim 2

Giriş Bölümü: Öne sürülecek sav, görüş ya da düşünce yazının girişinde sergilenir. Makalenin en kısa bölümüdür. Makalenin geneline göre bir iki, paragrafı geçmez. İyi bir giriş makalenin oluşmasını sağlayabilir. Giriş bölümünde, yazıdaki fikir gelişiminin hangi yönde olacağı saptanır. Okuyucu bilgi ve fikir atmosferine yavaş yavaş sokulur.

Genellikle okuyucu ilk bakışta bu bölümü okur; sararsa, ilgisini çekerse yazıyı sonuna değin okumaya karar verir. Bu yönden makalelerde girişin çok ustaca ve özenle biçimlendirilmesi gerekir. Bu bölümde konu hiçbir ayrıntıya girmeden ortaya konulur. Bunun aşırı dolaylamalara kaçılmadan yapılması gerekir. Neyin üzerinde durulacağı, ne hakkında söz söyleneceği bir iki paragraf içinde ortaya konulmalıdır.

Blog yazarlığında dikkat edilmesi gereken bir diğer ayrıntı ise büyük başlıkta yer olan kelimelerin birebir ilk paragrafta yer verilmesidir. Örnek; Psikoloji ve İnsan olan bir büyük başlığın(h1) ilk paragrafında psikoloji kelimesi ile insan kelimesi yer verilmelidir veya Psikoloji ve İnsan kelimesi bütün olarak yer verilmelidir. Blog yazarlığın H1 başlığının ilk paragrafta veya ikinci paragrafta yer verilmesi önemlidir.

Gelişme bölümü: Gelişme bölümünde, giriş bölümünde dile getirilen konu açıklanır, makalenin yazış amacı ve bu amaca yönelik bilgi, belge ortaya konularak tez savunulur, antitezler çürütülür. Konu ile ilgili bilgi ve belgelerin ele alınıp işlendiği, konunun genişletildiği ve ortaya konmak istenen fikrin doğruluğuna deliller gösterildiği bölüm, gelişme bölümünü oluşturur.

Gelişme bölümü, derlenen, ortaya atılan fikirlerin çeşitli yönlerden genişletilmesi, desteklenmesiyle meydana gelir. Bütün fikir yazılarında olduğu gibi blog yazısında da gelişme bölümünde açıklanacak fikirlerin derli toplu olması lazımdır. Dile getirilen fikirlerin inandırıcı, iddiacı kesin bir karaktere sahip olması için onları uygun yollarla açıklamak, desteklemek ve yerine göre de ispatlamak gerekir.

Gelişme bölümü blog yazısı yazarının inandırıcı olabilmek için tüm gücünü ortaya koyduğu alandır. Bu bölümde ileri sürülen görüşlerin doğruluğunu ispatlamak için kanıtlar gösterilir, karşılaştırmalar yapılır, sayılar ve örnekler verilir. Öne sürülen sav, görüş ya da düşüncenin açıklanması, kanıtlanması bölümü makalenin gövdesini oluşturur. Yazar bu bölümde düşüncelerini açacak, geliştirecek, boyutlandıracaktır. Bunun için de tanımlama, karşılaştırma, örneklendirme, tanıklama, nesnel verilerden yararlanma gibi yollara sık sık başvuracaktır. Böylece okuyucuyu söylediklerinin doğruluğuna ve geçerliğine inandırmış olacaktır

Blog yazarlığında bu alan daha çok fikirlerimizin ortaya atıldığı ve düşüncelerimizi aktardığımız alan olarak yer alır. Burada konu hakkında tüm detayları paylaşabilir düşüncelerinizi verebilirsiniz. Burada konunuz sunmak üzere bir aralık söz konusudur.

Gelişme bölümünde yer alacak diğer başlıklara ALT BAŞLIK(h2) denilmektedir. Alt başlıklar genellikle konuyu detaylandırmak için yer verilir. Blog yazılarında genellikle bol miktarda alt başlık bulunmaktadır. Alt başlık yazılarınızı zenginleştirecek ve yazınıza daha geniş anlamlar kazandıracaktır.

Unutmayınız ki bir blog yazısında sadece bir büyük başlık(h1) olmalıdır. Yazınızın içerisindeki diğer başlıklar alt başlık(h2) olarak yer almaktadır.

Sonuç Bölümü: Sonuç bölümü; bir bakıma özetleme bölümü sayılabilir. Başta ileri sürülen, sonra açıklanan görüş, sonuç bölümünde -genellikle- bir paragrafta yinelenir. Ama asıl işlev burada yazının etkisinin doruğa ulaştırılmasıdır Ele alınıp işlenen, geliştirilen konunun hükme varıldığı ve o konunun ana fikrini oluşturan kısım sonuç bölümüdür. Bu bölümde yazar söylediklerinin tümünü belli bir sonuca ulaştıracak biçimde bir iki cümle ile sonucu vurgular.

Genellikle blog yazısı yazarları seçtikleri konu üzerinde söylediklerini bu bölümde bir yargıya dönüştürerek derleyip toparlarlar. Ancak bu bölüm her zaman için gerekli olmayabilir, yazar söylediklerini blog yazısının gelişme bölümünde iyice aydınlığa kavuşturmuşsa, konuyu dağıtmamışsa, yazısını, ayrıca özetlemeyi amaçlayan bir sonuca bağlamayabilir

Blog yazınızın sonuç bölümü konuyu tamamlama ve bitirme kısmıdır. Bu alan birkaç paragraftan oluşabilir. Sonuç bölümü ister bir ister birkaç paragraf yazmanız bu konuda bir sorun teşkil etmeyecektedir. Ama bir yazıda kesinlikle sonuç paragrafı yazının tamamlanması için gerekli olacaktır. Yazılarınızda sonuç bölümünde konuyu toplayıp bitirmeli ve yazınızı tamamlamalısınız.

Blog yazımızın giriş, gelişme ve sonuç bölümleri tamamlandıktan sonra başında sonuna bir defa gözden geçirip okumak yazınızda eksik veya değiştirmek istediğiniz kısımları görmenizi sağlayacaktır. Daha sonra web sitemiz için blog yazımızın yeterli olup olmadığını kontrol etmeye geçebiliriz.

Go Psikoloji Blog Yazısı Yeterlilik Özellikleri

 • Bir blog yazısı minimum 500 kelimeden oluşmalıdır. (Araştırma Yazıları)
 • Bir blog yazısı minimum 500 kelimeden oluşmalıdır. (Düşünce Yazıları)
 • Bir blog yazısı minimum 300 kelimeden oluşmalıdır. (Çerez Yazıları)
 • Bir çeviri blog yazısı minimum kelime sayısı içermez çevirdiğiniz yerde ne kadar  kelime sayısı varsa bu kabul edilir. (Dünyadan Yazılar)
 • Bir blog yazısında maksimum bir kelime sınırlandırılması bulunmamaktadır. Ama tercihen 1.500 kelime sayısı geçen yazıları 2-3 farklı yazıya bölebilir ve daha fazla içerik üretilmesini sağlayabilirsiniz. Muhakkak bir konuyu sadece bir blog yazınızda tamamıyla yazmanız gerekmiyor bunu parçalara ayırabilirsiniz.
 • Etik ve ahlaki unsurlara uyup uymadığı kontrol edilmelidir.
 • Siyasi ve Dini düşünce ve yargılar içermemelidir.
 • Belirtilen yayın ilkelerine uymalıdır.

Yukarıda web sitemiz için uygun olup olmadığını belirledikten sonra sıra anahtar kelimelerimizi belirlemeye geçelim.

Blog Yazarlığı Nasıl Yapılır? Blog Yazarligi Nasil Yapilir resim 3

Anahtar kelime nedir?

Anahtar kelime, bir makale veya blog yazısında yer alan konun genel anlamını içeren kelime gruplarıdır. Büyük başlık(h1) bir yazının ilk anahtar kelimeleridir. Daha sonra yazıda hangi kelimeleri daha fazla kullandıysanız bu yazının içerisinde anahtar kelimeyi temsil edecektir. Örneğin; İnsan Davranışları başlıklı bir yazınızda psikoloji kelimesi yaklaşık olarak 50 defa geçirdiniz. Bu yazınızın anahtar kelimelerinden birisi Psikoloji kelimesi olacaktır. Diğer anahtar kelimeleri de İnsan, Davranış olacaktır. Yani bir yazıda tekrar eden ve konuyu anlatan tek veya ikili kelimeler o yazının anahtar kelimeleridir.

Anahtar Kelime Nasıl Yazılır?

Yazınızı tamamladıktan sonra yazının sonuna kalın(bold) şeklinde Anahtar Kelimeler: şeklinde bir kısım yazınız ve yazınızda bulunan anahtar kelimeleri virgül kullanarak yazınız. Örnek verecek olursa şöyle yazmalısınız;

Anahtar Kelimeler: İnsan, Davranış, Psikoloji… vb.

Yukarıdaki örnekte de gördüğünüz gibi anahtar kelimelerimizde yazdıktan sonra sıra kaynakça yazma kısmına geldik.

Kaynakça Nedir?

Kaynakça, bir makale veya blog yazısında yazarın faydalandığı veya alıntılar yaptığı site, kitap ve dergi gibi materyallerin yazının son kısmında bunları belirtmesi ve paylaşmasıdır. Bir yazar kaynakça etik ve telif konuları içerisinde kaynakça belirtmek zorundadır. Web sitemizde yer alan Araştırma Yazıları için kaynakça belirtilmesi gereklidir. Web sitemizde yer alan Düşünce Yazıları için ise kaynakça belirtmek zorunlu olmayacaktır. Web sitemiz yer alan Dünyadan Yazılar(çeviri) bölümünde ise kaynakça kuralları şeklinde değil sadece yazıyı çevirdiğinizi kitap veya web siteyi belirtmeniz yeterlidir.

Kaynakça nasıl yazılır?

Bir APA kuralları içerisinde belirlenen özelliklerde belirtilmesi bir yazı için faydalı ve kalite yapacağını söyleyebiliriz. Bu yüzde aşağıda vereceğim şekilde kaynakçalarınızı belirtmeniz faydalı olacaktır.

 Tek yazarlı kitap: SOYADI, A. (Yıl), Kitabın Adı (İtalik), Şehir: Yayınevi.

Örnek: BORTON, H. (1970), Japan’s Modern Century, New York: The Ronald Press Company.

 Birden çok yazarlı kitap: SOYADI, A., SOYADI, A., SOYADI, A. (Yıl), Kitabın Adı (İtalik), Şehir: Yayınevi.

Örnek: NIVISION, D., WRIGHT, A., ve BARY, W. (1959), Confucianism in Action, Stanford: Stanford University Press.

 Kitap bölümü: SOYADI, A. (Yıl), Bölümün başlığı, Editörün A. SOYADI içinde, Kitabın Adı (İtalik) (s. sayfa aralığı), Şehir: Yayınevi.

Örnek: WATSON, J.(1998), Engineering Education in Japan After the Iwakura Mission, I. Nish içinde, The Iwakura Mission in America and Europe: A New Assessment (s. 108-112), Surrey: Japan Library.

Dergi makalesi: SOYADI, A. (Yıl), Makalenin başlığı, Derginin adı (İtalik), Cilt(Sayı), syf.

Örnek: HOLMES, S. (2004), An Extraordinary Odyssey: The Iwakura Embassy Translated, London Review Journal, 59(1), 83-119.

İnternet Alıntısı: Yazarın Adı (Yazının Yayın Yılı), Başlık (İtalik), … tarihinde … (link) … adresinden alındı.

Örnek: Osman Güneş Özkurt (2020), Başlangıçta Her Şey Tozlarla Kaplıydı, 5 Şubat 2020 tarihinde                                 https://www.guneseyaziyorum.com/2019/03/baslangic-her-sey-tozlarla-kaplyd.html adresinden alındı.

Dünyadan Yazılar(Çeviri) kaynakça belirtmek?

Dünyadan yazılar bölümümüz yabancı web sitelerinde hoşumuza giden makaleleri Türkçe diline kazandırmak için çevirdiğimiz yazılardır. Bu yazılar bizim eserimiz olmadığı için muhakkak en alt kısımda çeviri kaynakçası belirtmek etik olacaktır.

Bir blog yazısında çeviri yazısının kaynakçasını şu şekilde yazabilirsiniz;

Yazar SOYAD AD (Yazının Yayınlanmış Yılı), …tarafında yazılan bu makale… Sizin İsminiz… tarafından Türkçe diline tercüme edilmiştir.

Link : www.siteadı.com

Örnek; Martin Sharon (2020), tarafından yazılan bu makale Osman Güneş Özkurt tarafından Türkçe diline tercüme edilmiştir.

Link: https://www.psychologytoday.com/intl/contributors/sharon-martin-lcsw

Bir yazının kaynakça bölümü de bittikten sonra yazı tamamlanmış ve yayına sunulmaya hazır hale getirilmiştir. Tüm işlemlerinizi tekrar kontrol ettikten sonra yazınız tamamlanmış olacaktır. Kaleminize sağlık diyelim o zaman yada klavye tuşlarınıza… 😛

Bir Blog Yazısında Alternatifler

Bir blog yazısının içerik ve kalitesini artırmak için isteğinize bağlı farklı alternatif eklentilerde mevcuttur. Eğer yazınızın anlam içerik bakımdan geliştirmek isterseniz bu uygulamaları da gerçekleştirebilirsiniz.

 • Bir blog yazısında herkes tarafında bilinmeyen kelimeleri anahtar kelime bölümünden sonra kısa anlamlarıyla bahsedebilirsiniz. Eğer yazı sonuna koymayı tercih etmiyorsanız kelimenin geçtiği kısımda kelimenin yanına kısa bir parantez açıp kelimenin anlamını yazabilirsiniz. Daha çok kitaplarda bunun örneklerini rastlamaktayız. Örnek olarak verecek olursak;

Psikoloji: İnsan ve hayvan davranışlarını inceleyen bilim dalıdır.

…psikoloji(davranış bilimi)…

 • Blog yazınızda yer alan kişi ve bireyleri anahtar kelime bölümünden sonra biyografik bir kısa açıklama yapabilirsiniz. Örnek verecek olursak;

Sigmund Freud: Psikolojinin en önemli alt dallarından biri olan psikanaliz biliminin kurucusu olan Avusturya doğumlu nörologdur.

 • Yazını içerisinde link vermek isterseniz bu blog yazıları için güzel bir alternatif kalite sağlayacaktır. Her hangi bir konuda yönlendirme veya web sitesinde yer alan farklı bir yazı söz konusu geçmişse bu cümlelerden sonra ‘’Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz’’ diye bir kısım ayırabilirsiniz. Biz yayın koordinatörlerinde sizin yönlendirmek istediğiniz link için o noktaya tıklama özelliği koyarız.

Unutmayalım ki alternatif özellikler isteye bağlıdır bunları uygulamak tamamen sizin seçiminiz olacaktır.