Cezaevi Psikolojisi: Anneler Mahkum, Çocuklar Mahpus

Toplumda yer edinen dezavantajlı grupların içerisine dâhil olması gereken kesimlerden biri de kesinlikle hüküm giyen anneleri ile birlikte cezaevinde yaşamak zorunda kalan çocuklardan oluşmaktadır. Anneleri hüküm giydiği için çocukluk dönemlerinin en verimli yıllarını ve hatta Freud’a göre kişiliğin ve ahlak gelişiminin oturduğu en önemli dönem olan 0-6 yaş arası süreci bir mahkûm gibi yaşamak zorunda olan çocuklarımız var. ‘’Cezaevinde çocuk olmak’’ argümanının yanı sıra gelen bir soru mevcut: Özgürlük mü? Anne mi?

Anneleriyle beraber bazen doğumdan, bazen de doğumdan kısa süre sonra cezaeviyle tanışan çocuklar, ceza infaz sisteminde karşılaşılan en can yakıcı sorunlardan biri. Anneleri cezaevine giren çocukların önünde 3 seçenek bulunuyor:

* Dışarıda kendisine bakacak yakınları varsa onların yanında kalabilmekte,
* Kendilerine bakacak kimse yoksa hapishanede anneleriyle tutulmakta,
* Annelerinin kabul etmemesi durumunda, “devlet koruması altında olan” çocuk yuvalarına yerleştirilmekte.

Bunun yanı sıra bazı anneler dışarıda çocuklarının bakımını üstlenecek birileri olsa dahi gerek ayrılmak istemedikleri için gerekse çocuklar daha emzirme çağında oldukları için çocuklarını yanlarına almak istemekte. Çocuklu bir mahkûm için hali hazırda zor olan cezaevi koşulları hem kendileri hem çocukları için daha da çekilmez hale geliyor.

Cezaevinde Çocukların Yaşadığı Sorunlar

Cezaevi Psikolojisi resim1

Maalesef cezaevi uygulamaları çocuklar için de aynı. Çocuklar, kreş dahil birçok yere giriş çıkış yaparken defalarca “mahkûm kabul” denilen x-ray cihazından geçerek gidiyorlar. Ayakkabısı ya da tokası yüzünden cihaz her öttüğünde; ayakkabı ve tokalar çıkarılıyor, tekrar tekrar zorla geçiriliyor. Koğuş sayımları ve aramalar çocukların gözleri önünde ve çocukların da aranması şeklinde yapılıyor. Bu durumda travmatik etkiler yaratıyor.

Çocuklar, cezaevine oyuncak sokamamakta bunun yanı sıra ceza evi dışındaki ortamı doğayı, ağaçları, hatta kedi, köpeği bile tanımadıklarından dış dünyaya açıldıklarında bu durum onları ürkütmekte ve cezaevine geri dönmek istemelerine sebep olmaktadır.

Çoğu cezaevinde doğup, fiziksel ve mental gelişimlerini cezaevinde sağlamak zorunda olan çocuklar; cezaevi dışındaki hayatı bilmemekte ve fazlası ile yabancı kalmaktadır.

Çocuklar; koğuşta kalan diğer yaşı küçük çocuklara özenip 4-5 yaşına geldikleri hâlde altları bezlenmekte, biberonla süt içmekte ve mama yemektedirler.

Anneleriyle aynı yatakta yatmak zorunda olduklarından; biyolojik saatleri, zihinsel ve bedensel gelişimlerinde ziyadesiyle sorun yaşamaktadırlar.

Sigara içen anneleri yüzünden sigara dumanına sürekli olarak maruz kaldıkları için pasif içici olmakla birlikte sigara içmeye ve argo kelimeler kullanmaya özenmektedirler.

(Editör Tavsiyesi: Web sitesinde yer alan ”Özgüven Nedir?” yazısını okumak için tıklayınız.)

Tüm bunların yanı sıra cinsel kimliklerinin oturması gereken dönemde özellikle erkek çocuklar kadınlarla dolu bir koğuşta büyümek zorunda kaldığı için kendilerine rol model alabilecekleri bir erkek figürü olmadığından cinsel kimlik bunalımı yaşayabiliyorlar. Kadınları taklit ettikleri görülen erkek çocuklar; ağda, makyaj gibi eylemlere eğilim gösterebiliyor. Bu durum cinsel kimliklerinin gelişmesinde önemli bir bariyer oluşturuyor.

Tabii ki yaşanılan sorunlar bunlar ile sınırlı kalmıyor. Pek çok ülke de cezaevinde çocuklara yer yok ve ülkemizde maalesef bu konuyla ilgili çok az çalışma yer almakta. Avrupa medyasının bu konuya bakış açısı da tabii ki olumsuz. Yapılan araştırmalarda elde edilen veriler bizlere gösteriyor ki çocukların psikolojik, sosyal ve ahlaki gelişimleri için yaşadıkları bu süreç onları olumsuz etkiliyor. Buna ilişkin olarak en azından çocuklar için cezaevi şartlarında bir takım düzeltmelere gidilmesi gerekmektedir. Kaynakların bu denli sınırlı olduğu bu konunun daha çok gündeme gelmesi ve yaşanılan sorunlar için kısa zamanda çözüm yolları aranması gerekmektedir.

Kaynakça:

https://bianet.org/bianet/insan-haklari/199424-hapishanede-annesiyle-kalan-cocuklar-icin-kanun-teklifi https://www.haberturk.com/gundem/haber/1006029-cezaevinde-buyuyen-cocuklar https://t24.com.tr/haber/cezaevinde-buyuyen-cocuklar-geri-donmek-istiyor,140916 https://hapistecocuk.wordpress.com/tag/anneleriyle-cezaevinde-kalan-cocuklar/ http://kriminolojipenoloji.blogspot.com/2014/11/cezaevinde-annesi-ile-birlikte-kalan_18.html https://www.youtube.com/watch?v=EE4wRBsq-sM&t=1524s

Yazar: Selin Sönmez

Merhabalar, ben Selin. Sosyoloji lisans mezunuyum. Bu platformda siz okuyuculara toplumsal düzlemde yer alan güncel problemleri ele alarak seslenmek isterim. Umarım severek okursunuz.

11 Yorum

Yorum Yap

Web Site İçi Kaynakça

  1. Web Site İçi Kaynakça:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geç Kalmadınız!

Geç Kalmadınız!

parapsikolojinin babası

Modern Parapsikoloji’nin Babası