Daha İyi Hissetmenin Yolları

Her insan hayatında hep mutlu olmak ister ama yaşadığımız durumlardan, düşündüğümüz düşüncelerden hep mutlu olamıyoruz. Hepimizin kırılma noktaları olabiliyor. Kırılma noktalarımız diye belirttiğimiz kavramlar, hiç de iyi hissetmediğimiz anlar, düşündükçe çıldıracak raddeye gelecek olmamız ve bazen hayatımızdan vazgeçecek raddeye gelmemiz. Her insan düşünür ve bir sonuca varmaya çalışır. Sonuç elde edemediğimiz düşünceleri sürekli düşünür bir sonuca varmak isteriz. Ama çok düşünmek bizim enerjimizi sömürür, bizi mutsuz eder.

Tabii ki de yaşadığımız sorunlar hakkında düşüneceğiz ama daha sakin ve kendimizi yıpratmadan bunu yapmak önemlidir. Çünkü biliyoruz ki o saatlerce düşündüğümüz sorunlar elbet bir gün hallolacak.

Her insanın vücudunda 4 tane mutluluk hormonu vardır. Bu mutluluk hormonları bizim mutlu olmamızı sağlıyor. Serotonin, dopamin, oksitosin, endorfin mutluluk salgılayan hormonlardır. Kısaca bahsedecek olursak;

Serotonin: Serotonin mutluluk hormonu, sinir hücreleri arasındaki elektrik sinyallerini taşır. Merkezi sinir sisteminde ve bağırsak kanallarında bulunur. Ruh hali, uyku düzeni, hafıza, öğrenme, sosyal davranışlar, iştah ve cinsel hayat üzerinde etkilidir.

Dopamin: Dopamin de bir mutluluk hormonudur. Beynin önemli alanlarında sinir iletilerini sağlar. Önemli alanlarda hareketlerde, hafızada, haz verme, davranışta, uykuda, öğrenmede ve duyguda etkilidir.

Oksitosin: Hipofiz bezin arka bölgesinde bulunur. Mutluluk, aşk ve sevgi hormonu olarak bilinir. Oksitosin hormonu sevildikçe, dokundukça, sarıldıkça ve arzuladıkça artan bir hormondur.

Endorfin: Endorfin hormonu vücudun morfini olarak adlandırılır. Doğal ağrı kesici özelliğe sahiptir. Yaşanan acıyı hafifletir. Bebek ve annenin duygularını güçlendirir, ikili ilişkilerde duygular üzerinde etkilidir.

Biz canlıların ömürlük mutlulukları yoktur, yapılan bir deneyle de kanıtlanmıştır. Deneyde bir maymun denek olarak seçilmiş ve ödül olarak maymuna birkaç gün ıspanak verilmiş. Birkaç gün geçtikten sonra ıspanak yerine ödül olarak meyve suyu verilmeye başlanmış. Meyve suyu ödülü maymun için beklenmedik bir ödüldü bu onu tabii ki de mutlu etmiş. Birkaç gün geçtikten sonra maymuna ödül olarak meyve suyu yerine yeniden ıspanak verilmiş. Ispanağı gören maymun ıspanağı araştırmacılara atmış, her yeri dağıtarak kızgınlığını belli etmiş. Yapılan araştırmada da gördüğümüz gibi aynı yiyecek, aynı eşya, aynı metotlar bizleri mutlu etmez. Peki, bizi mutlu edecek metotlar nelerdir?

DAHA İYİ HİSSETMENİN YOLLARI resim 1

Anlık Daha İyi Hissetmek

 • Müzik Dinlemek: Müzik dinlemek çoğu insanın sevdiği bir aktivitedir. Tanıdık şarkıyı dinlemek bizi keyiflendirir. Bir kelimeden sonra hangi kelimenin geleceğini tahmin etmeye çalışırız ve her doğru tahminde bir dopamin hormonu salgılamış oluruz. Dopamin hormonu salgılandığında da mutlu oluruz.
 • Temizlik Yapmak: Düşüncelerle boğuştuğunuz o anlarda bulunduğunuz alanda temizlik yapmak düşüncenizden bir nebze de olsa sizi uzaklaştırır. Yerleri silmek, kitaplığınızı düzenlemek, toz almak size iyi gelecektir.
 • Video İzlemek: Sevdiğiniz bir dizinin en sevdiğiniz bölümünü açıp izlemek veya sevdiğiniz bir filmden rastgele bir sahne açıp izlemek, tuttuğunuzun takımın sevdiğiniz gol sahnelerini açıp izlemek iyi gelecektir. İnternetten komik bir video izlemek kahkaha atmanıza sebep olacaktır ve bu da mutluluk hormonu salgılamanıza yardımcı olur.
 • Sohbet Etmek: O an yanında sohbet edeceğin kimse yoksa bile rehberinden uzun zamandır görüşmediğiniz, sohbetini özlediğiniz, sevdiğiniz birini arayıp hâl hatır sormak size iyi gelecektir.
 • Spor Yapmak: Spor yaparken yapılan harekete, hareketin sizi yoruşuna odaklanırsınız ve düşüncelerinizden uzaklaşırsınız. Ve sporu kendiniz için yapmak, bir şeyleri başarabildiğinizi görmek sizi keyiflendirir.
 • Yürüyüş Yapmak: Uzun yürüyüşler size iyi gelecektir. Sorunlarınıza daha rahat çözüm bulmanıza yardımcı olacaktır.
 • Kitap Okumak: Kitap okumak size iyi gelir. Çünkü kendi hayatınızdan soyutlanır, kitaptaki karakterlerin hayatına odaklanırsınız. Onların mutluluğuyla mutlu olursunuz. Yeni kişilikler tanırsınız.
 • Yazı Yazmak: Bir kağıda içinizi dökmek sizi rahatlatacaktır çünkü sizi yargılayacak, sizi sorularıyla bunaltacak biri yoktur karşınızda. Hiç göndermeyeceğiniz bir mektupta yazabilirsiniz. O mektupta isterseniz tüm üzüntünüzü, isterseniz tüm sinirinizi belli edin. Sizi rahatlatıyorsa küfür bile edebilirsiniz. Daha sonra o mektubu yırtın atın ya da yakın. Siz nasıl istiyorsanız.
 • Yastık Terapisi: Kendinize yumuşak bir yastık edinin ve o yastık sinirlendiğiniz, üzüldüğünüz duyguların kurbanı olsun. Kızın, bağırın, ağlayın, yumruklayın. Size çok iyi gelecektir.
 • Sarılmak: Sevdiklerinize sarılın. Onların yanınızdaki varlığını hissedin. Sarılmak oksitosin hormonunuzu harekete geçirir ve mutlu olmanızı sağlar. Sosyal ilişkilerinizi inşa eder.
 • Uyumak: Bir yere çıkamıyorsanız, o an içinizden bir şey yapmak gelmiyorsa uyumak en olanaklı yöntemdir. Uyuyun, yarın yeni bir gün olacaktır sizin için, daha çözüm odaklı düşüneceğiniz bir gün olacaktır.

Psikolojik Olarak Daha İyi Hissetmek

 • Kendinize Güvenin: Kendinize güvenmek, kimsenin desteğini beklemeden kendinize destek olmanızdır ve en önemlisi de budur. Sorunlarınıza bir çözüm bulabileceğinize inanın. Sorunları çözmeye odaklı güven yeterli olacaktır
 • ‘HAYIR’ Deyin: Size doğru gelmeyen, sizi mutsuz edeceğini düşündüğünüz, yapmak istemediğiniz bir eylem karşısında ‘hayır’ deyin. Kendi yerinizi siz belirleyin, başkalarının sizi yönlendirmesi sizi mutlu etmeyecektir. ‘Hayır’ demek özsaygınızı da yükseltir.
 • Uyku Düzeni: Uyku düzeninizi bozmayın, uyku insanı yeniler. 2-3 saatlik uykular sizi yenilemekten ziyade yorar. Sürekli uyku halinde olursunuz işte, okulda bu sizin için iyi değildir. Günde en az 7-8 saatlik uykunuz olmalıdır.
 • Affetmek: Size karşı yapılan haksızlıkları, hataları karşı taraf sizden özür dilemeden affedip unutmanız size çok iyi gelecektir. Çünkü affedip unuttuğunuzda geçmişe takılı kalmayacaksınız, geçmişle bir ilginiz olmayacak. Yaşanan olaylar o an çözülecek ve daha iyi hissedeceksiniz.
 • Olumlu Olmak: Ne yaşarsanız yaşayın olumlu olmanız size artı olarak geri dönecektir. Yaşadığınız olumsuz olaylar karşısında dik durun, olumsuz olaylara gülümseyin, bilin ki başınıza ne geldiyse yaşanması gerektiği için ve bir ders çıkartmanız içindir. Olumsuzluklar, acılar sizi büyütür, güçlendirir.
 • Şükretmek: Hangi dini inanca sahip olursanız olun şükretmek size en iyi gelecek yöntemlerden biridir. Sahip olduğunuz her şeye şükredin, teşekkür edin. Elinizdekinin farkına varın. ‘Sahip olduğum bir şey yok’ demeyin. Sağlıklı olmanız, görebiliyor, duyabiliyor olmanız şükretmenize yeter. 

Bu yöntemler sizi çözüme ulaştırmayabilir ama bir nebze sizi sorununuzdan uzaklaştırır. Bu da size iyi gelir, sizi mutlu eder. Pes etmeyin, elbet sizin için en doğru kararı yine siz vereceksiniz, diğer sorunlarınızda olduğu gibi.

 

(Psikolojik ilk yardım isimli yazımızı okumak isterseniz buraya tıklayınız )

Anahtar kelimeler: Daha iyi hissetmek, Anlık daha iyi hissetmek,Psikolojik olarak daha iyi hissetmek

Yararlanılan Kaynaklar:

Yazar: Ece Zanbak

Merhaba, ben Ece Cyprus International Universty İngilizce Psikoloji öğrencisiyim. Kişisel gelişim kitapları okumaktan, müzik dinlemekten ve yoga, meditasyon yapmaktan hoşlanırım. Go Psikolojide sizinle olmaktan mutluluk duyuyorum. Keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle.

13 Yorum

Yorum Yap

3 Web Site İçi Kaynakça

 1. Web Site İçi Kaynakça:

 2. Web Site İçi Kaynakça:

 3. Web Site İçi Kaynakça:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

anlam dünyası insan kapak

Anlam Dünyasında Bir Düğüm: İnsan

insan ve şiddet kapak

İnsan Ve Şiddet