Değer Kavramı: Aşk Ve Gurur Filmi

İnsanlar hayatlarını kendi değerlerine göre şekillendirirler. Herkesin yaşam amacı, idealleri birbirinden farklıdır. Bize hayatımız boyunca rehberlik eden, yıllar içinde şekillenmiş olan değerlerimiz elbette ki kültürümüzden bağımsız değildir. Doğduğumuz ve büyüdüğümüz çevreye göre ister istemez belirli davranış kalıpları oluştururuz. Bu çevrenin içerisinde kendimize değerler belirleriz ve şu an olduğumuz insanı değerlerimize borçluyuzdur. Çünkü değerler insanın yaşamına yön veren inançlardır. Hayatımız boyunca değerlerimize ters düşecek davranışlarda bulunmamak için çabalarız. Hatta bizim değerlerimize ters düşen davranışlar sergileyen insanları kabul etmekte zorlanırız. Çoğu insanın herkesin onunla aynı değerlere sahip olması gerektiğine dair gerçekçi olmayan bir düşüncesi vardır.

Yaşam amacınızı ve prensiplerinizi düşündüğünüzde değer kavramının ne demek olduğunu çok daha rahat anlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse heyecanlı bir hayat, gerçek dostluk, sosyal tanınma, özgürlük, bağımsızlık, iç huzur, sadelik, zenginlik çoğu insanın hayatını şekillendiren değerlerdir. Bazen insanlar hayatını şekillendiren değerleri koruma pahasına yaşamlarında büyük değişikliklere gidebilirler.

Hayatımızda kendimizi sırf değerlerimize ters düşmemek adına mantıksız kararlar verirken bulabiliriz. Bu noktada sizi değerlerine sıkı sıkıya bağlı ve çoğu davranışına anlam veremeyeceğiniz bir karakterle tanıştırmak istiyorum: Aşk ve Gurur filminden Bayan Bennet. Orta halli bir ailenin hanımı ve beş genç kız annesi. Eğer Bayan Bennet ile değerleriniz benzer ise, onu anlayabileceğinizi düşünüyorum. Fakat değil ise Bayan Bennet’ı anlamaya çalışırken zaman zaman zorlanabilirsiniz. Herkesin büyüdüğü, yetiştiği ve yaşadığı çevrenin farklı olduğunu, bu doğrultuda insanların kişliliklerinin, fikirlerinin, inançlarının şekillendiğini unutmadan Bayan Bennet’ın değerlerini birlikte inceleyelim.

Aşk Ve Gurur Film Özeti

Değer Kavramı: Aşk Ve Gurur Filmi MV5BMTA1NDQ3NTcyOTNeQTJeQWpwZ15BbWU3MDA0MzA4MzE@. V1

Öncelikle Bayan Bennet’ı daha iyi anlamak adına filmin kısa bir özetine yer vermek istiyorum. Film 18. yüzyılın sonlarında İngiltere’de yaşayan Bennet ailesinin yaşamını anlatır. Bayan Bennet, Bay Bennet  ve kızları mütevazi bir yaşam sürmektedirler. Kasabaya yeni taşınan ve oldukça zengin olan Bay Bingley ve yakın arkadaşı Bay Darcy, kızlarını bir an önce evlendirmek isteyen Bayan Bennet için kaçırılmaz bir fırsat olarak görülmektedir. Bay Bingley ve Bennet kardeşlerden Jane birbirlerine çok zaman geçmeden aşık olurlar.

Bay Darcy ve Bennet kardeşlerden Elizabeth Bennet ise birbirlerinden etkilenmiş olsalar da uzunca bir süre gururları aşklarını itiraf etmelerine olanak tanımayacaktır. Bay Darcy’nin Bay Bingley ve Jane’nin ilişkileri hakkındaki olumsuz tutumu ve onların ayrılmalarına sebep oluşu da Elizabeth’i Bay Darcy’den uzaklaştıran bir sebeptir. Kendi kuzeniyle evlenmesi için sık sık ısrar eden annesinden hiç destek alamayan Elizabeth, kendisini daha iyi anladığını düşündüğü için babasıyla yakın bir ilişki kurmuştur. Yine Bennet kardeşlerden biri olan Lydia, Bay Wickham ile kaçarak kısa bir süre sonra evlenir.

Bir servet avcısı olan Bay Wickham’ın gerçek yüzü Lydia ile kaçtığı zaman Bay Darcy tarafından gözler önüne serilir ve ailenin adını lekeleyen bu olayı çözüme kavuşturduğu için Elizabeth, Bay Darcy’e minnettar olur.  Ayrıca Bay Darcy hakkındaki ön yargılarını da sorgulamaya başlar. Bu olay Elizabeth ve Bay Darcy’nin yakınlaşmasına önayak olmuştur. Yine Bay Darcy’nin destekleriyle Bay Bingley ve Jane’nin uzun süre sonra barışarak evlenme kararı almasının hemen ardından Elizabeth Bay Darcy’nin güzel kalbini iyice görmüş olur ve Bay Darcy de birbirlerine olan aşklarını itiraf ederek evlenmeye karar verirler.

Değer Kavramı: Aşk Ve Gurur Filmi pride prejudice

Bayan Bennet

Bayan Bennet; beş genç kız annesidir.  Görgüsüz ve patavatsız bir kadındır. Kontrolü elinde tutmayı seven ve otoriter biri olduğu da her halinden bellidir. Kızlarının ve kendisinin geleceği ve maddi durumu için endişelenen, bundan dolayı da kızlarını evlendirmek ve hayatlarını kurtarmak için çabalayan, kendi hayatını buna adayan ve çıkarları uğruna kızlarının bile mutsuzluğunu göze alabilecek biridir.

Amaç değeri rahat bir yaşama kavuşmak olan Bayan Bennet bunun için araç değer olarak da hırsı gözler önüne serer. Dolayısıyla da zengin olmak, sosyal güç sahibi olmak, sosyal saygınlık, sözü geçen biri olmak ve hırs Bayan Bennet için önemli ve hayatının merkezinde tuttuğu değerlerdir. Sosyal saygınlığını kaybetme korkusuna filmin 90. Dakikasında şahit olmaktayız. Evlenmeden bir erkekle kaçan Lydia için sarf ettiği sözler bize bunu kanıtlamaktadır: ‘’Hepimizin hayatı mahvoldu. Lekelenmiş bir kız kardeşiniz varken artık sizi kim kabul eder? ‘’ demiş ve diğer kızlarına seslenerek artık onların ve kendisinin de bu utanç dolu olay yüzünden toplum tarafından kabul edilmeyeceğini düşündüğünü belirtmiştir. Hemen akabinde aslında evlendiğini öğrendiğindeyse ağlamaları kesilir ve arkadaşlarına bu durumu haber vermek için sabırsızlandığını ve onların yüzlerinin halini görmek istediğini söyler.

Ayrıca filmin 100. Dakikasındaki sahnede Bayan Bennet koltukta uzanmış uyuklarken misafir geldiği haberini alır almaz bütün kızlarına emirler yağdırarak kısa bir süre içinde evi toplatıyor ve aslında kızlarıyla beraber sadece tembellik ettiği halde bir kızının eline kitap, birinin eline dergi tutuşturuyor ve kendisi de kanaviçe işlemeye başlıyor. Asil ve düzgün bir görüntü sergilemek isteyen Bayan Bennet’in sosyal saygı değeri burada tekrardam ön plana çıkmış olsa da diğer dikkat edilmesi gereken değer “güzellik değeri”dir. Çünkü bu sahnede kızlarının saçlarını, elbiselerini düzeltiyor ve Jane’in yanaklarını allık sürmüş gibi görünmesi ve kızarması için çimdiriyor. Herkesin üstüne başına çekidüzen vermesi gerektiği konusundaki ısrarı bu sahnede göz önüne seriliyor.

Zenginlik değerinin de hayatının merkezinde olduğunu filmde Jane’e şehrin en zengin adamlarından olan Bay Bingley’den  mektup gelince ‘’Yüce Tanrım, kurtulduk!’’ tepkisini verdiğinde anlayabiliyoruz. Bay Bingley ve Jane’nin arasında romantik bir ilişki başladığındaysa Bayan Bennet ve eşi Bay Bennet arasında geçen bir konuşmaya da kulak vermek gerekir. Bu konuşmada Bayan Bennet, ‘’Bay Bennet. Her şey planlandığı gibi. Bay Bingley Jane’a aşık olmak üzere. Jane’nin parası olmaması onun umurunda değil. Onda herkese yetecek kadar para var.’’ demiştir.

Bayan Bennet’in görgüsüzlüğünü ve zengin olma arzusunu gözler önüne seren bir başka sahne ise Bay Bingley’in evine ilk gittiği zamandır. Burada Bayan Bennet’in ağzından çıkan ilk sözler ise ‘’Bay Bingley, bu mobilyalar çok pahalı olmalı!’’ olmuştur. Evlenmeyi bir başarı ve prestij göstergesi olarak kabul eden bu annenin haline Jane ve Elizabeth adeta acımaktadır. Elizabeth kuzeni ile evlenmek istemese de Bannet’in sosyal statü ve prestij değerleri öyle ön plana çıkıyor ki filmin 51. Dakikasında Elizabeth’in kuzeni ve mirasın tek varisi olan Bay Collins ile evlenmezse kızının yüzüne bir daha bakmayacağını söylüyor. Bayan Bennet’in hayatını etkileyen merkezi değerler hemen hemen bundan ibarettir.

Editör Tavsiyesi: Web sitesinde yer alan ”SAYGI DİZİSİ ÇERÇEVESİNDE ADALET KAVRAMINA SOSYOLOJİK BİR BAKIŞ” yazısını okumak için tıklayınız.

• Ankara Üniversitesi Açık Ders Malzemesi,’’RPZ202 KARAKTER VE DEĞER EĞİTİMİ (Prof. Dr. Selahiddin Öğülmüş)’’, erişim 24.05.2021, https://acikders.ankara.edu.tr/course/view.php?id=7076&lang=en • UnutulmazFilmler, ‘’Pride & Prejudice – Aşk ve Gurur Altyazılı izle’’, erişim 24.04.2021, https://unutulmazfilmler.pw/pride-prejudice-ask-ve-gurur.html

Yazar: Gülce İnce

Merhaba ben Gülce. Ankara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık öğrencisiyim. Sizlerle kendi düşüncelerimi paylaşmak ve ilgimi çeken konuları kendi perspektifimden sizlere aktarmak için buradayım. Türk edebiyatına büyük ilgi duyuyor, nadir bulunan, baskısı tükenmiş ama asla eskimeyen, değerli kitapları okumaktan hoşlanıyorum. Bu sebeple tahmin edilebileceği gibi sahafları gezmekten de çok keyif alıyorum. Okumanın, akabinde araştırma yapmanın ve bilgilerimizi paylaşmak adına yazı yazmanın çok değerli olduğunu düşünüyorum. Go Psikoloji’ye hoşgeldiniz!

Bir Yorum

Yorum Yap
  1. İzlediğim en etkileyici ve güzel filmlerden biriydi.Pek çok farklı karakter arasında ,anne karakteri gerçekten psikolojik açıdan incelenebilecek,hayatta karşımıza biryerlerde çıkacak olan bir kişilik.Başarılı bir analiz olmuş,tebrikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Guthrie kapak bitişiklik kuramı

Guthrie Bitişiklik Kuramı

Mental Retardasyon zeka geriliği

Mental Retardasyon (Zekâ Geriliği)