Dört Anlaşma: Don Miguel Ruiz

Meksikalı Don Miguel Ruiz’in asıl mesleği cerrahlıkıtır ama geçirdiği bir kaza sonucu Dört Anlaşma kitabını yazıp kendi toltek kültürüne ait, hayata dair insanın kendisi için yapması gereken anlaşmaları anlatıyor. Bu dört anlaşma insanın hayatı için dönüşümü, yeni kapılardır. Dört Anlaşma nedir?

Dört Anlaşma: Kullandığın Kelimeleri Özenle Seç

İlk anlaşma en zor uygulanan ama adapte olunca en etkili olan anlaşmadır. Yazarın önerdiği en önce kendimizi tanımlarken, ifade ederken kelimeleri özenle seçmemizdir. Karşımızdaki insan için sürekli kötü kelimeler kullanarak kendimizi ifade etmek algımızı çok yönlü etkiler. O kişi öyle değilse bile insan sürekli kötü kelimelerle ifade edince algısı o yöne çekilir ve kendi dünyasını daha kötü düşünür. Bu bakış açısı insanın hayat sevgisini sömürür. Bunun farkına varıp olayları iyi kelimelerle betimlemek insanın hayatını oldukça etkileyecektir.

Olayları Kişisel Algılama

Yaşanan bir olay karşısında karşı tarafın kötü davranışını kişisel algılamak doğru değil çünkü insan kişisel algıladığı zaman her olay karşısında sorunu kendinde aramaya başlar. Bu durum insanın enerjisini sömürür. O an karşı tarafın gününde olmadığını hissedip üstüne gitmemek, kişisel algılayıp kendini geri çekmekten ziyade o an için konuşmaya kısa bir ara verilmesi daha iyi olacaktır. Bu anlaşmaya uymak büyük olgunluk göstergesidir.

Varsayımda Bulunma

Hayattaki belirsiz durumlarla ilgili varsayımlarda bulunmamamızı tavsiye ediyor. Mesela yolda gördüğünüz bir tanıdığınızın size selam vermemesi. Bu durum karşısında hemen kötü varsayımlarda bulunabiliriz. “Bana kötü davrandı, işi düştüğünde beni görüyor, bana değer vermiyor.” gibi kötü varsayımlarda bulunabiliyoruz. Bu en çok da kişinin kendisini etkileyen olumsuz bir davranıştır. En iyi yöntem: O olay karşısında varsayımda bulunma. Git sor ve doğru cevabı, doğru sebebi duy. Ona göre davran.

Yapabileceğinin En İyisini Yap

Son anlaşma esnek bir anlaşmadır. Yazarın burada asıl demek istediği kendine göre en iyisini yapmak, bir durum karşısında birinci olmak veya herkesle yarış halinde olmak değildir. Elinizden gelenin en iyisini yapmak, kendi imkanlarınız doğrultusunda en iyisini yapmaktır.

Dört anlaşmaya uyduğumuz, Dört Anlaşma kitabını hayatımıza adapte ettiğimiz takdirde hayatımıza yeniden başlamış oluruz. Hayatımıza yeniden başlamak, bir şeylerin farkında olmak, hayatın hakkını vererek ve hayattan zevk alarak yaşamamızı sağlar. Ben, Dört Anlaşma kitabından ilham aldım ve bunu sizlerle de paylaşmak istedim. Umarım sizde de kitabı okuma isteği uyandırmışımdır.

Dört Anlaşma: Don Miguel Ruiz DORT ANLASMA Don Miguel Ruiz

Kitap Adı: Dört Anlaşma

Yazar : Don Miguel Ruiz

Tür: Kişisel Gelişim

Sayfa Sayısı : 122

Türkçe Çeviri: Nil GÜN

Yayınevi: Ötesi Yayıncılık

Baskı Yılı: 1999

D&R Kitap Evi Link İçin Tıklayınız

Dört anlaşma kitabı; Yazar : Don Miguel Ruiz Sayfa Sayısı : 122 Türkçe Çeviri: Nil GÜN Yayınevi: Ötesi Yayıncılık

Yazar: Ece Zanbak

Merhaba, ben Ece Cyprus International Universty İngilizce Psikoloji öğrencisiyim. Kişisel gelişim kitapları okumaktan, müzik dinlemekten ve yoga, meditasyon yapmaktan hoşlanırım. Go Psikolojide sizinle olmaktan mutluluk duyuyorum. Keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masumlar Apartmanı: Karakterlerinin Hastalıkları kapak

Masumlar Apartmanı: Karakterlerinin Hastalıkları

Geç Kalmadınız!

Geç Kalmadınız!