Sevme Sanatı Kitabı (Erich Fromm)

Sevme Sanatı kitabı Eric Fromm’un en popüler kitaplarından birisidir. Kitabın orijinal ismi ‘Die Kunst Des Liebens’ dir. Kitap 1956 yılında yazılmış hem çağının hem günümüzün önemli kitaplarından birisidir. Kitap dört bölümden oluşur. Bunlar şu şekildedir:

Birinci Bölüm – Sevmek Bir Sanat Mıdır?

Kitabın bu bölümünde aklınızdaki sevgi kuramını sorgulamanızı sağlayacak birçok soru vardır. Bunlardan ilki başlıktan da anlaşılacağı üzere sevmek bir sanat mıdır? Birkaç örnek daha vermem gerekirse, “âşık olma” eylemi sürekli sevme duygusu mudur?  İnsanlar sevmek konusunda neden başarısız olurlar?  Sevmek içgüdüsel midir yoksa öğrenilen bir şey midir? gibi sorular hakkında düşünmemizi sağlayan bir bölümdür.

İkinci Bölüm – Sevgi Kuramı

Sevgi: insanın var olma sorununun çözüm yolu

Bu bölümde biraz yalnızlığa değinilirken biraz da toplum içerisinde yaşamanın olaylarına değinilir. Sevginin hangi ortamlarda gelişebileceğini anlatır “oysa sevgi zorunluluk altında değil, yalnızca özgürlük içinde gerçekleşebilecek bir eylemdir.” “sevgi vermektir almak değil. … Tüccar anlayışlı kişi, vermeye hazırdır ama ancak bir şey almak karşılığında: bir şey almadan vermek onun gözünde kandırılmak demektir.”

Ayrıca Eric Fromm Sevme Sanatı kitabında sevginin özgür bir ortamda doğabileceğine inanmıştır. Bunun için bir Fransız şarkısının sözünü örnek göstermiştir. “l’amour est l’efant de la liberte” yani sevgi özgürlüğün çocuğudur.

  • Ana – babayla çocuk arasındaki sevgi

Bu bölümde Eric Fromm anne baba ile çocuk arasındaki sevgi bağına değinmiştir. Anne ve baba sevgisinin arasındaki farkı ele almıştır.

  • Sevgi Nesneleri

Birçok insan sevginin yetiye değil nesneye dayandığını düşünüyordur. Bu insanların sadece sevgililerini sevebildiklerini düşünürler. Bu bölümdeki şu cümle çok hoşuma gitmişti: ‘’Başka birisine ‘seni seviyorum’ diyebilirsem ‘sende herkesi seviyorum, seninle bütün evreni seviyorum, sende kendimi seviyorum diyebilmem gerekir”.

Kitap bu kısımlardan sonra tekrar başlıklara ayrılır bunlar:

  1. Kardeş sevgisi
  2. Anne sevgisi
  3. Cinsel sevgi
  4. Kendini sevme
  5. Tanrı sevgisi

Üçüncü bölüm – Sevgi ve Çağdaş Batı Toplumunda Sevginin Soysuzlaştırılması

Eric Fromm Sevme Sanatı kitabının bu bölümünde, sevme yetisi ve bencillik üzerinde durmuştur. Ayrıca sevgi doyumsuzluğundan da bahsetmiştir.

Sevme Sanatı Kitabı (Erich Fromm) sevme sanati erich fromm resim 1

Dördüncü bölüm – Sevginin Uygulanması

 Bu kısımda kitabın başından beri söylenenlerin uygulamasından bahsedilmiştir.

 Eric Fromm’un Sevme Sanatı kitabı gerçekten sevdiğim bir kitap. Okuduğunuzda altını çizebileceğiniz cümlelerin yoğunlukta olduğu ve okuma boyunca kafanızdaki sorulara cevap aradığınız bir yapıt. Okumanızı tavsiye ederim.

Anahtar Kelimeler: Sevme Sanatı, sevgi, kitap, Eric Fromm

Kaynakça: Eric Fromm – Sevme Sanatı

Yazar: İlayda Tufan

Merhaba, ben İlayda Tufan. Doğu Akdeniz Üniversitesi psikoloji bölümü 1. Sınıf öğrencisiyim. Psikolojiye, mistisizme, felsefeye uzun zamandır ilgi duyuyorum. Hayvanları, doğayı, kahve içmeyi, kitap okumayı, seyahat etmeyi, müzik dinlemeyi, ukulele çalmayı seviyorum. Şu anlık sizlerle kendim hakkımda paylaşacaklarım bu kadar. Yazılarımı takip etmeyi unutmayın!

Bir Yorum

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

osho kapak

Güven (Osho)

mutluluk nedir kapak

Mutluluk Nedir?