Erotomani Nedir?

Erotomani hastalığı ilk kez Jacgues Ferrand tarafından 17. Yüzyılda tanımlamıştır. Erotomani hastalığı ilk olarak ‘karşılıksız aşktan kaynaklı hastalık’ olarak tanımlanmıştır. 19. yüzyılda ise ‘aşırı fiziksel aşk hastalığı’ olarak tanımlanmış ve ‘seks bağımlılığı’ olarak bilinen nemfomani hastalığına ait bir alt dal olduğu kabul edilmiştir. 20. Yüzyılda ise ‘birinin kendisine aşık olduğu’ sanrısı olarak kabul edilmiştir. Erotomani Amerikan Psikiyatri Birliğinin (APA) yayımlamış olduğu Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal el kitabına göre sanrısal hastalıkların alt dalıdır.

Erotomani hastalığı halk arasında ‘Karşılıksız aşk sendromu’ ve ya ‘Eros Hastalığı’ olarak bilinmektedir. Erotomani hastalığı erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülmektedir. Kişi karşı cinsin kendisine aşık olduğunu düşünür ve ona göre davranır. Karşı taraf kendisinden yaşça büyük ve statü sahibidir. Diğer bir olası daha önce karşılaşmadığı, iletişim kurmadığı, gazetelerden dergilerden gördüğü iş insanları, ünlüler olabilir. Erotomanik kişinin karşı tarafı ulaşılmaz bulduğu konular ise evli olması, aile baskısı gibi düşünceleridir. Erotomanik kişinin, karşı cinsin kendisine aşık olduğunu düşünmesi için karşı tarafın bir bakışı, gazeteye, dergiye verdiği bir röportaj bile yeterlidir.

Erotomani Belirtileri

 • Karşı cinse karşı hayaller kurmak ve hayalleri yaşar gibi davranmak
 • Olmayan durumları olur gibi anlatmak
 • Statü sahibi kişiyle ilişkilerinin olmadığı halde olur gibi göstermek
 • Yaşanmamış olayları yaşar gibi hayatına devam etmek
 • Aşık olunan kişiyle karşılaşma çabaları   
 • Karşı tarafı takip etme
 • Karşı tarafı taciz etme
 • Sürekli stalk yapma/takip etme isteği

Erotomani Nedenleri

Erotomani ruhsal bozukluk olan bipolar bozukluk ve şizofreni hastalığıyla birlikte ortaya çıkabilir. Erotomanik kişi çok utangaç, cinsel deneyimi olmayan, güvensiz ve reddedilme korkusu yüksek olan kişilerdir. Aşık olunan kişiyle daha önce karşılaşmamış olabilir, kişi ünlü olabilir, kişi ölmüş ve ya hiç olmamış bile olabilir. Bu da şizofreni hastalığını ve bipolar bozukluğu tetikler. Erotomanik kişi hamile gibi davranabilir, kendisine aşık olduğunu düşündüğü kişiyle yaşıyor gibi davranabilir. Bipolar bozukluk ve şizofreni hastalığı dışındaki nedenler ise:

 • Alkol bağımlılığı
 • Takıntılar
 • Bilinçsiz antidepresan kullanımı
 • Empati yapamama

Erotomani Sebepleri- Sigmund Freud’un Yorumu

Erotomani, birincil akıl hastalığı veya başka bir psikiyatrik hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. İkincil erotomanide, erotomanik sanrılar, bipolar bozukluk veya şizofreni gibi diğer zihinsel bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Semptomlar ayrıca alkolizm ve antidepresan kullanımıyla da ortaya çıkabilir. Psikiyatrik bozukluk öyküsü ile birinci derece akrabaların aile öyküsünün yaygın olması nedeniyle potansiyel bir genetik bileşen olabilir.

Sigmund Freud, erotomaniyi güçlü paranoya, inkar, yerinden edilme ve projeksiyon duygularına yol açabilecek eşcinsel dürtülerden korunmak için bir savunma mekanizması olarak açıklamıştır. Benzer şekilde, büyük bir kayıptan sonra şiddetli yalnızlık veya ego eksikliği ile baş etmenin bir yolu olarak açıklanmıştır.

Erotomani aynı zamanda eşcinsellik veya narsisizmle ilgilenen doyumsuz dürtülerle de bağlantılı olabilir. Bazı araştırmalar, artmış temporal lob asimetrisi ve zihinsel bozukluğu olmayanlara göre daha fazla yan ventrikül hacmi gibi erotomanili hastalarda meydana gelen beyin anormalliklerini göstermektedir.

Erotomani Tedavisi

Erotomani hastalığının ana sorunu öncelikle bulunmalıdır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi erotomani hastalığının altında başka ruhsal rahatsızlıklar da bulunabiliyor. Bipolar bozukluk, şizofreni, alkol ve ya madde kullanımı gibi. Ana tedavi öncelikle konuşma terapisidir, bilişsel davranışçı terapi (CBT) ve ya diğer tedavi yöntemlerini içerebilir. Eğer ki erotomani hastalığını bipolar bozukluk, şizofreni hastalığı tetikliyorsa ana tedaviye ek olarak ilaç tedavisi de uygulanabilir.

Bilinen Vakalar

Gece geç saatlerde televizyon şovmeni David Letterman ve eski astronot Story Musgrave, erotomaniden muzdarip Margaret Mary Ray tarafından takip ediliyordu.

Michael David Barrett’in ülke çapında ESPN muhabiri Erin Andrews’u takip ettiği, onu görmeye çalıştığı ve ahlaksız videolar çektiği iddia edilmişti.

Yazar: Ece Zanbak

Merhaba, ben Ece Cyprus International Universty İngilizce Psikoloji öğrencisiyim. Kişisel gelişim kitapları okumaktan, müzik dinlemekten ve yoga, meditasyon yapmaktan hoşlanırım. Go Psikolojide sizinle olmaktan mutluluk duyuyorum. Keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle.

Bir Yorum

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bütün Beyinli Çocuk (Kitap İncelemesi) IMG 1228

Bütün Beyinli Çocuk (Kitap İncelemesi)

Freud'un Rüya Kuramı IMG 1054

Freud’un Rüya Kuramı