Fight Club (Dövüş Kulübü)

Filmimiz Fight Club (Dövüş Kulübü), 1999 yılı kara mizah/dram filmidir. Filmin türüne baktığınızda veya başlarken psikolojiye dair bir beklentiniz olmuyor. Açıkçası filmin sonuna kadar da bunu gördüğümüz söylenemez. Ancak sonunu görmeden bir yargıda bulunmamız ne kadar doğru baktığımız zaman. Burada da o durum geçerli gibi.

Filmde Jake’in iş ile ev arasında sıkışmış hali ile karşılaşıyoruz. Jake işinde, gücünde bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumda Jake’in süperegonun altında fazlasıyla sıkıştığını görüyoruz. Süperego, Freud’un ortaya attığı bir kavramdır. Bu kavrama göre hayatını toplum kurallarına göre şekillendirme vardır. Hayattan bunaldığının yansıması olarak geceleri uykusuzluk çektiğini görüyoruz. Jake’in çevresinde konuşacak, dertleşecek kimsesi de yoktur. Jake’in evi yandıktan sonra arayacak kimsesinin olmaması da yalnızlığının göstergesidir. Kanserli hastaların tedavi merkezine gidip orada ağladığını fark ediyoruz.

İnsanlarla konuşması, ağlaması kendisini rahatlatıyor ve bu da uykularına yansıyor. Terapilerde Marla adlı biriyle tanışıyor. Marla hasta olmadığı halde terapilere gelmektedir. Uçakta Tyler ile tanışır. Evi yandıktan sonra ona ulaşır. Evinin yanması sonrasında gördüğümüze göre Jake çok da üzgün değil. Evini tam bitirememesinden, daha alacak eşyası olmasından bahsediyor.

Tyler ise bu sıkışık düzenin içinde kendisini kaybettiğini dile getirmekte. Daha sonra Tyler, Jake’e bir yumruk atmasını ister. Bir süre kavga ederler. Birkaç gün bu böyle devam eder. Bu durumun kendilerine iyi geldiğini hissederler. İkisinin başlattığı bu olay giderek büyür. Hayattan sıkılan insanlar artık kavga etmeye başlar. Kulüp hızla büyür. Artık iki karakterimizin yediği içtiği bir gidiyor. Her gün aynı şekilde devam ediyorlar. Ancak Jake, Marla ile konuşurken aralarında bir şey olup olmadığıyla alakalı sorular soruyor. Burada aslında filmi çözmeye başlıyoruz. Karakterimiz yaptığı şeyin bilincinde değil. Jake’in sonra Tyler aradığını görüyoruz. Sorduğu kişilerden aldığı cevapta zaten onun olduğunu söylüyorlar. Burada olmayan bir kişiyi Jake gördüğü için şizofreniden bahsedilebilir. 

Tyler, Jake’nin aslında olmak istediği kişi. Rahat, istediğini istediği zaman yapabilen, lider ruhlu birisi. Bu yargıdan da Tyler’ın egonun hâkimiyeti altında olduğunu görüyoruz. Ego, Freud’a göre istediği herhangi bir şeyin hemen olmasını isteyen bir yapıdadır. Bencildir ego. Filmin sonunda Tyler’ın elindeki silahı fark eden Jake kendisini öldürür. Böylece ikili hayatına son vermiştir. Jake, Tyler’ı sadece kafasında yarattığı bir biçimdir. Buna da kendi eliyle son vermiştir.

Sonuç olarak hayat enerjisi bitmiş bir insanın psikolojisindeki etkilerini görmek mümkün. Bunun etkileri eksileriyle belirtiliyor. Film kategorisinin dışında da bize bir şeyler gösteriyor.

Fight Club (Dövüş Kulübü) Fight Club resim 1

Yönetmen: David Fincher, Chon Kye-Young

Senaryo: Jim Uhls

Yapımcı: Art LinsonArnon Milchan

Yapım Yılı: 1999

Yapım Yeri: ABD, Almanya

Vizyon Tarihi: 10 Aralık 1999

Türü: Dram, Gerilim, Kara Mizah

Oyuncular: Edward Norton, Brad Pitt, Meat Loaf, Jared Leto, Helena Bonham Carter

Süre: 139 dakika

IMDB Puanı: 8.8

Anahtar Kelimeler: Fight Club, Dövüş Kulübü, süperego, ego

Kaynakça:

Yazar: Beyzanur Canruh

Herkese merhaba ben Beyzanur. Gümüşhane Üniversitesi Psikoloji Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Okumayı çok severim. Sizinle yazılarımı paylaşacağım için çok heyecanlıyım.

Bir Yorum

Yorum Yap

Web Site İçi Kaynakça

  1. Web Site İçi Kaynakça:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖĞRENME NEDİR kapak

Öğrenmenin Sonsuzluğu

The Man From Earth resim 2

The Man From Earth (Dünyalı)