Freud ve Einstein: Telepati Deneyi

Telepati deneyi, dünyanın en büyük bilim adamlarından olan Albert Einstein ve arkadaşı psikolog Sigmund Freud’un aralarında geçen bir hikâye ile yaşanmıştır. Psikoloji biliminin kurucusu olan Freud, parapsikoloji konularına da ilgi duyan bir bilim insanıydı. Onun yazdığı kitaplarla bugün üniversitelerde eğitim verilirken, tıp dünyasında da önemini korumaktadır.

Hikayemiz Wolf Messing adında bir çocukla başlamaktadır. Hayatı çok zorlu ve yoksul süreçlerle geçen Messing, dünyayı gezmek için biletsiz trenlere kaçak girerek macerasına başlamıştır. Bu gezinin sonucu yolu Berlin taraflarına düşmüş ve burada bulabildiği her işte çalışmaya ve bir miktar para kazanmaya çalışmıştır. Almanya’da garsonluk, temizlikçilik, bulaşıkçılık ve ayakkabı boyacılığı gibi meteliksiz işlerde çalışıp kendini geçindirmeye çalıştırmıştır. Kısa bir süre sonra bir sirkte çalışmaya başlamış ve burada yapmış olduğu numaralarla ünü her yere yayılmıştır. Bunun sayesinde tüm dünyada sirki ile birlikte turnelere çıkmış ve birçok ünlü ile tanışma fırsatı yakalamıştır.

Turnelerde Messing yaklaşık olarak 16 yaşlarındayken yolu Viyana şehrine düşmüştür. Bu şehirde o dönemin iki en ünlü bilim insanı Freud ve Einstein ile karşılaşmıştır. Freud bu dönemler Jung sayesinde aşina olduğu metafiziksel kavramlar üzerinden Messing ile çeşitli deney veya denemeler yapmak istemiştir.

Bir gün Freud kendi özel ofisinde Einstein’le birlikte sohbet ederken, bu küçük yetenekli dostumuz Messing’i davet etmişti. Messing küçük yaşlarında olmasına rağmen yeteneklerinden emindi. O dönemlerde metafizik konularıyla çok ilgilenen Sigmund Freud, kendisini de deneyin içine dahil edebileceği bir gösteri sunmasını istemişti. Messing bu gösteri için Freud bir teklifte bulunarak telepatiyle, yani beyinden beyine aktarılan mesaj vasıtasıyla Freud’un herhangi bir görev düşünmesini istemişti.

Freud bir koltuğa oturup konsantre olmuş ve ona zihninden bir emir vermişti. Messing zihnini toplayarak konsantre olmuş ve Freud’dan gelecek telepatik mesajı beklemeye başlamıştı. Bir anda Messing hemen ayağa kalkıp garip işler yapmaya başlamış, etrafında sanki bir şeyler aramaya koyulmuştur. Ev sahibinin banyosuna doğru ilerleyerek bir cımbızla geri dönmüştü. Einstein’a yaklaşarak sakalından üç tel kopardığında Freud afallamıştı. Einstein durumun şaşkınlığına bürünmüş haldeydi. Freud, Einstein meraklı bakışlara üzerine cevap vererek gerçekten de zihninde düşündüğü görevin bu olduğunu ifade etmiştir. Karşılarında daha çocuk olan bu yetenekli insan, onların sahip oldukları kalıtsal bilgilerin sarsılmasına sebep olmuştu. İki ünlü bilim insanın da yaşadığı bu deneyim onlar için unutulmaz bir anı olarak tarih sayfalarına karışmış oldu.

Telepati Deneyi: Gerçeğin Peşinden

Araştırmalarımda Freud ve Einstein’ın birlikte yan yana olduklarına dair tarihi bir kayıt bulamadım. Ama iki bilim insanı da telepati vb. konularda araştırmalar ve uğraşılarda bulunmuştur.

Freud ve Einstein aynı dönemin insanları olmalarına rağmen aralarında sadece savaşlar hakkında bir mektuplaşma olduğunu bilinmektedir. Ayrıca Freud’un kendi resmî sitesinde, yaşadığı günlüklerde Hindistan’da bu konuda ilginç bir telepati olayı yaşadığı yazılır. Bununla birlikte Jung ve Freud bu konularla ilgili çok fazla diyalog yaşamıştı. Daha da ilginç bir kısım ikisinin de yaşları ile ilgilidir. Hesaplandığında Einstein üne kavuştuğu yıl 1921 civarında 42 yaşlarında, Freud 65 yaşında, Wolf ise 22 yaşındadır. Bu olay 1921 yılları ile Freud’un ölüm yılı olan 1939 yılları arasında bir zamanda gerçekleşmiş olması muhtemeldir. Psikolojik olarak baktığımızda ise Freud’un artık yaş ve tecrübesinin ilerlemesiyle birlikte bu olaylara ne kadar ilgili olduğu tartışma konusudur.

Aynı şekilde Sigmund Freud, 24 Temmuz 1921 tarihinde Hereward Carrington’a yazdığı bir mektupta, “Ben, adına ‘okült fenomenler’ denilen ‘fenomenlerin’ araştırılmasını, bilim dışı, değersiz ya da zararlıdır diye daha başlangıçtan reddedenlerden değilim. Eğer, şimdi olduğum gibi bilim kariyerimin sonunda değil de başında olsaydım, belki de tüm zorluklarına rağmen, daha başka bir araştırma alanını seçmezdim.” demiştir. Sigmund Freud, rüyalarda telepatik unsurların izine rastlanmasının üzerine, “Uyku telepati için uygun şartlar oluşturur.” görüşünü ileri sürmüştür.

Yani kısaca 1921 yılında ilgisinin bu konulara kaydığını düşünebiliriz. Sonuç olarak bu telepati olayı 1921- 1939 yılları arasında herhangi bir zamanda gerçekleşmiş olma olasılığı yüksektir.

Bahsedilen Kişiler:

  • Wolf Gregorevich Messing, ünlü Sovyet telepat. Tüm parapsikoloji araştırmacıları, Polonya asıllı bir Rus olan Wolf Messing’in, gelmiş geçmiş en yetenekli ve en çok deneye tâbi tutulan bir telepat olduğu konusunda birleşirler.
  • Sigmund Freud, Avusturyalı nörolog ve psikanaliz kuramının kurucusudur.
  • Albert Einstein, Almanya doğumlu Yahudi teorik fizikçi. 1921 yılında yaptığı devrim niteliğindeki fizik ve matematik çalışmaları sayesinde Einstein, Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür.

Anahtar Kelimeler: Telepati, Telepati Deneyi, Sigmund Freud, Albert Einstein, Wolf Messing

Kaynakça:

 

Yazar: Osman Güneş Özkurt

Merhaba, Ben Güneş. Küçüklüğümden bu zamanlara kadar hep meraklı ve araştırmacı ruhum sayesinde bu günlerde gözlemlediğim ve deneyimlediğim konuları kaleme almakla meşgulüm. Sizlere yazılarımda bol bol bilgilenme ve aydınlanmalar diliyorum...

Bir Yorum

Yorum Yap

Web Site İçi Kaynakça

  1. Web Site İçi Kaynakça:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bebek ve psikoloji kapak

Bebek ve Psikoloji

yeryüzündeki tohumlarız kapak

Yeryüzündeki Tohumlarız