Geç Kalmadınız!

Hayatınızdaki çoğu şeyden memnun olmayabilirsiniz; geç kaldığınızı hissediyor, istediğiniz hiçbir şey yolunda gitmiyor, hayatı boşu boşuna yaşadığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Bir şeylere başlamak için yaşınızın oldukça ileri olduğunu zannediyor olabilirsiniz. Belki siz küçükken avukat olmak istiyordunuz ama istediğiniz puanı alamadığınız için şu an başka bir bölüm okuyorsunuz. Sorun ne bilmiyorum ama şu anda bu yazıyı okuduğunuza göre hayatınızda en azından bir şeyin yolunda gitmediğini düşünüyorum. Öncelikle bu harika. Evet, bu harika çünkü siz bunu farkındasınız. Bunu farkında olmanın yolu ve önemi başlı başına başka bir yazı konusu. Ama siz fark etme aşamasını geçmişsiniz.

Size bir sır vermek isterim ki hepimizde durum bu. Bir şeylerden memnun değiliz. İstisnasız herkes hayatında bir şeyleri değiştirmek istiyordur ama gelin görün ki işler yolunda gitmeyen şeyleri değiştirmeye geldiğinde ortaya bin bir türlü bahane atlayıverir. “Bu saatten sonra hayatımı değiştirsem ne olur.” , “Artık çok geç” , “Benim yaşım geçti” , “Artık yapabileceğime dair inancım yok.” gibi cümleler de bu bahanelerin içindedir. “Bahane değil, ben buna mecburum” diyorsanız üzgünüm ama itirazınızı kabul etmeyeceğim. Size bahşedilen hayat tamamen size aitken bir şeyleri asla değiştiremeyeceğinizi düşünüyorsanız bu düşüncenizle yaşamaya devam edebilirsiniz ama ben bu yazıda hayatını değiştirmek için geç olduğunu düşünen ve bu yüzden yeni adımlar atmaktan korkan okuyuculara birkaç şey söylemek istiyorum.

Ömrünüzün kaç yıl olduğunu bilmiyorsunuz. Belki önünüzde yıllar var belki de sadece birkaç gün. Hayatınızı değiştirme kararınızı uygulamaya geçirip geçirmeme konusundaki tereddütleriniz, yolunda gitmeyen şeyler yüzünden yaşadığınız sıkıntı -çok üzülerek söylüyorum- geçmeyecek. Her günün yeni bir sayfa olduğunu fark etmediğiniz takdirde hayatı kendi ellerinizle kendinize zindan edecek veya etmeye devam edeceksiniz. Yaşadığınız hayat bir kereye mahsus sizin ellerinizde. Güne uyandığınızda içinizdeki geçmek bilmeyen sıkıntı, hayalini kurduğunuz hayatı yaşayan insanları gördüğünüzde yaşadığınız duygu hep sizinle kalacakken insanların “Bu saatten sonra iş mi değiştirilir” , “Kırk beş yaşında evlilik mi olurmuş.” , “Şuna bak elindekilerle yetinmek yerine daha fazlasını istiyor.” , “Bu işi gerçekten başarabileceğini mi sanıyor?” gibi sözlerinin hiçbiri sizin tek seferlik hayatınızda kendi yolunuzu bulurken atacağınız adımlardan önemli değil.

Bırakın sizin yanınızda sadece sizi anlayan insanlar kalsın. Boş lafları ve insanları bir kenara bırakmak da hayatınızda değiştirmeniz gereken bir şeydir zaten. Sizinle kalacak olan yegâne kişiyi, kendinizi dinleyin. Siz ne yapmak istiyorsanız, önünüzde yaşayacağınız bir ayınız kalmış olsa bile o yolda yürümenin keyfini ve huzurunu yaşayın. Çok samimiyetle söylüyorum ki hiçbir şey için geç değildir. Geç olduğunu düşündüren tüm şeyler bahanedir. Her gün yeni bir sayfa sizin yeni bir şeyler yazmanızı bekliyor. Uyandığınız her yeni gün size bir şeyler fısıldıyor.

Hayat yolunuzu kendiniz çizin, hayallerinizi suya kendi ellerinizle atmayın, bir hata yapıp yanlış yola saptıysanız dönün. Unutmayın, yanlış yola sapmak değil o yolda yürümeye devam etmek asıl hatadır. Şimdiye kadar bir şekilde şu anda yürüdüğünüz yola mecbur kalmış veya bırakılmış olabilirsiniz ama o yolda yürümeyi bırakmak için ipleri elinize almak zorundasınız. Güne uyanmanın mutluluğunu hissetmek; yaşadığınız hayattan, yürüdüğünüz yoldan memnun olmanın keyfini yaşamak için çabalayın. Kendi yolunuzu çizip bu yolda düşe kalka yürümenin ve en sonunda hedefinize ulaşmanın keyfini çıkarın. Göreceksiniz, kendi istediğiniz yolda yürürken düşmek, yolun sonunu göremeseniz de o yola çıkmış olmak bile keyif verecek.

Kendi yolunuzda kendi hayallerinize yürümeniz dileğiyle, yolunuz açık olsun.

(Editör tavsiyesi: Web sitede yer alan “Daha İyi Hissetmenin Yolları” yazısını okumak için tıklayınız)

Yazar: Yüsra Cincik

Herkese merhaba, ben Yüsra. Hacettepe Üniversitesinde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde okuyorum. Yaşamın öğrenerek, bu sayede fark ederek ve hissederek en güzel şekilde yaşanacağına inanıyorum ve bu yüzden okumaya çalışıyorum; kendimi, insanları, dünyayı ve kitapları. Öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak için buradayım. Takipte kalmayı unutmayın :)

11 Yorum

Yorum Yap
  1. Şuan yürüdüğüm yolun bana neler hissettirdiğini,aslında gerçekten kendi yolumda mutlu olup olmadığımı,kendimi sorgulamamı sağlayan bu güzel yazı için sonsuz teşekkürler…
    Özellikle bu zamanda sizin gibi gençlere çok ihtiyacımız var🙏🏻Böyle güzel adımlar attığınız müddetçe izinizde olacağız.iyi ki varsınız 👏🏻👏🏻👏🏻

    • Çok mutlu oldum, çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için 🥰

  2. “yanlış yola sapmak değil o yolda yürümeye devam etmek asıl hatadır.”👏🏻👏🏻👏🏻

  3. Hayat akıyor, zaman geçiyor. Bu yüzden hiçbir şey bize geç kaldığımızı düşündürmemeli. Emeğine sağlık.

  4. Çıkmaz sokaktayken geri adım atmak, ilerlemektir. Yeter ki çıkmaz sokakta ilerlemek için inat etmeyelim. Teşekkürler bu güzel yazı için 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DÖRT ANLAŞMA - Don Miguel Ruiz kapak

Dört Anlaşma: Don Miguel Ruiz

Cezaevi Psikolojisi kapak

Cezaevi Psikolojisi: Anneler Mahkum, Çocuklar Mahpus