Guguk Kuşu Filmi (Flew Over the Cuckoo’s Nest)

Makale İçindekiler Gizle

Ken Kesey tarafından 1975’te yayınlanan beş Oscar ödülü ile taçlandırılmış muazzam bir Milos Forman imzalı Guguk Kuşu filmidir. Jack Nicholas yetenekli oyunculuğuyla başrolde oynamaktadır. Aynı şekilde filmde dikkat çeken diğer oyuncular Danny DeVito, Christopher Llyod ve Louiser Fletcher de filmdeki duyguları izleyiciye başarılı bir şekilde geçirmişlerdir.

Guguk Kuşu filmde cezaevinden kurtulmak için deli taklidi yapan Randle Mc Murphy hikayesini anlatmaktadır. Filmde Mc Murphy cinsel suçtan dolayı hüküm giyer ve kendini kurtarmak için deli taklidi yaparak kendisini akıl hastanesine sevk ettirmeyi başarır. McMurph’de Guguk Kuşu boyunca anti sosyal kişilik bozukluğu sayılabilecek davranışlar sergilediği görülnektedir.  Filmde asıl gösterilmek istenen  Mc Murphy’in iyi veya kötü olduğundan çok hastaların aslında gösterildiği kadar hasta olmadığını, doktorların durumu analiz edemediği ve etmek için yeterince çabalamadığı, birkaç doktorun da amaçları için bilerek çözüm odaklı hareket etmediklerini yansıtmaktadır.

Guguk Kuşu filminde hemşirelere verilen yetkilerin hastalar üzerindeki güç zehirlenmesine rastlanmaktadır. Bunun altında yatan sebebi hemşirelerin tek tipleşmiş karakterlere sahip olmalarıdır. Bu karaktere sahip bir toplumun hastalara tahammülünün olmaması da filmde yansıtılmaktadır. Hastaları hastaneye kilitliyor, beyinlerine elektrik veriliyor (lobotomi), kimyasal maddelerle uyuşturuluyor  ve onlara benzemesi için hastalar üzerinde deneyler yapılıyordu.  Filmin devamında bu yasadışı sistem için hasta hakları tartışmaya açılacak ve reformlarla yeni bir sistemin adımları başlayacaktır. Filmde anti psikiyatri akımına dair eleştirilere de yer verilmiştir. (Aydoğmuş, 2020)

Ken Kensey’in romanı 1962’ de yayınlandığında başarıyı elde etmiş bir sene sonra sahneye uyarlanmıştır. Yapıtın tanınmasını ve sevilmesini sağlayan ise 1975’teki film olmuş halidir.

Lobeoktomi : Hayati fonksiyonların dışında; düşünme, hissetme, konuşma gibi insani davranışları kısıtlamak amacıyla, genellikle beyin frontal lobundan yada beynin tümüyle sağ loblarından  birini keserek çıkarma işlemidir. Kişi nefes alma, öksürme, yeme-içme gibi temel fonksiyonlarını yerine getirebilirken düşünemez, belirli olayları veya durumları sezemez, hesaplayamaz, anlayamaz ve rehabilitasyon görmediğinde de zamanla konuşma yetisini kaybeder. (Altındadır, 2021)

Antipsikiyatri: Dönemin geleneksel psikiyatri görüşlerine ve uygulamalarına karşı eleştiriler yapan 1960’lardaki İngiltere’de başlayan bir akımdır.  Franco Basaglia, Ronald Laing, David Cooper, Michel Foucault ve Thomas Szasz  tarafından temsil edilmiştir.

Asıl amacı Guguk Kuşu filminde de gösterilen bazı uygulamalara karşı çıkmaktır. Bunlar ;  Elektro Konvülsif tedavi, insülin şok terapisi, lobotomi, farmatik ilaçların aşırı kullanılması, hasta rızası olmadan tedavi ve kapatma gibi nedenlerden dolayı psikiyatriyi zorlayıcı ve baskıcı yöntemler.

Guguk Kuşu Filmi

Guguk Kuşu Filmi (Flew Over the Cuckoo’s Nest) Guguk Kusu Filmi resim 1

Filmin adı: Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest )

Filmin uzunluğu: 133 dk

Yönetmen: Milos Forman

Oyuncular: Jack Nicholson, Lousie Fletcher, Dean R. Brooks, Danny DeVito

Tür: Dram

Yıl: 1975

IMDB: 8.8

Guguk Kuşu Filmi, 1962 yılında KenKesey tarafından kaleme alınan romandan uyarlanmıştır.

Kaynakça :

Kaynakça altındadır, C. C.-B. (2021, mart 9). Lobotomi. vikipedia: https://tr.wikipedia.org/wiki/Lobotomi adresinden alınmıştır aydoğmuş, g. (2020, nisan 19). Guguk Kuşu / One Flew Over the Cuckoo’s Nest Film Analizi. bilim feneri: https://bilimfeneri.com/2020/04/19/guguk-kusu-film-analizi/ adresinden alınmıştır

Yazar: Aynur Terzioğlu

Merhaba, Ben Aynur. Lefke Avrupa Üniversitesinde, Psikoloji bölümü okuyorum. İnsan ve insan beyni konularındaki merakım beni psikolojinin uçsuz bucaksız serüveniyle birlikte daha çok gözlem yapmaya, araştırmaya, yazmaya teşvik etti. Alanımda yazdığım yazılarımı sizlerle paylaşmaktan ve bir parça da olsa yazılarımla size dokunabilmekten mutluluk duyuyorum. Keyifli okumalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Narsisizm Hakkında kapak

Narsisizm Hakkında

KLEPTOMANİ(ÇALMA HASTALIĞI)

Kleptomani (Çalma Hastalığı)