footer brain

Arketip Beyin, sosyal bilimler alanlarında eğitim alan veya mezun olan Psikoloji, Sosyoloji, PDR (Psikolojik danışmanlık ve rehberlik) ve Felsefe öğrencilerini bir çatı altına toplamış sosyo-bilimsel internet yayın platformudur. Web sitemiz 1 Şubat 2021 tarihinden itibaren kurulmuş bir bilim yayın platformu olarak yayın hayatına başlamıştır. Projemizde Psikoloji, PDR, Felsefe ve Sosyoloji alanında öğrenciler, yayın platformunda yazar olarak yer almaktadır. Alanında kendini geliştirmek isteyen ve gelecek bilime ve bilimsel adımlara katkı sağlamak isteyen her düşünce bu platformda sizlere sunulmaktadır.

Genel misyonumuz, ülkemizde ve dünyada psikoloji alanında bilgi ve içerik bakımından insanları bilinçlendirmek ve bilimsel alanda çalışmaları desteklemek amacını misyon edilmiştir.  Web sitemiz daha yeni kurulmuş olup, açıldığından itibaren bu zamana kadar kendini geliştirmeye ve daha iyi geliştirmelerle okuyuculara bilgiye dayalı olanaklar sağlamıştır.

Yazılan araştırma yazıları ve farklı dillerden çeviri yapılmış yazıları Amerika Psikologlar Derneği (APA) oluşturduğu DSM-V kabul etmiştir. Kaynakça ve Referans gösterimlerde bu standartlara uyulmaktadır.  

Hakkımızda arketip beyin hakkinda sayfasi logo

İSMİMİZİN HİKAYESİ

Go Psikoloji; önemli bir amaç için özenle seçtiğimiz bir isim olmuştur. Kelime olarak ise öncelikle psikolojiye gitmek, ileri psikoloji anlamlarına gelmektedir. “Go” kelimesi İngilizce kökenli bir kelime olmakla beraber gitmek, ilerlemek anlamlarıyla bizi ve amacımızı yansıtmaktadır. Aynı zamanda ismimizin bir kelimesinin İngilizce diğer bir kelimesinin Türkçe olmasının sebebi; projemizin ülkemizde ve uluslararası boyutta bir yayın platformu olmasından kaynaklanmaktadır.

İsmimiz aynı zamanda Doğu felsefe oyunlarından olan GO oyunundan ve felsefesinden esinlenmektedir. Bu oyunun bize yansıttığı felsefeye göre bilim, temel olarak mantığa dayalıdır. Ancak bir aşamadan sonra her konuya fikir ve çözüm üretememektedir. Çünkü mantık gelişebilen, his ise bir anda var olan, ansızın ortaya çıkabilen bir yapıdır. Mantık sadece bir şeyleri açıklayabilmemize olanak sağlar ancak hislerimiz bir şeyleri keşfetmemizi sağlar. Bu oyuna göre bizleri yansıtan en güzel cümle: “Mantığa dayanan bir aydınlanma, sadece aldatıcı bir aydınlanmadır.” Başarılı bir bilim, ne kadar mantık üzerine yorumlansa da bizler keşfetmek için, hayallerimizi gerçekleştirmek ve sizlerle daha çok paylaşabilmek için yazıyoruz.

Yazmayı, hayallerinizi ve araştırmalarınızı paylaşmayı seviyorsanız bizimle iletişim ve sosyal medya ouadresimizden ulaşabilir aramıza katılarak ailemizin bir parçası olabilirsiniz.