Her Şey Seninle Başlar

Bir çoğumuz hayatımızda birileri tarafından anlaşılmak istiyoruz. Peki hiç düşündük mü biz karşımızdakileri ne kadar anlıyoruz? Aslında her şey seninle başlar, anlamak ve anlaşılmak ile ilgili olan tüm mesele tam olarak biraz önce sorduğum sorunun içerisinde gizli. Fransız filozof, tarihçi ve filolog Ernest Renan’ın şu sözleri aklıma geliyor; “Bu dünyaya anlaşılmak için değil, anlamak için geldik. Anlaşılamamanın üzüntüsünü duyacağımız yerde, bütün ruhumuzla başkalarını anlamaya çalışsak, hayat ne kadar güzel olurdu.” Buradan yola çıkarak anlamanın, anlaşılmaktan önde geldiğini görebiliriz.

İletişim kurarken anlamak ve anlaşılmanın olumlu yönde sonuç vermesini istiyorsak mümkün olduğunca ses tonumuza, sözlerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Dikkat ettiğimiz bu hususlar bizi yanlış anlaşılmaktan da büyük oranda kurtaracaktır. Hepimiz bu konudan da şikayetçiyiz, ‘yanlış anlaşılmak’. Ama biz karşımızdakileri doğru anlayabiliyor muyuz? Ya da kendimize karşı ne kadar dürüstüz? Bunlar da düşünülmesi gereken sorulardan birkaçıdır. Ayrıca burada en önemli bir şey var ise o da “EMPATİ”dir.

Her Şey Seninle Başlar her sey seninle baslar kapak

Empati; bir kişinin, karşısındaki kişinin yerine kendini koyarak kişinin duygu ve düşüncelerini anlama biçimidir. Eğer biz karşımızdaki kişiyi bu şekilde anlarsak, karşı tarafın bizi de anlaması yani anlaşılmamız daha iyi olacaktır. Karşımızdaki kişiyi olduğu gibi kabullenip onu değiştirmek burada yapacağımız en son şey olmalı. Mesela karşımızdaki kişinin değişmesini istiyoruz ama neye göre veya kime göre değişmesini istiyoruz? Ya da o kişi bizim istediğimiz gibi biri olunca bizim hayatımızda ne gibi değişiklikler olacak? Bunları hiç düşündük mü? Bence hayır. İnsan ilişkilerinde çoğu zaman olan ‘ben’ algısı yıkılıp ‘biz’ ya da ‘o’ algısı benimsenmelidir. Her birey olduğu gibidir, kimseyi değiştiremeyiz.

Biraz önce söylediğim empati de burada devreye giriyor bir nevi. Değiştirmediğim ya da olduğu gibi kabul ettiğim bireyin yerine kendimi koyup onu anlayabildiğinde mesele çözülmüş demektir. ABD’li eğitmen ve yazar Stephen Covey “Bir insanı gerçekten anlamaya çalışmak, belki de yapabileceğiniz en önemli yatırımdır.” der. Buradan da gördüğümüz gibi anlaşılmanın yolu anlamaktan geçiyor. Anlamak; ‘hemhal’ olmaktır. Anlaşılmak ise; bir lükstür. Yazımı Mevlana’nın bir sözüyle noktalamak istiyorum:

“Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır.”


Hayatta anlaşılmanız için anlamanız gerekiyor. Empati kurabildiğiniz ve anlayabildiğiniz insanlar çok olsun.

(Editör Tavsiyesi: Web sitesinde yer alan ”ANLAM DÜNYASINDA BİR DÜĞÜM: İNSAN” yazısını okumak için tıklayınız.)

(*) Kişiler :

Ernest Renan : Fransız filozof, tarihçi ve filolog. Erken Hristiyanlık tarihi ve siyasi teoriler üzerine etkili tarihi araştırmaları ile tanınmıştır.

Stephen Covey : Dr. Stephen R. Covey, bir uluslararası liderlik otoritesi, aile uzmanı, eğitmen, kurumsal danışman ve yazardır.

Yazar: Nisa Kaya

Merhaba, ben Nisa. Psikoloji bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Bilgilerimi ve araştırmalarımı aktardığım bu platformda umarım güzel kalplerinize dokunabilirim. Keyifli okumalar!

7 Yorum

Yorum Yap

Web Site İçi Kaynakça

  1. Web Site İçi Kaynakça:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

astral bilimsel kapak

Astral Seyahat ve Bilimsel Gerçekler

çin odası düşünce deney kapak

Çin Odası Düşünce Deneyi