Inception (Başlangıç)

En dayanıklı parazit nedir? Bakteriler? Bir virüs? Bağırsak solucanı mı? Bir fikir. Dayanıklı … son derece bulaşıcı. Bir fikir beyni ele geçirdiğinde, ortadan kaldırmak neredeyse imkansızdır. Tamamen oluşan – tamamen anlaşılan – bir fikir; orada bir yerlerde.

Leonardo Dicaprio’nun yetenekli bir zihin hırsızı olarak yer aldığı başlangıç filminde iç içe geçmiş farklı rüyalar ve katmanlarla zaman kavramı sistematik olarak düzenlenmiş durumdadır. Chrishtopher Nolan’ın 2010 yılı Hollywood yapımı filminde rüya olgusu heyecan verici ve merak uyandırıcı şekilde sunulmuştur.

 Amerika’ya girmesi yasaklı olan ve 2 yıldır çocuklarını göremeyen Dom, çocuklarını görmek için bu dünyanın en büyük mücadelesini vermektedir.  Vaadi gerçekler olan bir teklifle maceradan maceraya atlayan Dom’un zihin dünyası izleyiciyi adeta hayrete düşürüyor. İzleyiciyi her izlediğinde tekrar tekrar heyecanlandıran, sıradanlıktan uzak bu sahnelerde psikanaliz ve rüya olguları zihnimizin sınırlarını zorlamaktadır. Temelinde rüyalar konusunda uzman bir grubun maddi ve manevi olarak kendilerinin ve başka kişilerin rüyalarında dolaşarak emellerine ulaşma çabası anlatılmaktadır. Bahsedilen rüyaların bir metafor olarak değerlendirilmesi, beraberinde belirsizliği getirmektedir. Yönetmen Nolan bilinçaltı, rüya ve zihin konularını elen alan bu filminde, kendi bilgilerinin yanında birçok uzmanın da fikirlerinden faydalanmıştır. Filmde Freud’a ait birçok bulguya rastlamak mümkündür. Nolan, oluşturduğu tez-antitez yöntemi ve diyalektik bir yaklaşım kullanarak iyi bir sentezi izleyicilerle buluşturmaktadır.

Sonuç olarak başlangıç filminde olumlu ve olumsuz öğelerle birlikte zihin, bellek, insan beyni, rüya kavramlarını da tartışmaya açık bir şekilde işleyerek sıra dışı bir yaklaşımla ortaya çıkmıştır. Rüyanın, hayal dünyasıyla buluştuğu sıra dışı bu film gerek yönetmeni gerekse oyuncu kadrosu ile popülerliğini kaybetmeden adını duyurmaya devam ediyor

Inception (Başlangıç) inception resim 1

 

İçerdiği Bilimsel Terimler: Lucid Rüya Görme Tekniği, Bilinçaltı
Türü: Bilimkurgu, Macera,Gerilim, Fantastik
İMDB Puanı: 8,8
İzleyebileceğiniz Platformlar: Digiturk , Netflix, BluTv
Başrol Oyuncuları: Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Ellen Page
Yazar: Christopher Nolan
Filmin Yönetmeni: Christopher Nolan
Filmin Süresi:
 148 dakika
Vizyon Tarihi: 2010

Anahtar Kelimeler: rüya, zihin, bellek, bilinçaltı, insan beyni, inception

Yazar: Aynur Terzioğlu

Merhaba, Ben Aynur. Lefke Avrupa Üniversitesinde, Psikoloji bölümü okuyorum. İnsan ve insan beyni konularındaki merakım beni psikolojinin uçsuz bucaksız serüveniyle birlikte daha çok gözlem yapmaya, araştırmaya, yazmaya teşvik etti. Alanımda yazdığım yazılarımı sizlerle paylaşmaktan ve bir parça da olsa yazılarımla size dokunabilmekten mutluluk duyuyorum. Keyifli okumalar dilerim.

8 Yorum

Yorum Yap
  1. Olayı ele alış biçiminiz gerçekten çook etkileyici elinize sağlık.

  2. Bu unutulmaz filmi böyle incelemek keyifli oldu, emeğine sağlık 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 psikoterapi yöntemi

En Yaygın 8 Psikoterapi Yöntemi

gelişim dönemleri kapak

Freud Ve Erikson’a Göre Gelişim Dönemleri