İnsan İlişkilerinde Bağımlılık

İnsan ilişkilerinden bağımlılıkla mücadele ediyorsanız ve birine bağımlı olup olmadığınızı merak ediyorsanız veya sadece bağımlılık hakkında sorularınız varsa, doğru yerdesiniz! Bu giriş niteliğindeki makale size karşılıklı bağımlılık hakkında genel bir bakış sunacaktır. Karşılıklı bağımlılığın ne olduğunu, nereden geldiği ve kurtarmaya nasıl başlanacağını ve gelecekteki makalelerde bunları ve karşılıklı bağımlılığın diğer yönlerini daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Bağımlılık Nedir?

İlişkilerde bağımlılık, kendi sorununuzu en aza indirirken veya görmezden gelirken diğer insanların; sorunlarına, duygularına, ihtiyaçlarına ve isteklerine odaklanmaktır. Eş bağımlı kişiler, diğer insanları kendilerinden daha önemli görürler ve ihtiyaç duyulduğunu, sevildiğini veya değerli hissetmek için onlara bakmaya öncelik verirler. Hepimiz diğer insanlara ihtiyaç duyarken ve onlara güvenirken, eş bağımlılar duygusal olarak başkalarına aşırı derecede bağımlıdır. Başkalarının duygularının ve ihtiyaçlarının geçerli olduğunu, görüşlerinin kabul edilebilir olduğunu ve yeterince iyi olduklarını söylemelerine ihtiyaç duyarlar. Kimlikleri ve değer duyguları için başkalarına güvenirler (eş bağımlı- birine bağımlı kişi anlamına gelmektedir.)

Aşağıda, birine bağımlılığın en yaygın semptomlarından bazıları verilmiştir. Kendinizi birine bağımlı olarak görmek için hepsine sahip olmanıza gerek yok. Bir çok insan bir şeylere bağımlıdır. Sadece aşağıdaki semptomlardan fazlasıyla gösteriyorsanız birine bağımlılık göstergesi olabilmektedir. (semptom : belirtiler/ belirtiler göstermek)

Bağımlılığın Semptomları

 • Başkalarını yardımcı olmak veya kurtarmak size bir amaç duygusu gibi hissetirir. Karşısının size ihtiyaç duyulduğunu hissettirir.
 • Diğer insanlara ve onların sorunlarına odaklanır, kendi duygu ve ihtiyaçlarınızı görmezden gelirsiniz.
 • Kendinize onu üzerine baskılarsınız, istenmeyen tavsiye verebilir, çok saçma konuşmalar edebilir veya kontrolcü olabilirsiniz.
 • Sık sık kaygılı veya endişeli, suçlu ve utanmış hissedersiniz.
 • Kendine öz eleştirilerde bulunur ve muhtemelen mükemmeliyetçisin.
 • Herkesten ve her şeyden sorumlu hissediyorsun.
 • Kim olduğun, neyi sevdiğin, nasıl hissettiğin veya sizin için neyin önemli olduğu konusunda güçlü bir fikriniz yok.
 • Başkalarını üzmekten veya hayal kırıklığına uğratmaktan kaçınmak için istediğiniz veya ihtiyaç duyduğunuz şeyleri feda edecek olan insanları memnun edersiniz.
 • Sınırlar koymakta ve iddialı olmakta zorlanıyorsunuz.
 • Samimiyet, açık iletişim ve güven ilişkisi zorlanıyorsunuz.
 • Yardım istemekte ve kabul etmekte güçlük çekiyorsunuz.
 • İnsanları hoşnut etmeye, sınırların olmayışına ve kötü muameleye tahammül etmeye yol açabilecek terk edilme, eleştiri ve reddedilmekten korkuyorsunuz.
 • Muhtemelen çalışkansınız, aşırı sorumlusunuz ve bitkinlik veya kızgınlık noktasına teslim ediyorsunuz.
 • Duygularınızı bastırır veya uyuşturur ve başkalarının duygularını emersiniz.
 • Öz saygınız düşük, sevilmez hissediyorsunuz veya yeterince kendiniz sevmekte iyi değilsiniz.
İnsan İlişkilerinde Bağımlılık resim

Bağımlı İlişkiler Nedir?

Birbirine bağımlı kişilerin ilişkiler dengesizdir. Tipik olarak, bir kişi aşırı derecede sorumlu hale gelir, bu da diğerinin yetersiz işlev görmesine ve sorumluluktan kaçınmasına neden olur. Çoğu zaman diğer kişi bağımlılık, akıl hastalığı veya duygusal olgunlaşmamışlıkla mücadele eder.

Eşiniz, çocuğunuz, ebeveyniniz veya arkadaşınızla birbirine bağımlı bir ilişki geliştirebilirsiniz. Ve çok sayıda birbirine bağlı özelliğiniz varsa, birçok ilişkinizin etkilenmesi oldukça muhtemeldir. (Psikolojide en çok çocuğun ebeveyin ile bağımlı kalması rastlanmaktadır.)

Birbirine bağımlılar, diğer insanları ve durumları memnun etmeye, yardım etmeye, düzeltmeye ve kontrol etmeye odaklanır. Diğer insanların sorunlarına o kadar sarılmış – bazen takıntılı – olabilirler ki kim olduklarını, ne istediklerini ve kendi içlerinde nasıl mutlu olacaklarının izini yitirirler.

Bağımlılığa ne sebep olur?

İlgisiz(sevgisiz) ailelerde büyüyen birçok insan, yetişkinlikte bağımlılıkla mücadele eder. Bağımlı özellikler genellikle bir ebeveynin bağımlı, akıl hastası, istismarcı veya ihmalci olduğu ailelerde çocukluk çağı travmasının bir sonucu olarak gelişir. Bu özellikler, ilgisiz ailelerde bir nesilden diğerine de aktarılabilir.

Bağımlılık özellikleri çocuklukta bir amaca hizmet eder – korkunç, kafa karıştırıcı ve öngörülemeyen aile yaşamlarıyla baş etmemize yardımcı olurlar – ancak yetişkinlikte bize sorunlara neden olurlar.

Bağımlılıktan nasıl kurtulursunuz?

Bağımlılıktan iyileşmek, kendimizi yeniden dengelemek demektir. Çünkü bir insan tamamen ilgisinide kesmemelidir. Sadece insanlara yeterince bağımlı olmak dengemizi sağlayacaktır.Başkalarının ihtiyaç duyduğu şeylere çok fazla odaklanmak yerine, kendi ihtiyaçlarımızı göz önünde bulundurmalı ve onlara bir öncelik vermeliyiz. Bu, başkalarının ihtiyaçlarını asla düşünmemeniz veya bunlarla ilgilenmemeniz gerektiği anlamına gelmez; bu sadece ihtiyaçlarınızın diğer insanlar kadar önemli olduğu ve kendinize bakmazsanız bitkin, alınmış ve karşılanmamış olacağı anlamına gelir.

Bağımlılıktan için iyileşmek, sadece neye ihtiyacınız olduğunu bilmeyi değil, aynı zamanda onu istemeyi de içerir. Kendimizi hasta ve sorunlu gibi hissetmeye ve davranmaya devam edemeyiz. İddialı bir şekilde iletişim kurmayı, kendimizi savunmayı, kendimizi kötü muameleden korumak için sınırlar koymayı, verdiğimiz ve aldığımız ilişkiler kurmayı öğrenmeliyiz.

Birilerine bağımlılıktan kurtulduğumuzda, kendimize nezaketle davranmalıyız. Birilerine bağımlılar kendileri için sert, özeleştirel ve affetmez olma eğilimindedir. Bu hem haksız hem de yararsızdır. Bunun yerine, kendimize sevgili bir arkadaşmışınız gibi davranarak kendimize nezaket, kabul ve destek sunmalıyız. Kendimize şefkat, kendimize değer vermenin ve ilgilenmenin başka bir yoludur, dayanıklılığı ve motivasyonu artırdığı ve stresi azalttığı gösterilmiştir.

Bağımlılığı yenebilirsiniz! Bağımlılıktan kurtulmak bir süreçtir ve yapmak istediğiniz tüm değişiklikleri düşündüğünüzde çok zor olabilir. Ancak iyi haber şu ki, iyileşmek kesinlikle mümkündür. Sadece birkaç küçük değişiklik yapmaktan bile yararlanabilirsiniz. Yavaşça yapın ve tutarlı uygulayın, destek ve yeni beceriler öğrenerek giderek kendinize daha çok güvenecek ve bağımlılıktan kurtulma yolunda olduğunuzu ilerleyeceksiniz.


Kaynakça ve İleri Okuma

Martin Sharon (2020), tarafından yazılan bu makale Osman Güneş Özkurt tarafından Türkçe diline tercüme edilmiştir.
Alıntılanan orijinal link: https://www.psychologytoday.com/intl/contributors/sharon-martin-lcsw

Alıntı Şekli

Arketip Beyin Psikoloji Yayın Platformu APA kurallarını ve kılavuzunu esas almaktadır. Aşağıda bu yazı hakkında APA Kaynak gösterim şekli verilmiştir.

Özkurt, O.G. (2021, Şubat 6). İnsan İlişkilerinde Bağımlılık. Erişim adresi: https://arketipbeyin.com/insan-iliskilerinde-bagimlilik/

Paragraf İçi Gösterim: (Özkurt, 2021)

Yasal Uyarı
Yayınlanan bu yazının tüm hakları Arketip Beyin Psikoloji Yayın Platformu’na (www.arketipbeyin.com) aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılması intihal sebebidir. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Her türlü alıntı, (her müstakil yazı için) 200 kelime ile sınırlıdır. Alıntı yapılan metin üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz.
İçerik Bilgisi

Bu yazı Arketip Beyin Ekibi tarafından hazırlanmış ve düzenlenmiştir. Herhangi bir problem ve sorun hakkında İletişim Sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Yayın Yılı: 2021

Yayın Koordinatörü: Osman Güneş Özkurt

Yazı Editörü: –

Kapak Görseli Tasarım: Osman Güneş Özkurt

Yazar: Osman Güneş Özkurt

Merhaba, Ben Güneş. Küçüklüğümden bu zamanlara kadar hep meraklı ve araştırmacı ruhum sayesinde bu günlerde gözlemlediğim ve deneyimlediğim konuları kaleme almakla meşgulüm. Sizlere yazılarımda bol bol bilgilenme ve aydınlanmalar diliyorum...

3 Yorum

Yorum Yap

3 Web Site İçi Kaynakça

 1. Web Site İçi Kaynakça:

 2. Web Site İçi Kaynakça:

 3. Web Site İçi Kaynakça:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

psikoloji tarihi kapak

Psikoloji Tarihi ve Gelişimi

Othello Sendromu kapak

Othello Sendromu (Kıskançlık)