Anlam Dünyasında Bir Düğüm: İnsan

İnsanlar, doğumdan ölüme kadar bir anlam serüveni içinde bulurlar kendilerini. Var olmamızın asıl nedenlerindendir bir anlam telaşesi içerisinde yer almak. Ve öyledir ki sadece biz insanlara verilmiş bir özelliktir. Oturduğumuz, kalktığımız, bir çiçeği kokladığımız, birine yardım ettiğimiz hatta bir gülümseme dahi içimizde olumlu veyahut olumsuz anlamlara verebilir kendini.

Doğaya ve duygulara anlam vermemiz dışında bir de kendimize anlam vermemiz kısmı da vardır. Asıl zorlayıcı ve gerçekleşmesi diğer kavramlara göre daha zor olan da budur. Ve bunu Geçtan şöyle dile getiriyor: “İnsan var olduğu günden bu yana sürekli olarak içinde yaşadığı dünyayı ve evreni tanımaya ve anlamaya çalışmış, ancak bu çabası içinde en az tanıyabildiği varlık yine kendisi olmuştur” (Geçtan, 2003: s9). Hiç düşündünüz mü sıranın neden kendimize gelmediğini? Sanırım kendi gerçeklerimizle yüzleşmek ve bunu dile getirmek gerçekte olsa acıdır.

Peki siz de düşündünüz mü neden bir anlam bulmak zorunda hissederiz kendimizi? Veya neden illa bir anlam olması gerekiyor? O zaman biraz bunun nedenlerine bakalım. Öncelikle anlamı sözlük manasıyla açıklamak gerekirse bir sözden, sözcükten, simgeden, bir olgudan ya da davranıştan anlaşılan şey, bunların insana anımsattığı düşünce ya da nesnedir. Buradan anlaşılacağı üzere her türlü davranışın zihnimizde bir kod taşımasıdır anlam. Beynimizin bir davranışı hemen hatırlaması için verilen bir cevap niteliğindedir. Ve biz insanlar belki de bir anlam olmadan asla yaşayamayacağımızı sanırız. Anlamsız yaşadığında kendimizi sorgulayıp neden bu dünyada olduğumuzu sorgulamaya başlarız.

Geçtan bunu şöyle açıklıyor: “Kendimizi ve çevremizi anlayamamanın getirdiği ürküntü dış dünyanın tehlikeli bir alan olarak algılanmasına neden olur” (Geçtan, 2003:s.13). İşte buradan anlamamız gereken şey anlamsızlık bizleri, varlık ile yokluk arasında bir boşluğa bırakıyor ve o boşluğu doldurmak ise hayatın bir anlamdan ibaret olduğunu yaşayarak bizlere öğretiyor. Artı olarak gerçekleri algılamamızı ve kendimizi yaşayabilmemizi de engelliyor.

PEKİ NEDEN ANLAŞILMAK İSTİYORUZ?

İnsan sosyal bir varlık. Medeni olmak üzere yaratılmıştır. Diğer insanlarla ilişki içinde olma ihtiyacında ve bunun da tek aracı söz, kağıda dökülmüş haliyle veya doğrudan bildiğimiz ağızdan çıktığı şekliyle söz. Anlaşamadığı zaman, anlatamadığı zaman insan üzülür, bunalıma girer, beyin hücresi yola çıkar. Bu durumdan sürekli kendini suçlar ve anlam dünyası daralır. Eğer anlaşılamazsa kendini anlatamazsa, diğerlerinden bir şeyler alıp anlamazsa hayata olan inanç ekseriyetinde bir eksilmeye uğrar. Kabiliyetleri de körelmeye başlar, küser. İnsanın anlama ve anlaşılmaya ihtiyacı var.

Anlamlı bir hayat sürme konusunda modern hayatta günümüz insanı ciddi bir sıkıntı yaşıyor. Çoğumuz kitle kültürünün manipülasyonlarıyla, reklamcılık endüstrisiyle, bize bir şey satmak isteyen ve bunu kapitalist mantıkla bir şekilde sürü psikolojisine hapseden ve o sürü psikolojisi içerisinde yaşadığımız hayatı pek de anlamlı bir hayat olarak yaşamamış olan robotlara dönüştürüyor. Ve işin kötüsü buna alışıp sıradanmış gibi hayatımızı idame ediyoruz. Peki sıkılmadık mı bu durumdan? Evet dediğinizi duyar gibiyim. Anlam arayışı uzun bir yolculuk sevgili okur ve biz bu yolculuktan her zaman keyif almaya çalışmalıyız.

Kaçımız oturup kendini değerlendiriyor? Veya kaçımız kendini önemsiyor? Bu soruların açıklamasını Victor Frankl bir ders niteliğinde bizlere açıklıyor: “Gerçekten ihtiyaç duyulan şey, yaşama yönelik tutumumuzdaki temel bir değişmeydi. Yaşamdan ne beklediğimizin gerçekten önemli olmadığını, asıl önemli olan şeyin yaşamın bizden ne beklediği olduğunu öğrenmemiz ve dahası umutsuz insanlara öğretmemiz gerekiyordu. Yaşamın anlamı hakkında sorular sormayı bırakmamız, bunun yerine kendimizi yaşam tarafından her gün, her saat sorgulanan birileri olarak düşünmemiz gerekirdi. Yanıtımızın konuşma ya da meditasyondan değil, doğru eylemden ve doğru yaşam biçiminden oluşması gerekiyordu. Nihai anlamda yaşam, sorunlara doğru çözümler bulmak ve her birey için kesintisiz olarak koyduğu görevleri yerine getirme sorumluluğunu almak anlamına gelir” (Frankl, 2009: s28). Sanırım öncelikle kendimize değer verip ve kendimizi anlamamız gerekiyor.

Anlam Dünyasında Bir Düğüm: İnsan ANLAM DUNYASINDA BIR DUGUM INSAN resim 1

HAYATIN ANLAMI

Hepimiz ruhumuzun bombardımanı altında yaşarız. Bu yüksek duygu sürekli bir meşgale halinde olmamamızı sağlar. Peki böyle yaşarken sizce neyin farkında değiliz? Başlıktan anlaşılacağı üzere hayatın anlamının. Her ne olursa zorluk veyahut kolaylık, hayatın bizlerde oluşturduğu anlam olmazsa bir boşluktayız demektir.

Sen sevgili okur sabah uyandığında yeni bir güne uyanmanın anlamını ve sevincini düşünürken öte yandan sabah erkenden işine gidip aşına aş katmak isteyenlerin olduğunun farkına varmalısın ki hayat anlamlı olsun. Buradan anlaşılacağı üzere anlam katmak bilinçli olmayı da gerektirir. Bilinçli ve bilincinde olmayı.

Sonuç olarak açıklamak gerekirse anlam zaferin değil seferin içinde yer alan bir kavramdır. Ve sefer başarısız olduğunda zaferden mahrum kalınacağı aşikardır. Ne olursa olsun bütün olumsuzluklara rağmen hayatın, duyguların, davranışların en önemlisi kendinin bir anlamı olduğuna inanmaktan vazgeçme Sevgili okur.

 

(Benlik oluşumunu etkileyen faktörler isimli yazımızı okumak isterseniz tıklayınız.)

 

Anahtar kelimeler: Anlam, Hayatın Anlamı, Anlaşılmak.

Kaynakça:

Geçtan, E(2003) İnsan Olmak,İstanbul: Metis Yayınevi

Frankl, V(2009) İnsanın Anlam Arayışı,İstanbul: Okuyan Us Yayınevi

wikipedia.org

Yazar: Zeynep Gezençiftçi

Merhaba, ben Zeynep. Sosyoloji bölümü yüksek lisans öğrencisiyim. Okumayı, bilgi edinmeyi, gelişmeyi ve yazmayı çok seviyorum. Anı yaşamak hayatımın mottosu. Her güzelliğin sonunda bir zorluğun olduğuna inanmak da mottoma ek olabilir. Şiirlerin insanların ruhuna şifa olduğunun kanısındayım. Bu yüzden şifa bulmak için, bol bol şiir okuyup dinliyorum. Hakkımda söylemek istediklerim bu kadar. Sevgilerle

26 Yorum

Yorum Yap
  1. Yazını okudum düşüncenizi yazıya dökme konusunda çok başarılısınız. Başarılarınızın devamını dilerim🦋😊

2 Web Site İçi Kaynakça

  1. Web Site İçi Kaynakça:

  2. Web Site İçi Kaynakça:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ego nedir kapak

Ego Nedir?

DAHA İYİ HİSSETMENİN YOLLARI kapak

Daha İyi Hissetmenin Yolları