İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri

İnternet üzerinde araştırma yapabileceğiniz bilimsel ve akademik anlamda faydalı olacak web site ve proje tavsiyeleri.

Teknolojinin yükselmesi ve gelişmesi ile birlikte artık çağımızda kitaplardan, kütüphane arşivlerinden araştırmalar yapmak neredeyse azalmış durumdadır. İnternet dünyamızın etrafını saran görünmez bir iletişim ağıdır. Işık hızından daha hızlı hareket eden bu iletişim yöntemi dünyanın iki ucundan insanların bilgi yani internet dilin veri alışverişi yapmasını sağlamaktadır. Günümüzde artık birçok öğrenci ve öğretmenler internet üzerinden araştırmalar gerçekleştirmektedir. Artık bir bilgiyi saatler geçmeden bile ulaşabiliyor hatta öğrene biliyoruz. Aşağıda sizler için 25 adet araştırma sitesi tavsiyelerinde bulundum. Bunlar bizzat kendimin de kullandığı sitelerdir.

Tavsiyelerime başlamadan önce sizlere değineceğim bir konu var. Birçok insandan gördüğüm üzerine internette yer alan bilgiler doğru değildir kafasındadır. Bu söylenen en saçma düşüncelerden biridir. Eğer sende böyle düşüncelerde isen bunun doğruluğunu öğrenmelisin. İnternette yer alan siteler veya araştırma için kullanacağın araştırma siteleri, %100 doğru diye bir kabullenme olmamalıdır. Bir konuda araştırma yapıyorsanız internet gibi bir alanda birçok kaynağa bakmalı kontrol etmelisiniz.

Günümüzde birçok kütüphane, müze, sanat galerileri ve bilimsel makaleler internette yer almaktadır. Çünkü bunlar hepsi günümüzde internette arşivlenmesi gerekmektedir. Çünkü internet insanoğlu için kâğıttan bile daha uzun ömürlüdür. Eğer internete bir harf bile gönderirseniz, o harf sonsuza kadar internette kalmaktadır. Asla silinmez ve yok edilemez. Böyle bir alanda tabi ki bilgiyi arşivlemek için güzel bir yerdir. Ayrıca kitaplar okuduğunuz ve öğrendiğiniz birçok yazı internette aynı şekilde yer almaktadır. Bunun sebebi zaten internette yer alan bilgilerinde yazarlar tarafında zamanında kitaplardan aktarılmış olmasıdır. Bu yüzden sadece dikkat etmeniz gereken tek şey tek bir kaynaktan değil, birçok kaynakta yararlanmanız.

Şimdi sizler için 25 adet araştırma sitesi tavsiyelerim;

1- Library Genesis

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri Library Genesis

Library Genesis bilimsel dergi makaleleri, akademik ve genel ilgi kitapları, resimler, çizgi romanlar ve dergiler için bir dosya paylaşım web sitesidir. Kısmen, site başka türlü ödeme duvarı olan veya başka bir yerde dijitalleştirilmeyen içeriğe ücretsiz erişim sağlar.

Web Site Linki:

2- Sci-Hub

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri sci hub

Sci-Hub, çevrimiçi bir depo ve olağan ödeme duvarlarını aşarak bilimsel makalelere erişim sağlayan bir ağ servisidir. Akademik yayımcı Elsevier tarafından bilimsel makalelere “korsan” erişim sağladığı iddia edilmiştir. Site 70,000,000’un üzerinde araştırma bildirisi ve makaleye ücretsiz erişim sağlar. Eğer internette ücretli bir makale görürseniz bu platformdan ücretsiz bir şekilde indirebileceksiniz. Ama etik kurallar içerisinde bu uygun olur mu? Tartışılır bir durum. Çünkü bilimin ve bilginin önüne geçmek mi söz konusudur yoksa yazarın emeğine saygı olarak karşılığı para mıdır?

Bu web sitesinin de dediği gibi: Bilim yolunda tüm engelleri kaldırmak için…

Web Site Linki:

4- Wikipedi

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri wikipedia logo

Wikipedi, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisi. MediaWiki yazılımı kullanılarak hazırlanmaktadır. Sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığı için hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır. Dikkat etmeniz gereken ayrıntı wikipedia birçok dilde özgün sitesi mevcuttur. Lütfen anahtar kelime aramalarınızı google üzerinde yapınız.

Web Site Link:

5- YouTube

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri 1608642852675 you tube yeni logo

YouTube, video barındırma web sitesidir. Bununla birlikte bu websitesini çok daha verimli kullanabilirsiniz. Aradığınız konular hakkında vido konferansları ve tv kayıtları artık youtube mevcut bulunmaktadır. Doğru şekilde kullandıkça birçok bilinen siteden daha faydalı olacaktır.

Web Site Link:

6- Pinterest

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri Pinterest Logo

Pinterest, her türlü görselin paylaşıldığı ve pano sistemiyle çalışan bir sosyal platformdur. Pinterest’in şöyle faydaları mevcuttur; İnternet ortamında ki birçok görsel yüklenilmiş ve web blog sitelerinde görselleri yüklenmiş bulunmaktadır. Aradığınız bir konuda hem görseller bulabilir hem görsel bilgi yazılarına erişebilirsiniz. Ayrıca konunuz hakkında görselin hangi siteden alındığınıda kontrol edebilir yazılara erişebilirsiniz.

Web Site Link:

7- Türkiye Bilimler Akademisi

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri TUBA logo

Türkiye Bilimler Akademisi, Türkiye’nin yüksek bilim kuruluşlarından biridir. Dünyadaki akademi geleneğine dayanan TÜBA, 2 Eylül 1993’te yürürlüğe giren 497 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kuruldu. Hemen ardından Başbakan tarafından kurucu üyeleri atandı. Tübada yer alan Yurt dışında bulunan Yabancı Üniversitelerin kendi derslerini biz öğrencilere Türkçeye çeviren bir web sitedir. Neredeyse her bölüm ve alandan çeviri yapılmış ders videoları mevcuttur.

Web Site Linki:

8- DergiPark

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri dergipark logo

TÜBİTAK ULAKBİM çatısı altında, Türkiye’de yayınlanan akademik hakemli dergiler için elektronik ortamda barındırma ve editoryal süreç yönetimi hizmeti sunar. DergiPark, ulusal akademik dergilerin standartlara uygun olarak varlık kazanmasına ve uluslararası görünürlüğünün artırılmasına destek olur.

Web Site Linki:

9- ScienceDirect

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri ScienceDirect

ScienceDirect, geniş bir bilimsel ve tıbbi araştırma veri tabanına abonelik tabanlı erişim sağlayan bir web sitesidir. 3.500 akademik dergi ve 34.000 e-kitaptan 12 milyondan fazla içeriğe ev sahipliği yapıyor.

Web Site Linki:

10- Academic Earth

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri Academic Earth

Academic Earth birçok farklı kaynaktan kursları bir araya getiriyor ve çok çeşitli konular sunmaya odaklanıyor. Aynı zamanda Dünya sıralamasında ki Üniversitelerinde kaynaklarını sunmaktadır.

Psikoloji alanında SOSYAL PSİKOLOJİ, MADDE BAĞIMLILIĞI PSİKOLOJİSİ, SOSYOLOJİ, ADLİ PSİKOLOJİ, EĞİTİM DANIŞMANLIĞI, KLİNİK DANIŞMANLIK, ÇOCUK VE ERGEN GELİŞİMİ, KLİNİK PSİKOLOJİ, DAVRANIŞSAL PSİKOLOJİ, DAVRANIŞSAL PSİKOLOJİ vb. birçok alanda sertifika, lisans, master ve doktora kursları mevcuttur. Üstelik bu kursları Yale Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Oxford Üniversitesi, New York Üniversitesi ve birçok dünyaca kabul edilmiş büyük akademik alanlardan almaktasınız.

Bu sitenin size sundukları daha bitmedi. Üstelik birçok bilimsel alanda aynı profesyonelliği gösteriyor. Psikoloji alanında global olarak programları takip etmenizi sağlıyor. Global alanda staj imkanlarını sizlere sunuyor, hibe ve burs gibi büyük ödüllü akademik çalışmalar için sizi bilgilendiriyor. Bunun yani mesleki örgütleşme ve öğrenci örgütlerini sizler için derlemektedir. Bence bu sitelerin arasında en çok vakit geçirmek isteyeceğiniz araştırma sitelerinden birisi bu olacaktır.

Web Site Linki:

11- Coursera

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri Coursera

Coursera, dünyanın dört bir yanındaki üniversiteler ve kuruluşlarla iş ortaklığı yapan bir web sitesidir. Bu ortaklık beraberinde çok çeşitli konular ve perspektifler getirir. Ücretsiz online eğitim için oldukça kullanışlı bir araçtır ve birçok üst düzey üniversite, müze ve vakıftan giriş seviyesinden ileriye seviyeye kadar çok çeşitli kurslar içerir. Farklı konuları incelemek veya farklı okullardan, gruplardan ders almak istiyorsanız son derece faydalı olacaktır.

Bu siteyi yeni keşfetmeme rağmen kayıt olmak için yerimde duramadım. Çünkü içerisinde birbirinden farklı üniversitelerin videolu, yazılı ve profesyonel dersleri yer almaktadır. Hatta şu an ben hemen bir ders alamaya bile başladım. Yale Üniversitesi’nden, Prof. Paul Bloom Psikoloji ye Giriş dersi içerisindeyim. Mükemmel dil desteği olması da inanılmaz bir artıdır. Kursların temel dili İngilizce olsa da videoların altında metinler yer almakta ve isteyenler onları Türkçeye kendi çabasıyla çevirebilmektedir.

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri Coursera cv

Bu sitenin avantajları bitti mi? Hayır bitmedi! Alacağınız bu derslerde kayıt olurken iki seçenek sunmaktadır sizlere, birincisi ücretsiz tüm materyalleri kullanabileceğiniz bir alan, ikincisi ise ek olarak bu dersi aldığınıza dair belgelendirmek adına sertifika. Tabi ki eğer sertifikamı alıp linkedin profilimi zenginleştireceğim diyenlere mükemmel fırsat. Ama bu sertifika her birbirinden farklı kurslarda olduğu gibi ücretlidir. Ama merak etmeyin sertifika istemeseniz de bütün kursa tamamen ücretsiz erişebileceksiniz. Bütün öğrencilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir site olduğunu düşünmekteyim.

Web Site Linki:

12- Khan Academy

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri khan academy

Khan Academy, 2006 yılında eğitimci Salman Khan tarafından “herkese, her yerde, dünya standartlarında, bedelsiz eğitim” sloganıyla kurulmuş, kâr amacı gütmeyen bir eğitim kuruluşudur. Daha iyi bilinen eğitim siteleri arasında, Khan Academy de inanılmaz derecede kullanılabilir ayrıca Türkçe dil desteği de vardır. Bu durumda, öğrenme tutkunuzu artırabilir. Aynı zamanda youtube kanalında çok güzel ders videoları mevcuttur.

Web Site Linki:

13- Udemy

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri Udemy

Udemy.com profesyonel yetişkinlere ve öğrencilere yönelik eğitim teknolojisi, kitlesel çevrimiçi açık ders ve bir çevrimiçi öğrenme platformudur. Ücretli ve Ücretsiz kurslar mevcuttur.

Web Site Linki:

13- Internet Archive

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri Internet Archive

Internet Archive (IA, Türkçe: İnternet Arşivi), kendini ücretsiz ve herkese açık erişilebilinir bir çevrimiçi dijital kütüphaneyi kurmaya ve bunun devamını sağlamaya adamış, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. World Wide Web’in bir arşivini içermektedir. Internet Archive, Brewster Kahle tarafından 1996’da kurulmuştur. Organizasyon, araştırmacı ve tarihçilerin internet sitelerinin eski hallerine ulaşabilmelerini amaçlamaktadır. Internet Archive, kitaplara, filmlere ve müziğe ve ayrıca 458 milyon arşivlenmiş web sayfasına ücretsiz evrensel erişim sunan bir dijital kütüphanedir.

Web Site Linki:

14- Scribd

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri Scribd

Scribd, bünyesinde e-kitap, sesli kitap ve çizgi romanlar barındıran, dijital kütüphane servisi. İçerisinde bir çok kitabın e-book halini bulabilirsiniz. Türkçe kitaplarda fazlasıyla mevcuttur. Ama ne yazik ki şuanlık ülkemizden VPN aracılığı ile siteye erişim sağlanmaktadır.

Web Site Linki:

15- İnternet Sacred Text Archive

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri Internet Sacred Text Archive

Bu sitede din, mitoloji, menkıbeler, efsaneler, folklorik eserler, esrarengiz bilimler ve ezoterik oluşumlar ile ilgili otantik ve serbestçe indirilebilen metinler yayındadır. Bum metinlerin İngilizce çevirileri yanında mümkünse orijinal versiyonları da verilmektedir. Yayıncı “inançlar konusunda hoşgörünün ve bilimsel görüşlerin yaygınlık kazanmasına çalışmak dışında herhangi bir gizli amaç güdülmemek olduğunu” beyan ediyor…

Web Site Linki:

16- Google

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri google

Google Akademik: 20 Kasım 2004 tarihinde Google tarafından hizmete alınan ve sadece akademik makaleler ve konularda arama yapan bir arama motorudur. Konuların altındaki atıflar bölümünde makaleye atıfta bulunan diğer makalelerin sayısını ve o makalelerin listesini verir.

Link: https://scholar.google.com/

Google Gelişmiş Arama: İnternet üzerinde bulunan tüm website ve dosyaları tarayabileceğiniz gelişmiş arama sistemidir. Bir pdf ve e kitap arıyorsanız dosya türünü PDF işaretleyerek aradığınız kitabı internet üzerinde pdf var mı yok mu hem kontrol etmiş olursunuz hem de indirmiş olursunuz. Ayrıca birçok dilde ve gelişmiş seçeneklerde size araştırma imkânı sunmaktadır. Ben en çok bu araştırma yöntemini kullanmaktayım.

Link: https://www.google.com/advanced_search

Google Kitaplar: Google bünyesinde bulunan ve kullanıcıların kitaplar hakkında detaylı arama yapmasına olanak sağlayan arama motorudur. Bu servis 2002 yılından itibaren devreye girmiştir.

Link: https://books.google.com.tr/

17- Gutenberg Projesi

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri Gutenberg projesi

Gutenberg Projesi, kültürel eserleri dijital ortama aktarmak, arşivlemek ve dağıtmak amacıyla gönüllüler tarafından yürütülen bir çalışmadır. 1971 yılında kurulan Project Gutenberg, dünyanın en eski dijital kütüphanesidir. Toplanan eserlerin büyük çoğunluğu kamu malı olan kitaplardan oluşur.

Web Site Linki:

18- Open Library

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri Open Library

Open Library, “yayınlanmış her kitap için bir web sayfası” oluşturmayı amaçlayan çevrimiçi bir projedir. Open Library, kâr amacı gütmeyen Internet Archive’in projesidir 1000000’dan fazla kitaba ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Birlikte, Dünya için bir Açık Kütüphane inşa edelim.

Open Library Web Site Slogan

Web Site Linki:

19- Dünya Dijital Kütüphanesi

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri World Digital Library

Dünya Dijital Kütüphanesi (İngilizce: World Digital Library (WDL)), ABD Kongre Kütüphanesi, UNESCO ve Cornell Üniversitesi tarafından işletilen uluslararası dijital kütüphanedir. Kütüphanede, açılış tarihi olan 21 Nisan 2009 itibarıyla 1170 belge bulunmaktadır ve site ara yüzü Arapça, Çince, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, Portekizce ve Rusça dillerinde sunulmaktadır. Kütüphanede, dünyadaki tüm kültürlere ait kayda değer ve birincil öneme sahip kültürel belgelerin, çok dilli bir ortamda ve ücretiz olarak İnternet üzerinden erişilebilmesini sağlamayı amaçlar. Bu belgeler ardında elyazmaları, haritalar, nadir kitaplar, partisyonlar, ses kayıtları, filmler, baskılar, fotoğraflar, mimari çizimler ve diğer önemli kültürel belgeler bulunur.

Web Site Linki:

20- HathiTrust Digital Library

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri HathiTrust

Dünya üzerindeki en büyük dijital üniversite kütüphanesi olan HathiTrust dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerin katılımıyla oluşuyor.150’ye yakın sayıda üniversitenin bu çevrimiçi kütüphane ağına katılım sağladığı biliniyor. Üniversitelere ek olarak Google ve Microsoft’un da destek verdiği görülüyor. Bu kütüphanede 3 milyon civarında e-kitap bulunuyor.

Web Site Linki:

21- Podcast

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri Podcast 3

Podcasting, çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar vs.) internet üzerinden -genellikle feed (bildirim) yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara (cep telefonu, tablet vs.) indirilebilecek şekilde yayınlanması. Bu şekilde indirilmiş dosyalara ise podcast denir.

iTunus Podcast: https://www.apple.com/tr/itunes/podcasts/

Spotify Podcast: https://open.spotify.com/genre/podcasts-page

Podcast üzerinde sesli şekilde birçok hikâye ve bilgi içerikli yayınlar dinleyebilirsiniz. Günümüzde birçok akademik eğitimlerde bu tarz platformda ses kayıtları paylaşılmaktadır.

22- Avrupa Dijital Eserler Platformu

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri Europeana.eu

Europeana.eu, Avrupa çapında dijitalleştirilmiş milyonlarca kitap, resim, film, müze objesi ve arşivsel kaydın ara yüzü olarak işlev gören bir internet portalidir.

Avrupa’nın yüzyıllarca yıllık tarihi ve kültürel mirasının gelecek nesillere aktarılması amacıyla Avrupa Dijital Eserler Platformu oluşturuluyor. Bu çevrimiçi kütüphanede 37 farklı dilde yayınlar bulunuyor. Toplamda 370 adet kütüphanenin katılımıyla oluşturulan Europeana Collections oldukça zengin bir arşive sahip. Yazılı metinler, e-kitaplar, video ve ses kayıtları ile filmleri bu çevrimiçi kütüphanede bulabilirsiniz.

Diğer kütüphanelerden farklı olarak Europeana Collections’da 3D görseller ve müze arşivleri de dünyanın bilgisine sunuluyor. Bu yönüyle de pek çok çevrimiçi kütüphaneye örnek teşkil ediyor. Europeana Collections’a erişim sağladığınızda Charles Darwin ile Isaac Newton’un çalışmalarını görebilir, Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa adlı tablosunu ve Vermeer’in ünlü İnci Küpeli Kız’ını incelemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu görsellere ek olarak Wolfgang Amadeus Mozart’ın müziğini de bu platform üzerinden dinleyebilirsiniz. Günümüzde Europeana Collections’da 50 milyon adetten daha fazla sayıda içeriğin yer aldığı biliniyor. 43 adet ülkenin katkı sağladığı bu sınırsız arşivde geçmişte yayınlanan gazete sayfalarına bile ulaşabilirsiniz.

Web Site Linki:

23- Bibliothèques d’Orient: Doğu Kütüphanesi

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri Bibliotheques dOrient

2016’da Bruno Racine tarafından Fransa Milli Kütüphanesi (Bibliothèque Nationale de France) öncülüğünde Kahire, İskenderiye, Beyrut, İstanbul ve Kudüs’teki 7 miras ve araştırma kütüphanesinin desteğiyle kurulan dijital kütüphane, Doğu bölgelerinin bilimsel, entelektüel ve dinler arası değişimlerin kalıcılığını ve zenginliğini ortaya çıkarmayı hedefliyor. Ankara ve Orta Doğu bölgelerine ait tarihi, coğrafi ve kültürel belgeleri arşivleyerek, bu bölgeler hakkında derin bilgilere ve anlayışlara sahip olmak isteyenler için 10 binden fazla belgeye ve çeşitli kaynaklara erişim imkânı sağlıyor.

Web Site Linki:

24 -New York Kütüphanesi Dijital Koleksiyon

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri new york library

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en zengin çevrimiçi içeriğe sahip olan kütüphanelerden biri olarak New York Devlet Kütüphanesi karşımıza çıkıyor. Bu kütüphanenin web sitesinde ise 800 bin civarında belge insanların kullanımına sunuluyor. Bu çevrimiçi kütüphaneye girerek resim, video, e-kitap ve dergi gibi çeşitli kaynakları bulabilirsiniz.

Web Site Linki:

25- İngiltere Müzesi Dijital Koleksiyon

İnternet Üzerinde Araştırma Siteleri British Museum

British Museum, İngiltere’nin Londra şehrinde Dünya’nın her yanından getirilen seçkin Antik çağ yapıtları ve etnografya koleksiyonlarını kapsayan müzedir. Dijital Koleksiyonlarını arşivlediği bu sitede birçok antik el yazmlarından, eserlere kadar her şeyi gözleyebileceksiniz. Tüm içerikler yüksek çözünürlükte hazırlanmıştır. Tamamen ücretsiz erişimi mevcuttur.

Web Site Linki:

Sizler için hazırladığım birbirinden farklı ve birçok faydasını göreceğiniz 25 adet tavsiyemi burada bitirmiş olduk. Bir öğrenci olarak ve birçok statüde insanın bu tavsiyelerimden yararlanabileceğini düşünmek bile mutluluk verici oluyor. Kendinizi geliştirmeyi ve daha iyi bir gelecek için bilimin ışığında yolculuğumuz daim olsun…

Kaynakça:

Hazırlamış olduğum tüm tavsiyeleri kendi kullanmış olduğum araştırma materyallerimdir. Araştırmalarımda ve bilgi edinme serüvenimde kullandığım bu siteler bu zamana kadar bana birçok bilgi katmıştır. Umarım sizlerde bu tavsiyelerimle birçok bilgi kazanır, kendinizi geliştirirsiniz. Yorumlarınızı aşağıda bekliyorum…

Yazar: Osman Güneş Özkurt

Merhaba, Ben Güneş. Küçüklüğümden bu zamanlara kadar hep meraklı ve araştırmacı ruhum sayesinde bu günlerde gözlemlediğim ve deneyimlediğim konuları kaleme almakla meşgulüm. Sizlere yazılarımda bol bol bilgilenme ve aydınlanmalar diliyorum...

2 Yorum

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

astral psikoloji kapak

Astral Seyahat ve Psikoloji

Ganzfeld Deneyi ve Etkisi kapak 1

Ganzfeld Deneyi ve Etkisi