İyi Anne Ve Baba Olmak

Giderek artan bir hızda ilerleyen hayatımızda, giderek artan beklentileri karşılamak için elimizden gelenin en iyisini yapmak yetmediğinde, mükemmele ulaşmak için uğraşıyoruz. İşimizde, evimizde ve ailemizde hiçbir şeyi atlamadan, aksatmadan yetiştirme telaşındayız.

Tüm bu telaş içerisinde çocuklarımızla olan ilişkimiz, iletişimimiz nasıl etkileniyor, nereye doğru gidiyor? Anne-baba-çocuk üçgeninde olup bitenler yüzyıllardır sosyal bilimlerin gündeminde; farklı dönemlerde farklı çocuk yetiştirme akımlarının etkisi sonraki kuşaklara kadar uzanıyor doğal olarak. Bazen anne-babamız gibi olarak, bazen de onlar gibi olmadan (olmamayı deneyerek) çocuklarımızı yetiştir-meye çalışıyoruz.

Hangi anne-baba aslında çocuğu için “özel” olan olmak istemez. Bunu sağlamak için ne yapmak, nereden başlamak gerekir? Anne-babalık ile ilgili kaygılarımıza bir yenisini eklemek değil amacımız. Mükemmele ulaşmak, hiç hata yapmamak da değil. Tam tersi, eğrisiyle doğrusuyla, öfkesiyle sevinciyle, çatışmasıyla çözümüyle günlük hayatın getirdiklerini kapsayarak çocuklarımızla iletişimimizi sağlamlaştırmak. Asıl olan da budur iyisini ve kötüsünü görüp ona göre davranmak.

İyi anne ve baba, çocuğunun gelişimine, sevgili büyümesinde büyük katkısı olan ve çocuğu ile eğlenmeyi en önemlisi onu dinlemeyi bilenlerdir. Bu gibi olumlu davranışların çocuğun hayatında büyük bir rolü olduğunu söylersek yanılmış olmayız. İleride ortaya çıkan olumlu ve olumsuz davranışların kaynağıdır iyi bir ailede büyümüş olmak. Dinlendiğini, değerli hissettiğini anlayan bir çocuk ile sürekli kavga ortamında, bağırış ve çağırışlarla birlikte büyüyen çocuk aynı değildir. Ruhen kırıklık farkı vardır.

İyi Anne Ve Baba Olmak IYI ANNE VE BABA OLMAK resim 1

Çocuğu Birey Olarak Kabul Etmek

İyi anne ve baba olmanın temel koşullarından biri, çocuğu doğduğu andan itibaren birey olarak kabul etmektir. Dünyaya geldiği andan itibaren haklarının olduğunu ve bu şekilde hayatını idame ettirmesi gerektirdiğini bilmelidir. Bundan dolayıdır ki anne babanın çocuk üzerindeki istekleri yerine, çocuğun ne istediği de önemli bir konudur. Bu konuda anne ve babaların bu konuya önem vermeleri ve bilincinde olmaları gerekmektedir.

Bağımlılık İlişkisi Yaratmamalı!

İyi anne ve baba, çocuğun gelişimsel olarak kişilik bölümünde katkıda bulunan, çocuğun kendine güvenmesini öz bilincinin farkına varılmasını sağlar. Zaman zaman karıştırılır; anne ve babaya bağlanma ayrıdır, bağımlılık ise apayrıdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak gerekmektedir. Asıl olan birinci kavramdır: bağlanma. Çocuğun kendisini keşfetmesine izin verilmesi çocuğu baskı altına almamakla olur. Çocuk yaptığı her hareketi kontrol altında değil, koşarak zıplayarak ve deneyimleyerek öğrenmeli ve bu şekilde büyütülmelidir.

Kendi Kafanızdaki Şablona Uymasını Beklemeyin

İyi anne ve baba, çocuğunu özgür ve hür iradesiyle seçim yapmaya yönlendirenlerdir. Çoğu kendi kafasındaki şablona uymasını beklemek çocuğa karşı yapılacak en büyük hatadır. Bu sayede birçok çocuğun öz güveni kırılır ve öz denetim konusunda eksik büyürler. Bu yüzden sizden farklı bir birey olduğunu öncelikle kendiniz fark etmelisiniz. Bu durumun en çetrefilli geçen dönemi ergenlik dönemidir. Bu dönemde aile ve ergen istekleri çakışır ve ortaya istenilmeyen sonuçlar çıkabilir. Bu konuda çatışmak yerine çocuğu anlamaya yönelik sohbetler havayı yumuşak tutacaktır.

Güven Duygusu Aşılamak

Kendine güvenen çocukları yetiştirmenin yolu, çocuğun başkalarına güvenmesini sağlamaktan geçer. 0-3 yaş arası ağlatılmayan çocukta başkalarına karşı güven duygusu gelişir kendine güven için çocuğun kendi cinselliğinden hoşnut olması gerekir. Cinsel kimliğin oluşması da 4 yaşında olur. Eşlerin birbirlerini birer sevgili olarak rol model olması, çocuğun cinsel kimliğinin oluşmasına olanak yaratır. Bu gibi ailelerde büyüyen çocukların kendini tanıması ve içselleştirmesi kolay ve sağlıklı olur.

Çocuk Yarışabilmeli

İyi anne ve baba çocuğunun girişimci ruhunun gelişmesini sağlayandır. Bu da oyuncaklarıyla, arkadaşlarıyla, kapalı alanda ya da doğada oynaması için imkan yaratılmasıyla olur. 6-11 yaşlarında çocuğun yarışabilmesi, rekabet etmeyi öğrenmesi gerekir. Bunun için yaşıtlarıyla birlikte vakit geçirilmesini sağlamak çok önemlidir. Olduğu ortamda kendi yaşıtlarının bulunması çocuğun davranışlarını düzeltmesine de neden olmaktadır. Bu sayede çocuklara bu ortamın sunulması çocuk için olumlu bir ortam sağlayacaktır.

Etkin Dinlemek

Çocukla etkileşim ve iletişim çok önemlidir. Burada en baştaki başlığa atıf etmek gerekirse onu bir birey olduğunu hissettirerek dinlemek ve bir yetişkin gibi algılamak gerekmektedir. Kendi yaşıtlarınız gibi onları anlamaya çalışmak onlara ayna olmak gereklidir. Bu da çocuğun ne istediğiyle ilgili olduğunu anlamaktan geçer. Burada çocuğun istekleri ve dedikleri şeylerin onlar için bir anlam taşıdığını unutmamalı ve ona göre davranmalıdır. Çocuk bir soru sorarken kısa dahi olsa cevap vermekten çekinmeyin. Özgüvenleri böyle zedeleniyor. Ve çocukluğun kötü geçmesi bir ömrü heba ediyor. Bir de böyle düşünerek çocuklarımızın yanında olalım.

İyi anne ve baba olmak iyi insan olmaktan geçer. Sevgiyi, saygıyı, olgunluğu, çocukluğu ve yetişkin olmayı bilen ebeveynler iyi olabilirler ancak. Çocuğun inmesine değil, yükselmesine neden olmaktır aslolan. Sonuç olarak iyi anne ve baba olmak çocuğuna sevgi aşılayan ve onu birey olarak görendir. Çocuklarımız geleceğimizdir, gelecek için iyi bir çocukluk gereklidir.

(Editör Tavsiyesi: Web sitesinde yer alan ”İletişimde Beden Dili Faktörü” yazısını okumak için tıklayınız.)

Anahtar Kelimeler: İyi anne, iyi baba, çocuk

Kaynakça:

 

Yazar: Zeynep Gezençiftçi

Merhaba, ben Zeynep. Sosyoloji bölümü yüksek lisans öğrencisiyim. Okumayı, bilgi edinmeyi, gelişmeyi ve yazmayı çok seviyorum. Anı yaşamak hayatımın mottosu. Her güzelliğin sonunda bir zorluğun olduğuna inanmak da mottoma ek olabilir. Şiirlerin insanların ruhuna şifa olduğunun kanısındayım. Bu yüzden şifa bulmak için, bol bol şiir okuyup dinliyorum. Hakkımda söylemek istediklerim bu kadar. Sevgilerle

25 Yorum

Yorum Yap
  1. Aile ve çocuk iletişimin giderek azaldığı, bu teknoloji çağında, herkesin göz ardi ettigi bir konuyu ele almanız cok güzel. Teşekkürler 🍀🐞🌸

  2. Öncelikle emeğinize sağlık. Sadece küçük bir öneri, iyi anne ve baba yerine “ebeveyn” kullanımının daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Çocuğu yetiştiren ve aile kavramını oluşturan her zaman anne ve baba olmayabiliyor.

    • Değerli yorumunuz için teşekkür ederim 🌸 gerçekten bu konuda haklısınız geri dönüt için teşekkürler 🌼

Web Site İçi Kaynakça

  1. Web Site İçi Kaynakça:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Epikuros kapak

Epikuros Ahlak Felsefesi Üzerine

KARMAŞIK İNSAN DUYGUSU AŞK kapak

Karmaşık İnsan Duygusu: Aşk