Kehanetleri Gerçekleştirmek Bizim Elimizde

İnsanlar bazen enerjilerinin yüksek miktarını düşünmeye harcarken bazen daha az efor sarf eder.

Makale İçindekiler Gizle

İnsanlar bazen enerjilerinin yüksek miktarını düşünmeye harcarken bazen daha az efor sarf eder. İlerde ne iş yapmak istediğimiz sorulduğunda daha fazla zaman harcar, olasılıkları değerlendirir ve kararımızı vermeye çalışırız. Bu efor gerektiren bir süreçtir. Bir kez size bu soru sorulduktan sonra kafanızda şekillenen cevap size ikinci kez bu soru yöneltildiğinde daha pratik yanıt vermenizi sağlayacaktır.

Şema Nedir?

Beynimiz bazen bizim yerimizi bazı olayları düzenler, çevreden aldığı bilgilerle belleği örgütler ve bize daha kolay ulaşabileceğimiz menüler sunar. Örneğin size civciv nedir dediğimde aklınıza otomatik gelen bir dizi düşünceyi fark edin. Aklınıza sarıdır, gagası vardır, yavru olduğu için küçük tüylü olduğu ve hatta deneyimlerinize göre artabilecek daha birçok bilgi gelmiş olabilir. İşte bu basit örnekten de anlayabileceğimiz gibi çok bir çaba sarf etmeden bazen istediğimizden fazla bilgi beynimizde yer edinmiştir. Üstelik bunları gerçekleştirirken doğrudan bilgiye sahip olmasak da bir kez o uyaranla ilgili uyarılmamız yetmektedir.

İşte sosyal varlıklar olan biz insanların sosyal dünya ile ilgili bilgilerini sınıflandırarak, konulara göre kategori etmek için kullandıkları, üzerinde düşündükleri, farkında oldukları ve hatırladıkları bilgileri etkileyen zihinsel yapılarını şema olarak adlandırıyoruz. Şemalar bildiklerimizi, karşımıza çıkan yeni olayları yorumlamamızı düzenler. Şema kavramı birçok yerde karşımıza çıkar. Kendimiz ya da diğer insanlar hakkındaki bilgilerimiz, bizim ve o insanların sosyal rollerinin gerekliliklerinin ne olduğu ya da bir olay hakkında bilgilerimizi içerir. Elbette şemalar bizlere yardımcı olsalar da bazen şemaların yanlış kullanımı kötü sonuçlara da yol açabilir. Fakat şemalarımız değişmez değildir.

Kendini Doğrulayan Kehanet : Yani şemalarımızı soyutken somut hale getirmek, gerçeğe dönüştürmek.

Şemalarımızı değiştirebileceğimizi söylemiştik. Şu anda size dünyada yapılan bir araştırmaya göre aslında civcivlerin %65’nin sarı değil turuncu olduğunun kanıtlandığını söyleseydim siz de bunu kendiniz araştırıp görseydiniz hala civciv dediğim de aklınıza sarı mı gelirdi yoksa bir düşünür müydünüz ya da artık turuncu mu derdiniz? İşte insanlar bu tarz yeni kanıtlara maruz kaldığında veya eskilerinin gerçek olmadığını gördüğünde şemalarında değişimler meydana gelir. Bu şekilde yeni bir şema oluştururuz. Yani her zaman şemalar bizim bilgilerimize hükmetmez bazen biz de onların üzerinde etkili oluruz.

Bir duruma ya da kişiye karşı, beklentilerimizdeki gibi hareket etsinler diye böyle davranırız ve bunu tutarlı şekilde yaparak beklentilerin doğru çıkmasını sağlarız. Bu durum sonucunda kendini doğrulayan kehanet yanlış bir tanımken bir anda yanlış olan durumu gerçeğe çevirir. Örneğin çok asık suratlı ve kendini beğenmiş olduğunu düşündüğünüz sizin bizzat sohbet etmediğiniz birini var sayalım.

Onunla karşılaştığınızda belki de fark etmeden suratınız öyle bir hal alacak ki sanki ona nefret besliyor gibi ve daha sonra da ona selam vermeden yanından geçip gideceksiniz. Sonrasında da ne kadar kendini beğenmiş bir selam bile vermedi diye düşünecek ve kehanetinizi doğrulamak için zaman kollayacaksınız. Tekrar karşılaştığınızda karşınızdaki kişi geçen sefer ki garip davranışınızdan sonra o bana selam vermediyse ben de vermem diye düşünüp size selam vermediğinde siz de evet gerçekten kendini beğenmiş diye etiketleyip kehanetinizi doğrulamış olacaksınız.

Bir başka örnek üniversiteye gelmeden önce oradaki hocaların fazla egoist olduğuyla ilgili aldığınız bilgi ilk kez yanınızdan geçen ve telefon konuştuğunu fark etmediğiniz hocanıza selam verdiğinizde selamınızı almadığı için kehaneti doğrulama aşamasına geçeceksiniz. Fakat bu sadece Robert Merton’ un dediği gibi ‘’hata krallığınızdır’’ . Biri size o hocanın egoist olmadığını söylese de size bir kere bunu kanıtladığını düşünerek haklı olduğunuzu göstermek için bu olaydan bahsedeceksiniz.

Kısaca toparlamak gerekirse otomatik düşünce altında gerçekleşen şemalarımızın hızlı ve çabasız olması iyi yönleriyken bazen fark etmeden içerisinde bulunduğumuz dünya ile ilgili yanlış sonuçlara varmamıza sebep olabilir. Ya da üzerinde düşündüklerimizle şemalarımızı etkileyip olmayan şeyleri doğrulamak için uğraşabiliriz. Umarım bu yazı şemalarımız üzerinde daha fazla düşünmenize ve kehanetleriniz gerçekleşsin diye yaptığınız davranışlarınızın daha çok farkına varmanıza yardımcı olur. Çünkü George Elliot’un dediği gibi kehanet en keyfi hata biçimdir. Sonuçları her zaman hoş olmayabilir.

Kaynakça ve İleri Okuma
Bu yazı özgün içerik ve yazarın kendi kaleminden yazılmıştır. İçeriğin kaynakçası bulunmamaktadır.
Alıntı Şekli
Arketip Beyin Psikoloji Yayın Platformu APA kurallarını ve kılavuzunu esas almaktadır. Aşağıda bu yazı hakkında APA Kaynak gösterim şekli verilmiştir.

Alıntı Şekli Buraya Yazılacaktır.

Yasal Uyarı
Yayınlanan bu yazının tüm hakları Arketip Beyin Psikoloji Yayın Platformu’na (www.arketipbeyin.com) aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılması intihal sebebidir. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Her türlü alıntı, (her müstakil yazı için) 200 kelime ile sınırlıdır. Alıntı yapılan metin üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz.
İçerik Bilgisi

Yazı Başlığı: Kehanetleri Gerçekleştirmek Bizim Elimizde

Güncellenme Tarihi: 2021-09-18 23:03:22

Yazı Editörü: Bilinmiyor.

Yayın Editörü: Osman Güneş Özkurt

Görsel Tasarım Editörü: Osman Güneş Özkurt

Yazar: Özge Ergün

Merhabalar Özge ben, psikoloji üçüncü sınıf öğrencisiyim. Öğrencilik dönemim boyunca alanım haricinde oyun ablalığı, palyaçoluk, garsonluk, kasiyerlik, telesekreterlik gibi çeşitli alanlarda yarı ve tam zamanlı olarak çalıştım bunların güzel yanlarının meyvesini yiyorum. Çeşitli insanlar farklı deneyimler derken az da olsa tecrübe oldular bana. Vals, yüzme, halter, kickboks gibi karışık bir ilgi alanı geçmişim mevcut. Aktif olarak çalışıyor, araştırıyor, yazıyor, çiziyor, karalıyorum. Başarılarıyla başarısızlığıyla kendimle gurur duyacağım bir hayat yaşamak istiyorum. Buraya da sevdiğim bir filmden alıntı bırakarak sonlandırıyorum : ''Umarım gurur duyduğun bir hayat yaşarsın. Ve eğer yaşamadığını düşünürsen, umarım içinde her şeye yeniden başlayacak gücü bulursun.''

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÇOCUKLUK TRAVMALARI VE İLİŞKİLER Cocukluk travmalari sude

ÇOCUKLUK TRAVMALARI VE İLİŞKİLER

Kehanetleri Gerçekleştirmek Bizim Elimizde Kehanetleri Gerceklestirmek Bizim Elimizde

Kehanetleri Gerçekleştirmek Bizim Elimizde