Korona Günlerinde Panik Atak

Panik Atak Nedir?

Panik atak, ani ve düzenli olarak bir panik ya da korku hissinin etkisi altında kalınan bir anksiyete bozukluğudur. Adı panik atak fakat yaşanan şey bir iç sıkıntısı nöbeti aslında. Bu nöbeti geçiren kişi çok büyük bir korku yaşıyor. Ama bu korkunun nedeni yok, içeriden geliyor. Bunun yanı sıra bir bunalma hissi işe karışıyor, iç sıkıntısı da onu takip ediyor. Bununla da kalmıyor, kalp daha hızlı atıyor, göz bebekleri büyüyor, idrara gitme ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bu korku hissine bütün vücut bir anlamda katılıyor.

Neden Panik Atak Yaşanır?

Çocuklukta yaşanan bir ayrılığın veya aile üyelerinden birinin kaybının panik atağı tetikleyen durumlar olduğu yapılan çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra genel olarak evhamlı, endişeli yapıya sahip kişilerin panik atağı yaşayan gruba girdiklerini görüyoruz.

Bunun yanı sıra yaşanmış olumsuz bir olayın duyulması, kişide kendisinin de olumsuz şeyler yaşayacağına dair olan endişesini artırabilir. Yakın zamanda çevresinde bir hastalık ya da kayıp yaşayan kişilerde bu rahatsızlık tetiklenebilir. Bedensel işaretlerin bir felaketin habercisi olarak yorumlanması, kişinin tekrarlayan panik nöbetleri yaşamasına sebep olabilir.

Panik Atağın Belirtileri Nelerdir?

  • Şiddetli ve nedensiz bir korku hissi yanı sıra iç sıkıntısı ve bunalma olur. Buna kalp çarpıntısı eşlik eder. Bazen sanki bir kalp kriziymiş gibi kola ağrı yayılır, baş ağrısı olabilir, baş dönmesi ve bulantı, halsizlik, sanki yere yığılacakmış gibi hissetme olabilir. Panik nöbeti sırasında hızlı hızlı nefes alma, nefes darlığı sanki hava yetmeyecekmiş gibi hissetme de görülür.

Panik Ataklı Kişi Ne Hissediyor?

Panik ataklı kişi kendini güvende hissedemez. Bazıları bunu bir zayıflık olarak algılayabilir. Örneğin normal şartlarda çok korkusuz diye bilinen birinin zaman zaman panik nöbeti geçirmesi, kendisi ve çevresi tarafından şaşkınlıkla karşılanır. Hasta bu nedenle kendisinin anlaşılmadığını hissedebilir. Özellikle erkeklerin psikolojik konulara daha kapalı olması ve panik nöbetini bir zayıflık olarak görmeleri zaman zaman eşlerine kızmalarına ve sanki iyileşmeleri kendi ellerindeymiş gibi davranmalarına yol açmaktadır. Bütün bunlar panik hastasının kendini yalnız ve tam olarak kontrol edemiyor gibi hissetmesine yol açabilir.

Korona Günlerinde Panik Atak

Son günlerin en çok konuşulan konularının başında gelen koronavirüs, endişe ve kaygılara yol açıyor. İnsan hayatını tehdit eden durumların herkeste kaygı ve endişe yaratmasının son derece normal olduğunu belirten uzmanlar, özellikle panik atak ve takıntı (OKB) tanılı kişilerin bu durumdan daha fazla etkilenebileceğine dikkat çekiyor.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Corona virüsü gündem konularından biri haline gelmiştir. Bireyin yaşamını tehdit etmesi bakımından kişilerde korku ve kaygı yaratabilir, olumsuz etkileyebilir. Yaşanılan başka üzücü olaylar doğal afet, trafik kazası veya savaşlar gibi konular da gündem olduğunda her birey üzüntü, kaygı, korku duyabilir. Bu haberlere yazılı ya da sözlü basında görüp bilgilenen her birey sanki o olay kendi başına gelmiş, ona maruz kalmış gibi yoğun endişe, kaygı ve üzüntü duyabilir.

Bu virüsün henüz kesin bir tedavi yönteminin olmaması, belirsizliğin devam etmesi ve tehdit uyandırması bireylerde stres, anksiyete, panik atak, özgül fobi, obsesif kompülsif bozukluk, uykusuzluk gibi psikolojik sorunlara neden olabilir. Bir psikolojik problemi varsa örneğin OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk) gibi bu tanıyı almış kişilerin daha fazla etkileneceği düşünülebilir.

OKB’nin temel korkusu mikrop kapmak olduğu için endişeli ruh hali daha da artabilir. Günlük yaşamında da mikrop kapma riski olduğunu düşündüğünden fazlasıyla önlem alan kişilerin Corona virüsü ile birlikte kaygılarının da artması normaldir. Kaygılı bekleyişin getirmiş olduğu sonuçlar panik atağa da neden olabilir.

Peki Neler Yapabiliriz?

  • Kaygılarınızı Somutlaştırın

Kaygımızı düşünceye dökmediğimiz durumlarda onun esiri olabiliyoruz bu nedenle kaygınızı somutlaştırın. Kendinize sorun; “en kötü senaryo ne olabilir ve bunun gerçekleşme ihtimali ne kadardır?” Kanıtlara bakın. Negatif düşüncelerinizi bir kâğıda yazıp, alternatiflerini bulmayı deneyebilirsiniz. Örneğin; ‘‘bu virüsten asla kurtulamayacağız’’ diye endişelendiğinizde pandemilerle ilgili geçmişteki gerçeklere göz atıp, alternatif ve gerçekçi düşünceler oluşturabilirsiniz. Pandeminin belli bir süreden sonra sona erdiğini ve dünya düzeninin geri geldiğini, kendinize hatırlatabilirsiniz

  • Kendinize Yüklenmeyin ve Yavaşlamayı Öğrenin

Kendinize karşı şefkatli olun. Zor bir dönemden geçiyorsunuz ama yalnız değilsiniz. Normaldeki üretkenliğinize ulaşamadığınızda ya da yapacağınız işe bir türlü konsantre olamadığınızda, durun ve kendinize yüklenmemeniz gerektiğini hatırlayın. İdeal olmayan koşullarda elinizden geleni yapmaya çalışıyorsunuz, bu durumu farkına varın. Kendinize hata payı verebilirsiniz. Yavaşlamayı deneyin, böylece günlük yaşamınızdaki basit zevkleri daha fazla takdir edebilirsiniz. Anda kalın. Bir aktivitede bulunurken telefonunuzu sürekli yanınızda tutmayın, yaptığınız şeye odaklanın. Yavaş yemeyi öğrenin, lezzetleri ve dokuları takdir edin.

Bunu yaparsanız hem daha az yemekle doygunluk yaşarsınız hem de yemeğin tadından daha fazla zevk alırsınız. Arkadaşlarınızla, ailenizle konuşurken onlara odaklanın, başka şeylerle ilgilenmeden dinleyin. En basit şeyden bile zevk almaya ve bunun eğlenceli yönlerini bulmaya çalışın.

  • Biraz Kaygılanmanın Her Zaman Olumsuz Bir durum Olmadığını Farkına Varın

Sürekli kaygı ve panik halinde olmak insanı yorar ve hayat kalitesini düşürür. Ancak küçük dozda kaygı bizlere yardımcı olur. Ne kadar keyifsiz bir duygu olsa da kaygı bizleri, potansiyel tehlikeli durumlara karşı hazırlıklı olmamıza ve kendimizi korumamıza teşvik eder. Örneğin, şu an sahip olduğumuz koronavirüs ile ilgili kaygılar; dışarı çıkmamamıza, çıkarsak kalabalık yerlerden kaçınmamıza, ellerimizi sık yıkamamıza, dezenfekte etmemize ve dokunduğumuz yerlere ekstra dikkat etmemize neden oluyor. Ancak kaygı düzeyinin yüksek seviyelere ulaşması olumsuz durumlara yol açabilir.

Panik olduğumuz durumlarda duygularımız reaktif, düşüncelerimiz mantıksız ve davranışlarımız da dürtüsel olabilir. Bu panik hali insanları gereksiz olmayan şeyleri almaya itebilir ve başkalarının ihtiyaçlarını karşılayamama problemlerini ortaya çıkarabilir. Unutmayın ki panik; virüsten daha hızlı yayılır, bu nedenle zincirleme bir reaksiyona neden olabilir. Böyle durumlarda baş etme becerilerinize odaklanın. Bu durumla ilgili neler yapabiliyorsunuz onlara bakın

  • Meditasyon ve Nefes Egzersizleri Deneyebilirsiniz

Kaygınızı azaltmak için meditasyon ve nefes egzersizleri deneyebilirsiniz. Diğer yandan egzersiz yapmak, farklı bir aktivitede bulunmak, sosyalleşmekte kaygı seviyenizin inmesine yardımcı olur. Yardım istemekten çekinmeyin, duygu ve düşüncelerinizi paylaşın. Birçok terapist internet üzerinden online terapi yapmakta, bu servisten faydalanabilirsiniz.

Editör Tavsiyesi: Web sitesinde yer alan ”Heyecan Nedir?” yazısını okumak için tıklayınız.

https://www.acibadem.com.tr/ilgi-alani/panik-atak/ https://www.okanhastanesi.com.tr/panik-atak-belirtileri-nelerdir-tedavisi-nasildir https://www.posta.com.tr

Yazar: Cansu Başer

Merhaba ben Cansu. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 2.sınıf psikoloji öğrencisiyim. Okumayı, yeni bilgiler öğrenmeyi, araştırmayı ve bu öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Sizinle paylaşacağım yazılar için çok mutlu ve heyecanlıyım.

12 Yorum

Yorum Yap

Web Site İçi Kaynakça

  1. Web Site İçi Kaynakça:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

disleksi nedir kapak

Disleksi Nedir?

Rorschach Mürekkep Testi

Rorschach Mürekkep Testi