Masumlar Apartmanı: Karakterlerinin Hastalıkları

Evin en büyük ablası olan Safiye’nin temizlik takıntısı var. Temizlik takıntısını Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) başlığı altında değerlendirebiliriz. Masumlar Apartmanı Karakterlerin Hastalıkları yazımızı hoşgeldiniz.

Masumlar Apartmanı: Obsesif kompulsif bozukluk (OKB):

İnsanların obsesyon adı verilen sürekli tekrar eden düşüncelere sahip olması ve bu düşüncenin kendisini rahatsız etmesinden ötürü, genellikle rahatlamak amacıyla ritüel veya kompulsiyon adı verilen sürekli tekrar eden davranışlarda bulunmasıyla karakterize bir durumdur. Obsesif kompulsif bozukluğa (OKB) sahip hastalar, kontrol edemedikleri düşünceleri, korkuları veya imgeleri saplantı halinde yaşarlar. Bu durum hem kendileri hem de çevresindekiler için son derece rahatsız edici olabilir.

Kişiler de bir yerden sonra bu tekrar eden düşüncelerden o kadar rahatsız oluyor ki tıpkı Safiye gibi belli ritüeller yapmaya başlıyorlar. Örneğin Safiye bulaşığı yıkarken 3’e kadar sayıyor, bu onun en belirgin ritüellerinden biri.

Masumlar Apartmanı: Karakterlerinin Hastalıkları resim 1

Obsesif Kompulsif Bozukluğun Belirtileri İse;

 • Kirlenme korkusu
 • Düzenli ve simetrik olma
 • Kendisini veya sevdiklerinin zarar görmesine ait düşüncelere kapılma
 • Başkalarının dokunduğu nesnelere dokunamamak
 • Nesneler düzenli olmadığında strese girme
 • El sıkışmaktan rahatsızlık duyma
 • Sürekli el yıkama
 • Aşırı temizlik takıntısı
 • Mikroplardan korkma
 • Sürekli duş alma isteği
 • Sürekli bir şeyleri kontrol etme ihtiyacı duyma
 • Bir şeyleri sayma
 • Kilitlendiklerinden emin olmak için kapıları tekrar tekrar kontrol etme
 • Kapalı olduğundan emin olmak için ocağı tekrar tekrar kontrol etme
 • Belirli kalıplarda sayma
 • Bir duayı, kelimeyi veya ifadeyi içten içe tekrarlamak

Safiye’nin bir küçük kardeşi olan Gülben, tıpkı ablası gibi OKB’den muzdarip. Diziyi izledikçe aslında Gülben’in bu temizlik takıntısının tamamen ablasını mutlu etmek istediği için geliştiğini görüyoruz.  Gülben’in bir diğer sıkıntısı erişkinlerde de görülen Enürezis Nokturna yani istemsizce idrar kaçırma. Safiye’nin onca temizlik takıntısına rağmen çarşafları saklama sebebiyse Gülben’i evde tutmak.

Enürezis, çocukluk çağının en önemli ve en sık görülen işeme bozukluğudur. Uyku sırasında mesanenin fonksiyonel kapasitesi dolduğunda ortaya çıkan kendini boşaltma ihtiyacı çocuk uyanır ve gece tuvalete işerse “nokturi”, uyanamaz ve yatağına işerse “enürezis” olarak adlandırılır. Enürezis ve inkontinans deyimleri sıklıkla birbirinin yerine ve yanlış olarak kullanılmaktadır. Enürezis uygunsuz yer ve zamanda gerçekleşen fizyolojik (normal) bir işemedir. İnkontrinansta ise, normal bir işeme yoktur, çocuk bilinçli olarak engellemeye çalıştığı halde idrar kaçırmayı önleyemez.

(Editör Tavsiyesi: Web sitesinde yer alan ”Obsesif Kompulsif Bozukluk” yazısını okumak için tıklayınız.)

Yaşadığı travmaların sonucunda duygularını hep bastıran Neriman çözümü başka bir şekilde bulmuş. Kendine durmadan zarar vermesinin altında aslında çok büyük sorunlar yatıyor.

Kendine verdiği her zararın arkasında aslında yaşadığı acılara rağmen orda olduğunu kanıtlamak yatıyor. İçinde kopan fırtınaları fiziksel acı ile bastırmaya çalışan Neriman’ın hastalığı Mazoşizm.

Mazoşizm Ne Demek?

Psikolojik rahatsızlıklardan biri olan mazoşizm, kişinin kendine acı verilmesinden, eziyet edilmesinden hoşlanılması durumudur.

Mazoşizm temelde psikolojik bir terimdir. Genellikle sadizmle uyumlu olan mazoşizm, acı zevklere dayalı bir sapıklık olarak görülür. Sapkınlık olarak değerlendirilmesinin nedeni, sağlıklı bir kişinin içgüdüsel olarak fiziksel şiddeti kendine uygulamak istememesidir.

Akşamları çöp toplamaya çıkan, gereksiz her şeyi alıp biriktiren Han’ın hastalığı dispozofobi yani kompulsif biriktirme hastalığı.

Dispozofobi (kompulsif biriktirme hastalığı) adıyla anılan bu rahatsızlıkta; değersiz, sağlıksız, kullanılmayan eşyaların biriktirilmesi ve bu objeleri atamama durumu vardır. Bu yüzden koleksiyonculuktan çok farklıdır. Koleksiyonerler, sadece bir ya da birkaç alanla alakalı eşyaları toplarlar. Üstelik toplanan eşyalarda bir düzen ve intizam vardır. İstifçilikte en önemli sorunlardan bir tanesi de biriktirilen maddeler nedeniyle, ev ya da iş yeri yaşam alanı olmaktan çıkar. Durum o kadar karışık hal alır ki, tüm odalar tıka basa eşya ile dolar.

BİRİKTİRME HASTALIĞININ BELİRTİLERİ:

 • Gerekli gereksiz her şeyi biriktirme eğilimi
 • Topladıklarını asla atamama, bunları birisi atmaya çalıştığında öfkelenme ve ileri düzeyde rahatsızlanıp kaygı duyma
 • Kişinin sosyal hayatında da çeşitli derecelerde davranış bozuklukları göstermesi
 • Genellikle toplanan eşyalar arasında bir benzerlik ya da bir bağlantı olmaması.
 • Genellikle kontrolsüz biriktirme nedeniyle ev ve işyerlerinde hareket alanı pek olmaması. Yatak odasından banyoya kadar nerdeyse tüm odaların eşya ile dolu olması.

Kaynakça:

https://onedio.com/ https://www.medikalakademi.com.tr/ https://www.acibadem.com.tr/ https://www.hurriyet.com.tr/

Yazar: Cansu Başer

Merhaba ben Cansu. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 2.sınıf psikoloji öğrencisiyim. Okumayı, yeni bilgiler öğrenmeyi, araştırmayı ve bu öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Sizinle paylaşacağım yazılar için çok mutlu ve heyecanlıyım.

11 Yorum

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Savunma Mekanizmaları kapak

Ego Savunma Mekanizmaları

DÖRT ANLAŞMA - Don Miguel Ruiz kapak

Dört Anlaşma: Don Miguel Ruiz