Mcgurk Etkisi Ve Covid-19 Maskeleri

Halk sağlığı uzmanları Covid-19 nedeniyle halka açık yerlerde maske takmayı önerdiklerine göre bir maske aracılığıyla insanlarla iletişim kurmaya çalışmak pek çok zorluğa neden olabilir. Başkalarıyla maskeler aracılığıyla konuşurken gördüklerinizle duyduklarınız uyuşmayabilir ve sohbeti maskesizken yaptığınızın aksine takip etmekte zorlanabilirsiniz. Hatta paylaşılanları yanlış anlayabilirsiniz. Sonuç olarak beyniniz sizi hiç söylenmemiş bir şeyi duyduğunuza ikna etmeye çalışabilir. İşte bu McGurk etkisidir.

McGurk Etkisi Nedir ?

Bu tip bir iletişimsizliğin ilk tanımı 1976 yılında Harry McGurk ve John MacDonald tarafından yapıldı.

McGurk etkisi, birisi başka birinin dudak hareketlerinin gerçekte söyledikleriyle uyumlu olmadığını algıladığında ortaya çıkan bir iletişim olgusudur. Bu nedenle bazı insanlar için duydukları gerçekte söylenenden tamamen farklıdır. Çünkü görsel girdileri işittiklerini geçersiz kılar ve beyni tamamen farklı bir şey duyduklarına ikna eder.

McGurk Etkisi Üzerine Araştırma

Baylor Tıp Fakültesi’nde sinirbilimciler tarafından yürütülen McGurk Etkisi üzerine yapılan bir çalışmada, katılımcılardan ‘’ba ba ba’’ sesi çıkaran birinin videosunu gözlerini kapatarak dinlemelerini istenir. Daha sonra gözlerini açıp aynı videoyu sesi olmadan ve daha yakından dinlemeleri istenince katılımcılar kişinin ‘’ ga ga ga’’ diyormuş gibi göründüğünü bildirirler. Ve deneyin son bölümünde video sesli olarak tekrar oynatılır. Katılımcılar videoyu izleyip dinlediler ve McGurk Etkisine duyarlı olanlar ‘’da da da ‘’ duyduklarını bildirdiler. Açıkçası bu ses deneyin önceki bölümlerinde bildirdikleri görsel ve işitsel ipuçlarıyla uyuşmuyordu. Dolayısıyla bu deney McGurk etkisinin bir örneğidir. McGurk etkisi beynin duyduğunu sandığını, gördüğü şeye daha yakın bir sesle çözmeye çalışması nedeniyle ortaya çıkar.

Maskeler İletişimi Nasıl Etkiliyor ?

COVID-19 pandemisi sırasında cerrahi yüz maskesi takmak söz konusu olduğu için, McGurk etkisi, birinin dudaklarını görmemenin neden iletişimi daha da zorlaştırabileceğini anlamada yararlı olabilecek bir kavramdır. Örneğin, McGurk etkisi, insanların ne söylediğini anlamak için hem gözlerini hem de kulaklarını kullandıklarını vurgular – bazen yanlış sonuçlar üretse bile. McGurk etkisinin, bir kişinin ağzı kapatıldığında daha az sıklıkla meydana gelebileceği doğru olsa da, bir kişinin ağzı kapatıldığında, diğerlerinin iletişim sürecinin hayati bir parçasını – diğer kişinin ağzı ve dudakları – kaybettiğini de gösterir. Yüzünüzün çoğunu bir maske ile kaplamak, insanların nasıl hissettiğinizi veya ne iletmek istediğinizi anlamalarını zorlaştırabilir.

Maskeler Sözlü ve Sözsüz İşaretleri Engeller

Genel olarak, iletişim hem sözlü hem de sözlü olmayan ipuçlarına bağlıdır, ancak bir maske her ikisini de engeller. Örneğin, maskeler bir kişinin yüzünün genellikle büyük bir bölümünü kaplar, bu da insanların dudaklarını okumasını veya sözsüz ipuçlarını işlemesini zorlaştırır. Aynı zamanda kişinin ağzı kapalı olduğu için boğuk konuşmaya da neden olabilir. Bu faktörlerin her ikisi de bir maskeyle iletişimi daha da zorlaştırır. Ek olarak, normal şartlar altında dudaklarınız ve ağzınız ruh halinizi ele verecektir. Ancak, bir kişinin ağzı bir maske ile kapatıldığında, insanlar çok sınırlı görsel ipuçlarıyla başkalarının nasıl hissettiğini belirlemeye çalışır. Bu, insanların söylediklerini anlamak için sıklıkla dudak okumaya güvenen işitme engelliler için özellikle zordur. Bir kişinin dudakları bir maskeyle kapatılırsa, kendisine söylenenleri anlamakta zorlanır.

Maskeli İletişim Nasıl Geliştirilir ?

İnsanların diğer insanları duymak ve anlamak için hem görsel ipuçlarını hem de sesleri kullandıkları açık olsa da, maske takıyor olmanıza rağmen başkalarıyla nasıl etkili bir şekilde iletişim kuracağınızı öğrenmek önemlidir.

Beden Dili Kullanın

Maskeli iletişimi geliştirmenin harika bir yolu, vücudunuzun görünür kısımlarını düşünmeye çalışmaktır. Başkalarının görebildiği kısımlar arasında gözleriniz, kaşlarınız, elleriniz ve omurganız (ki duruşunuzu kontrol etmeye yardımcı olur) bulunur. Tüm bunlar, diğer insanlarla iletişim kurmak için beden dilini kullanmanıza yardımcı olur. Hatta bir Şizofreni Araştırması’nda acil servis doktorları için yapılan tavsiyelere göre yazarlar, insanların maske takarken başkalarıyla daha etkili iletişim kurmak için görünür vücut kısımlarını kullanmalarını önermiştir. Sizler de aynısını yapabilirsiniz.

Yazarlar, maske takarken iletişimi geliştirmek için kullanabileceğiniz bazı vücut hareketleri öneriyorlar:

  • Kaşlar: Şaşkınlık göstermek için kaşlarınızı kaldırabilir veya öfkeyi göstermek için kaşlarınızla bir “V” oluşturabilirsiniz. Aslında, işitme engelli kişiler başkalarının söylediklerini yorumlamak için genellikle bir kişinin kaşlarını kullanır.
  • Eller: İfade etmeye çalıştığınız şeyi daha iyi ifade etmek için el hareketlerini kullanabilirsiniz. Örneğin, hızlı el hareketleri bir şey için heyecanlandığınızı gösterebilir.
  • Vücut Duruşu: Duruş şekliniz hissettikleriniz hakkında çok şey söyleyebilir. Örneğin, eğer kamburlaşırsanız, depresyonda olduğunuzu ifade ediyor olabilirsiniz. Omuzlarınız dik bir şekilde duruyorsanız, gergin veya tetikte görünebilirsiniz.

Maske takarken başkalarıyla daha iyi iletişim kurmak için konuşmalarınıza daha fazla vücut hareketi eklemeyi unutmayın.

İşitme Engelliler İçin Maskeli İletişimi İyileştirme

İşitme engelliler için, konuştukları kişilerin dudaklarını okumalarına izin veren ve önlerinde şeffaf siperlik olan maskeler bulunmaktadır. Aynı şekilde, sosyal mesafenin de kasıtsız bir faydası olabilir. İşitme kaybı olanlar, Zoom toplantıları veya Google Meet ile konuşulan kelimelerin ekranda da görünmesini sağlayan kapalı altyazı seçeneğini kullanabilir. Ayrıca bu tür uygulamalar, konuşan kişinin ekranda izole edilmesini sağlar, bu da sesi duymanın ve altyazıları okumanın yanı sıra dudaklarını da okuyabileceği anlamına gelir. Sonuç olarak, bu tür toplantılar yüz yüze toplantılardan daha faydalı bulunabilir.

Bazı Bireyler Maskeyle İletişim Kurmayı Tercih Ediyor

Bazı insanların maskeyle konuşmanın daha özgürleştirici olduğunu düşündüklerini fark etmek önemlidir. Şizofreni Araştırması‘ndaki yazarların belirttiği gibi, bazı insanlar için özellikle -yüz ifadelerinin incelenmesinden endişe duyanlar – maske takmak, onları iletişim kurarken daha rahat hissettirebilir. Dolayısıyla bu insanlar için maskeler iletişimi geliştirir diyebiliriz.

Pandemi sırasında maske takmak korona virüsün yayılmasını yavaşlatmanın en iyi yolu olsa da, iletişim açısından da bazı zorluklar yaratıyor. Ancak, biraz fazladan çaba sarf ederek ve bu zorlukların biraz daha farkında olarak, mesajlarınızın alındığından emin olabilirsiniz. Eğer yine de mesajlarınızın düzgün iletilmediğinden şüphe ediyorsanız, konuştuğunuz kişilere ne dediğinizi anlayıp anlamadıklarını sorabilirsiniz. Maske takıyor olsak bile , bir şeyleri açıklığa kavuşturmak daha fazla zaman ve çaba gerektirse de daha az yanlışlarla iletişim kurabiliriz.

Editör Tavsiyesi: Web sitesinde yer alan ”Önyargı Nedir?” yazısını okumak için tıklayınız.

Kaynakça Sherri Gordon (2021) tarafından yazılan bu makale, blog yazarlarından Hatice Nur Turgut tarafından Türkçe diline çevrilmiştir. LİNK: https://www.verywellmind.com/what-is-the-mcgurk-effect-how-covid-19-masks-hinder-communication-5077949

Yazar: Hatice Nur Turgut

Selam, ben Hatice. Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık öğrencisiyim. Psikoloji günden güne büyüyen bir bilim dalı. Bu alanı daha iyi tanımak için güzel bir yolculuğa çıkacağız.

4 Yorum

Yorum Yap
  1. Bu durumu ben de birçok kere düşünmüştüm yazınız ile birlikte oturmuş oldu ben teşekkür ederim emeğinize sağlık 🌼😊

  2. İlgi çekici bir konu, dilimize kazandırdığın için teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuklar Ne İster ? cocuklarneister

Çocuklar Ne İster ?

Melatonin hormonu kapak

Melatonin Hormonun Uykuyla Kardeşliği