Mutluluk Nedir?

Sizce mutluluk nedir? İnsanlar doğumdan ölüme kadar mutlu olmak isterler. Kurduğu ilişkiler, yaptığı faaliyetler hep bir mutlu olma çabası içindir. Muhtemelen her birimizin aklına farklı şeyler gelmiştir. Bundan dolayı mutluluğun tanımı birden fazla yapılabilir. Türk Dil Kurumuna göre mutluluk ‘Bütün özlemlere, bütün isteklere eksiksiz bir biçimde ve sürekli olarak erişilmekten duyulan kıvanç durumu’ olarak açıklanmıştır.

Mutluluk Nörobiyolojisi

Mutsuz olduğunuzda neler yapıyorsunuz? Yürüyüş yapmak, çikolata yemek. Hemen herkes benzer cevaplar verebilir. Bunları yaptıktan sonra aslında mutluluğumuzun artması kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalar serotoninin insanlardaki mutluluğu etkilediğini ortaya koymuştur. Serotonin bir nörotransmitterdir. Beyinde sinir hücreleri arasındaki elektrik sinyallerini taşır. Serotonin insana mutluluk, canlılık, zindelik hissi verir. Yaptığımız eylemler serotonin hormonunu etkiler.  Sinir sistemimizde bulunur ve bazı besinler serotonini arttırıp azaltabilir. Serotonin eksikliğinde depresyon, yorgunluk gibi durumlar baş gösterebilir.

Serotonini arttırmak için neler yapmalıyız?

Doğal yollardan serotonini arttırabiliriz. Burada sıralayacağımız maddelerin mutluluğu arttırdığı kanıtlanmıştır.

 • B6, B9, B12 vitaminleri içeren besinler tüketin.
 • Egzersiz yapın.
 • Güneş ışığından faydalanın.
 • Stressiz bir hayatınız olsun.

Mutluluk İle İlgili Deneyler

3 Keyifli An Deneyi

Martin Seligman 2005 yılında bir deney yapmıştır. Deneye göre deneklerden bir hafta boyunca yatağa girmeden önce o gün kendilerini mutlu hissettiren en az 3 şeyi yazmaları istendi. Bir hafta sonra gözlemlediler ki bu gruptaki mutluluk seviyeleri yükselmiştir.

Hibe Çalışması

1938 yılında 268 adet erkek denek seçilir.  Bu deney Harvard Üniversitesi tarafından yapılmıştır. Dünyanın en uzun deneyidir. 75 yıl sürmüştür. Deneye ABD’nin 35. Başkanı da katılmıştır. Başka bir grup daha alınmıştır. 1940-1945 yılları arasında 456 denek katılır. Diğer gruba göre gelir seviyesi düşük kişilerden seçilmiştir. Denekler birden fazla alanda teste tabii tutulmuşlardır. Gelir seviyesi, çalışılan iş yeri gibi. Bunun sonucunda tek bir soru sorulmuş: ‘Mutluluğun formülü nedir?’ Denekler şu şekilde açıklamışlardır:

 • Alkolizm insan hayatında çok önemli derecede tahrip edici rol oynar.
 • Finansal başarı, insan ilişkilerinin samimiyeti ile doğru orantılıdır, belli bir noktanın üstünde akıl ve akıl ve zekâ ile ilgilidir.
 • Deneklerin çocukluk çağındaki anneleriyle ilişkileri, yetişkinlikte de çok büyük etkiler bıraktı.
 • Çocukluk çağında babalarıyla iyi ilişkisi olan denekler hayatta daha az ve korku yaşarlar, tatillerden çok zevk alırlar, yaşlılıkta hayattan memnuniyet oranları yüksektir.

Kısaca hayatta memnun ve mutlu olmak için en büyük etken hayat süresince yaşanan iyi ilişkilerin olduğudur. Bu deneyi kitap haline getirmişlerdir. Kitabın adı Deneyimlemenin Zaferleri. Yazarı George E. Vaillant’dır.

Mutluluk Nedir? mutluluk nedir resim 3

Mutluluk Tüm Vücudumuzu Kaplıyor

Finlandiyalı araştırmacılar 701 katılımcıdan kızgınlık, korku, iğrenme, mutluluk, üzgünlük ve sürpriz gibi hisleri vücutlarında nerelerinde hissettiklerini boş vücuda boyamaları istenmiştir. Sarı duygularımızı en yoğun hissettiğimiz, kırmızı daha az, siyah hissizlik, mavi ve açık mavi çok düşük aktiviteyi göstermiştir.

Tabloda da görünüyor ki mutluluk tüm vücutta aktive oluyor.

Sosyal Yardımlaşma İnsanları Zor Zamanlarda Mutlu Ediyor

Amerika’da 2009’dan sonra 225 aile ile yapılan deneyde şunlar belirtiliyor: Zor zamanlarda birbirine yardımcı olan mahallelerin mutluluğu diğer mahallelere göre daha yüksektir.

Yaşlandıkça Sizi Mutlu Eden Şeyler Değişiyor

19 ve 79 yaşları arasında 200 kişi ile yapılan araştırmalarda gençlere mutluluğu tarif etmeleri istendiğinde ‘sıra dışı’ aktiviteleri belirtmişlerdir. Yaşı ilerlemiş katılımcıların ise ailesi ile vakit geçirmek, parkta yürümek gibi kolayca ulaşabilecek aktivitelerden bahsetmişlerdir.

Sıradan Anlardan Mutluluk Duyabilmek

Yapılan bir araştırmada 135 üniversite öğrencisinden bir zaman kapsülü yapmaları istenmiştir. Bu zaman kapsülü kapalı bir şişenin içine şunları koyarak yapılıyordu:

-Birisiyle yakın zamanda yaptıkları kısa bir sohbeti kâğıt parçasına yazmak

-En son katıldıkları etkinlikleri yazmak

-Yakında yazdıkları ödevi ve 3 şarkı ismini yazmak

Katılımcılara o anda 3 ay sonra bunu açtıklarında ne hissedecekleri sorulduğunda pek önemsememişlerdir. Ancak 3 ay sonra kapsülü açmak için çağrıldıklarında çoğu bir öncekine göre çok daha pozitif sıfatlarla hislerini tarif etmişlerdir. Bu araştırma da gösteriyor ki günlük olayların bizi ne kadar mutlu edeceklerini küçümsüyoruz.

( Web Sitemiz yer alan ”İnsan İlişkilerinde Bağımlılık” yazısını okumak için tıklayınız.)

TÜİK’in Mutluluk Verileri

TÜİK 2021 yılına ait yaşam memnuniyeti araştırmasını yayınladı. Yaşam memnuniyet araştırması bireylerin genel mutluluk algısını, toplumsal değer yargılarını, temel yaşam alanlarındaki genel memnuniyetini ve kamu hizmetlerinden memnuniyetini ölçmek, memnuniyet düzeylerinin zaman içindeki değişimini takip etmek amacıyla 2003 yılından itibaren düzenli olarak gerçekleştirilmektedir.

Mutlu olduğunu beyan eden 18 ve üzeri yaştaki bireylerin oranı 2019 yılında %52,4 iken 2020 yılında %48,2 olmuştur. Mutsuz olduğunu beyan eden bireylerin oranı ise 2019 yılında %13,1 iken 2020 yılında %14,5 oldu.

TÜİK ‘den alınan bu tablo yıllara göre mutluluk verilerini göstermiştir.

 • Kadınlar daha mutlu

2019 da erkekler %47,6 mutlu iken 2020 yılında %43,2 olmuştur. Kadınlarda ise 2019 %57 iken 2020 yılında %53,1 olmuştur. Peki neden kadınlar daha mutlu? Yapılan araştırmalar kadınların erkeklere kıyasla sevinç, mutluluk gibi yoğun olumlu duygular yaşamalarında daha olası olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda psikolojik rahatsızlıkların tedavisine daha açık olmaları da iyileşmelerine izin veriyor. Bu da mutluluğu etkiliyor.

 • Evliler evli olmayanlardan daha mutlu

Mutlu olduğunu belirten evli bireylerin oranı 2020 yılında %51,7. Evli olmayanlarda bu durum %41,3 olarak belirlenmiştir. Evli olanların mutluluk düzeyi incelendiğinde; evli erkeklerin %46,7 ‘sinin, evli kadınların ise %56,8 ‘inin mutlu olduğu gözlemlendi.

 • En mutlu olanlar 65 ve üzeri yaş grubunda

Yaş gruplarının mutluluk düzeyleri incelendiğinde 65 ve üzeri yaş grubu %58,5 2020 yılında ise %57,7 ile en yüksek mutluluk oranının görüldüğü yaş grubudur. En düşük mutluluk 2019 yılında %48,7 ile 55-64 yaş grubunda görüldü. 2020 yılında ise 35-44 yaş grubunda olduğu gözlendi.

Mutluluk Nedir? mutluluk nedir resim 2

Türkiye’deki En Mutlu Şehir

Türkiye’nin en mutlu şehri %77,6 ile Sinop olmuştur. İkinci sırada %76,4 ile Afyonkarahisar takip etmiştir. Sinoplularla yüz yüze 1188 kişi ile yapılan araştırmada neden mutlu oldukları sorulmuştur.

 •  %25’i deniz, deniz ürünleri, orman ve doğal güzelliklerimiz bol
 • %21,7’si nüfusumuz az, trafik yok, hava temiz, stres az
 • %13,1 ‘i Emekli ve yaşlıların yaşayabileceği yerdeyiz
 • %12,4 ‘ü deniz ürünleri ve doğal ürünlerle organik besleniyoruz
 • %8,7 ‘si hayat ucuz, geçim derdi az, kendi kendimize yetiyoruz
 • %8,2 ‘si büyük şehirlerden uzağız
 • %3,9 ‘u da stres atabileceğimiz sosyal ve kültürel imkanlarımız var. Cevaplarını vermişlerdir.

Dünyada Mutluluk

Birleşmiş Milletler 2020 yılı Dünya Mutluluk Raporu’na göre dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya’dır. Türkiye 156 ülke arasında 93. Olmuştur. Mutluluğu gelir, sağlık, sosyal çevrenin kalitesi, kişilerin birbirine duyduğu güven, sürdürülebilir gelişme ve insan refahı gibi kriterlerle belirlemeye çalışmışlardır. Finlandiya dünyadaki en fazla intihar olayları yaşandığı ülke olarak bilinmektedir. Ayrıca bir kuzey ülkesi olduğu için güneş ışığını alamamaları depresif, mutsuzluk duygularını etkilemiştir. Peki Finlandiya bunlara rağmen neden mutlu?

 • Halk sağlığı hizmetine güveniyorlar. Kendilerinin ve çocuklarının sağlık hizmetinden kaliteli bir biçimde yararlanacaklarına inanıyorlar.
 • Kabinede 12 kadın bakan var. Toplumda her kesim eşit haklara sahip. Halk özgürlük, eşitlik, demokrasi ilkelerine güveniyorlar.
 • Güneşi görmüyorlar fakat hissediyorlar. Finlandiya bununla başa çıkmayı başarmıştır. Ülke farklı güzelliklerle ilişki kurmayı başarmışlardır.  Ormanlar bunlardan biridir.
 • Eğitim. Finlandiya denilince akla en eğitim geliyor. Ev ödevi olmayan, çocukların ulaşımını bisiklet ve yürüyüşle sağlamaları, sınıfların ev ortamı gibi düzenlendiği, not kaygısı olmayan, kültürel faaliyetlerin ücretsiz olması gibi etkenler belirleyici olmuştur.
 • Avrupa’nın kilometrekareye düşen inan sayısının en az olduğu ülkesinde 5.5 milyon insan yaşıyor. İnsana yönelik yatırım artıyor. Finlandiya ‘da sauna sayısı da çok fazladır. Bu da insanların stresini atmasına yardımcı oluyor.
Mutluluk Nedir? mutluluk nedir resim

EINSTEIN’ın Mutluluk Formülleri

Ünlü Fizikçi Albert Einstein’ın “mutluluk formülleri” içeren iki notu Kudüs’te açık arttırmayla 1 milyon 560 bin dolara satıldı. Nobel ödüllü fizikçi, mutluluğun tavsiyelerini içeren notlarını, Japonya ziyareti sırasında bir kuryeye bahşiş karşılığında vermişti. Notları satan kişinin de kuryenin yeğeni olduğu duyurulmuştur. 1922 yılında Tokyo‘daki Imperial Oteli’nde yaşanan olayda Einstein kuryeye bu notların ileride çok değerleneceğini söylediğini de belirtiyor.  Bu notlar şöyledir:

 • Başarı peşinde koşmak ve bunula beraber gelen sürekli huzursuzluğa karşın, sakin ve alçak gönüllü bir yaşantı daha fazla mutluluk getirecektir.
 • Eğer istek varsa bir yolu da vardır.

Yapılan deneyler ve istatistikleri toparlayacak olursak insanların mutluluğuna etki eden faktörün başında sosyal ilişkileri geliyor. Günlük hayatımızda da öyle değil mi? Sevdiğimiz birisi ile aramız bozuk olduğu zaman içimizde kötü his olmuyor mu? Hayat dediğimiz şey içinde iyi, kötü, mutluluk, üzüntü gibi her şeyi barındırıyor. Bir dakika sonrasında bile halimizin ne olacağı belli değil. Kısacık ömrümüzde dünyevi üzüntülerle zaman harcamamız haksızlık. Elbette üzüleceğiz. Önemli olan bunun size ne kattığıdır. Bundan ne öğrendiğinizdir. Başınıza gelen her kötü şey sizi yıldırmasın, güçlendirsin. Hayata böyle bakın. Unutmayın sizden değerli hiçbir şey yok.

Anahtar Kelimeler: Mutluluk, deney, ilişki, sosyal, serotonin, mutlu, mutluluk nedir, mutluluğun nörobiyolojisi

KAYNAKÇA:

Yazar: Beyzanur Canruh

Herkese merhaba ben Beyzanur. Gümüşhane Üniversitesi Psikoloji Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Okumayı çok severim. Sizinle yazılarımı paylaşacağım için çok heyecanlıyım.

3 Yorum

Yorum Yap
 1. Yazılarını takip ediyorum yine harika bir yazı yazmışsın yeni yazının konusunu merakla bekliyorum başarılarının devamını diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sevme sanatı erich fromm kapak

Sevme Sanatı Kitabı (Erich Fromm)

yalan söylemek resim 1

Yalan Söylemek Nedir?