Neden Güzel Olmak İsteriz?

Herkes güzelliğe önem verir. Yediğimiz bir yemek, aldığımız bir eşya, etkilendiğimiz bir insan. Neden Güzel Olmak İsteriz? Bunların hepsi insanların içgüdüsel olarak güzellik arayışı içinde olduğunun göstergesidir. Bu arayış eski çağlardan bu yana değişim gösteren, kendini yenileyen, somut olarak algılanan ama aslında soyut olan bir kavramdır. Herkese göre farklı algılanan önem vermek-önemsenmek, fark etmek-fark edilmek, güzel olmak- güzel olanı bulmak kavramları güzelliğin temelinde yatan gerçeklerdir.

Güzellik nedir?

Güzellik; kişinin kendini beğenmesi, toplumun o bireyi beğenip onaylamasına dayanan bir haz duyusudur.

Peki, neden güzel olmak isteriz? Kişinin kendini beğenmesi, toplumun o bireyi beğenip onaylaması kişide yeterlilik algısını oluşturup, tatmin olma duygusunu tazeler ve yaşama hevesini arttırarak kendisini iyi hissettirir. Bu nedenle insan güzel olmak ve güzel olana sahip olmak ister.

Güzelliğin Tarihçesi:

İnsanoğlu, tarih boyunca bedenini güzelleştirmek için çareler aramıştır. Kadınlar ilk çağlarda bile bitkileri güzelleşmek için kullanmışlardır.

Hatta Romalılar göz bebeklerini büyük gösteren Belladona bitkisini, bir süre etrafı puslu görmeyi göze alma pahasına kullanmışlardır. Herodotos’a göre, Seytes kadınları da, servi ve sedir ağaçlarının odunu ile günlüğü, sert bir taşın üzerinde ezerek suyla karıştırıp bir macun hâline getirir ve bu karışımı yüzlerine, bedenlerine sürerlermiş. Bu sıvı ancak ertesi gün çıkarılırmış. Böylece bedenlerinde hoş bir koku kalır, ciltleri de yumuşaklık ve parlaklık kazanırmış.

Neden Güzel Olmak İsteriz? Neden Guzel Olmak Isteriz resim 3

Eski Mısır’da, kadınların göz kapaklarını boyamak için rastık kullandıklarını, Kleopatra’nın cildini beyazlatmak ve yumuşatmak için sütle yıkandığını, ilgili kaynaklarda görürüz.

Hıristiyanlıktan binlerce yıl önce Babilliler ve Mısırlılar yağlı parfümler kullanmışlardır. Eski Mısırlılar, banyolarına çeşitli kokular koyar, bedenlerini kille temizlerler, banyodan çıkınca da ciltlerinin kuru kalmaması için, bedenlerine güzel kokulu yağlarla masaj yaparlardı. Zamanla bu gelenekler, Eski Yunan’a da yayılmıştır. Aristoteles, Ksenephon gibi filozoflar zamanında, güzelliğe büyük önem verilirdi. Orta Çağ’da Araplar bu gelenekleri Avrupa’ya geçirmişlerdir. Araplar için kına, her zaman gözde bir saç boyası olmuştur ve hâlâ da öyledir. Saç boyalarını, yüzlerine sürdükleri preparatları, banyoya konan tuvalet losyonlarını, Batı ülkelerine Haçlı Seferleri’nden dönenler tanıtmıştır.

Osmanlı Dönemi’nde ise Sultanların güzelleşmesinde hatta çok daha eski zamanlarda bile kullanılan doğal ürünlerin, günümüzde de çoğu zaman tercih edildiğini, genç ve güzel kalma konusunda kadınların tercih sebebi olduğunu görebiliyoruz.

Neden Güzel Olmak İsteriz? Neden Guzel Olmak Isteriz resim 2

Güzellik Üzerine Ortaya Çıkan Psikolojik Hastalıklar

Teknolojinin gelişmesi, sosyal medyadaki güzellik kavramındaki yanlış yönlendirici içerikler ve mükemmellik anlayışıyla, daha güzel bir görünüme ve vücuda sahip olma isteği, amacından çıkarak ciddi psikolojik rahatsızlıklara neden olabiliyor.

1Beden Dismorfik Bozukluğu: Temelde bir fiziksel kusuru olsun olmasın veya hafif derecede bir fiziksel kusuru olduğu durumlarda, kişinin bu dış görünümü ile zihinsel olarak aşırı derecede uğraşması ve meşgul olması hali olarak tanımlanabilir Burada kişinin görünüşünün normal veya kabul edilebilir normal değerler arasında olmasına rağmen, kendini dikkat çekecek kadar çirkin ya da bedensel olarak kusurlu/çirkin veya eksik hissetmesi şeklinde gelişen bir algılama bozukluğu söz konusudur.

2- Bulimia Nervoza: Bu bireyler kilo alımını önleme amaçlı, tekrarlayıcı bir şekilde kendini kusturma, dışkılamayı hızlandırıcı ya da idrar söktürücü vb. ilaçların kullanabilmekte, aç kalma ya da ağır egzersiz gibi uygunsuz dengeleyici davranışlar sergilemektedirler.

3-Anoreksiya Nervoza: Anormal vücut ağırlığıyla tanımlanan ve hayati tehlikeye sahip bir yeme bozukluğu olan anoreksiya nervoza, psikolojik bir hastalıktır. İnce kalmak konusunda aşırı takıntıya sahip olan kişilerde görülen bu hastalıktaki insanlar normal kilolarının çok altındadırlar.

Anahtar Kelimeler: Güzellik, güzellik algıları, psikolojik hastalıklar

Yararlandığım Kaynaklar:

https://www.turktob.org.tr/

https://www.psikiyatri.org.tr/

https://tr.wikipedia.org

Yazar: Cansu Başer

Merhaba ben Cansu. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 2.sınıf psikoloji öğrencisiyim. Okumayı, yeni bilgiler öğrenmeyi, araştırmayı ve bu öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Sizinle paylaşacağım yazılar için çok mutlu ve heyecanlıyım.

9 Yorum

Yorum Yap
  1. Konunun anlaşılırlığıyla oldukça net ve okuyucunun satırlarda kendini bulabilmesini sağlayan başarılı bir yazı. Tebrik ederim başarılarının devamın dilerim.

  2. Tebrik ederim çok güzel bir yazı olmuş 🙏🏻🙏🏻👏👏

Web Site İçi Kaynakça

  1. Web Site İçi Kaynakça:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişimde Beden Dili Faktörü kapak

İletişimde Beden Dili Faktörü

Tükenmişlik Sendromu Nedir kapak

Tükenmişlik Sendromu Nedir?