Nefes Farkındalığı: Şimdi ve Burada Bir Pratik

Nefes kelimesinin kökenine baktığımızda; dünyaya geldiğimiz ilk anda bir canlı varlık olarak sayılabilmek ve yaşama serüvenine başlamak için gerçekleştirmeye çaba gösterdiğimiz, yapamadığımız takdirde üzerimizde türlü türlü müdahalelerin uygulandığı, vücuda hava giriş çıkışı eylemine verilen isim: Nefes. Arapça  “nfs “ kökünden türeyip soluk anlamına gelen “nafas” sözcüğünden alıntı olup dilimize geçen bir kelimedir. Can, ruh, benlik, kimlik anlamına gelen “nefis“ kelimesi ile aynı kökten gelmektedir. Yani varlık soluk alıyor ve can meydana geliyor. “Aa evet, oldukça anlamlı.” dediğini duyar gibiyim. İşte böyle yaşamın devamı için oldukça elzem bir oluşa dikkatini çekmek amacıyla bu satırları yazmaya karar verdim.

Öyleyse şu an bu satırları okurken soluk soluğa kalmamak için olduğun yerde şöyle bir doğrul. Yani omuzların yukarı doğru çekilmiş ve boynun sıkışmışsa omuzları geriye doğru kıvırarak göğsünü karşıya aç, kalçanın üstünde oturduğundan emin ol ve kaşlarını çatıyorsan rahat bırak. Büyük ihtimalle ağzın kapalı; dişlerini sıkıyorsan rahat bırak ve bir defa yutkun. Şimdi, dilin üst damağına yapışmışsa aşağıda yuvası var oraya getir.

Dudakların kapalı, ağzının içinde değişik bir boşluk var ama her şey çok rahat ve gevşek. Burundan yavaşça derin bir nefes al ve tekrar yavaşça nefesi burundan bırak. Hangisi senin için daha kolaydı? Alırken mi daha rahattın yoksa verirken mi? Buna karar vermek için bir kez daha burundan yavaş ve derin bir nefes al ve tekrar yavaşça nefesi burundan bırak.

Hangisi daha kolaysa, sana diğerinin de rahatça olmasına özen göstermeye çalış diyeceğim. Çünkü evrenin dengesi böyledir. Tıpkı evrenin ve doğanın işleyiş düzeneklerini gösteren en temel ilkelerden biri olan Yin ile Yang gibi. Biri diğerinden bağımsız değildir. Aldığın kadar vermeye, verdiğin kadar almaya da ihtiyacın var. Dönüşüm, sürecin hem etken hem de etkin parçasıdır. Dönüşebilme ise bitmeyen sonsuz devinimi olanaklı kılar.

Beraber bir nefes pratiği yapalım. Şimdi gözler kapalı bunu tekrar etmeye çalış. Burundan yavaşça derin bir nefes al ve burundan nefesi kendi halinde bırak. Şimdi dikkatini bedenine getir ve şuna bak: Nefes alırken bedeninde neresi yükseldi? Göğsün mü yoksa karnın mı? Çoğu kişiden göğsüm yanıtını alıyorum. İşte yeni yollar burada başlıyor. Bunun için; Şimdi ve burada duruyorum. Bebekleri düşün, uyurlarken denk gelmişsindir. Karınları şişip iner. O saflıkta, yaşamın ilk zamanlarında kusursuz, yüksüz, akışta bir halde nefes alıp verirler. Sonra hayat akar, fidan yeşerir, etrafını tanır, etkileşim katlanarak devam eder lakin sonra işler değişir.

Nefes almamızla beraber değişimleri fark etmeye başlarız. Etkileşim, etkilenmeyle yer değiştirmeye başlar. Yüreğe sorumluluk, yük; toprağa çöpler gelir. Başkalarının nefeslerini taklit eder, ifade edemediğin duyguları nefeste saklar durursun. Hatta nefes almayı dahi unutursun. Her seferinde biraz daha rahatlatmak, kalpte daha fazlasına yer açmak için farkında olmadan ağızdan derince nefes almaya çalışır durursun, göğüs şişer. Göğüs şişer, kalp dolar, beden yorulur, kaşlar çatılır, dudaklar büzülür, göz bebekleri büyür; şişersin. Bu döngü her tekrarlandığında kendinle temas etme ihtiyacın artar. Nefesi, şimdi ve burada alıp veriyor olmak, seni “kendine ne yapıyor olduğunun” farkındalığını deneyimlemeye yaklaştırır.

Belki bir şeyleri erteliyorsun, belki zihninde bazı düşünceler susmuyor. Geviş getiriyorsun, tıpkı yuttuklarını tam sindiremediği için ağzına geri getiren bir koyun gibi. Şimdi senden kendin için bir şey yapmanı istiyorum. Biraz da “bu” durumu erteleyebilir misin? En azından deneyeceğinden eminim. Çünkü şu an nefes alıp veriyorsun. Bir sonrakinde alamazsan; yoksun.

Bir yudum su ve sevgiyle.

(Editör tavsiyesi: Web sitede yer alan “YOGA DEPRESYONA NASIL YARDIMCI OLUR?” yazısını okumak için tıklayınız)

Kaynakça:

https://www.etimolojiturkce.com/arama/nefes https://www.etimolojiturkce.com/arama/nefis Alıntılama Tarihi: 09.04.2021

Yazar: Asya Es

Merhaba, hoş geldin. Ben Asya. Psikolojik Danışmanım ve bu alanda yüksek lisansıma devam ediyorum. Çift anadalım Alman Dili ve Eğitimi ve aynı zamanda çocuk ve genç yogası eğitmeniyim. Mesleki olarak kendimi daha yakın hissettiğim alan: Sanat Psikoterapileri. Akışta olan ve duran çoğu şeyi ve kelimelerin kökenlerini merak edip araştırıyorum. Yaşama bir ağaç gibi köklenip sunulanların tadını çıkarmaya çalışıyorum. İyi ki karşılaştık. Dilerim ki yaşamın, gönlünden geçtiği gibi aksın.🌿

5 Yorum

Yorum Yap
  1. Nasıl güzel bir yazı bu böyle, huzur doldum. Emeğine sağlık 🌼

  2. Yazıyı okuduktan sonra nefes egzersizimi yapıp, kendimi matımda buldum. Sayende ruhum ferahladı Asya. Emeğine sağlık!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

STOA FELSEFESİ: İNSAN NASIL YAŞARSA MUTLU OLUR?

Stoa Felsefesi: İnsan Nasıl Yaşarsa Mutlu Olur?

Çocuk İstismarı Ve İhmâllerini Nasıl Fark Ederiz? cocuk istismari ve ihmalini nasil anlariz kapak

Çocuk İstismarı Ve İhmâllerini Nasıl Fark Ederiz?