Öğrenmenin Sonsuzluğu

Öğrenme Nedir?

Var olan bir bilginin algılanıp kaydedilmesi, anımsanması ve uygulanması ile gerçekleştirilen zamanı öğrenme ile tanımlayabiliriz.

Örneğin okula yeni başlayan bir çocuğun okuyabilmesi için harfleri görmesi, kaydetmesi, gördükten sonra hatırlayabilmesi ve kelimeleri oluştururken kullanabilmesi ile oluşan bu sürece öğrenme diyoruz.

Öğrenme Nasıl Gerçekleşir?

Öğrenmenin gerçekleşebilmesi için belirli bir uyarıcıdan alınan bilginin belli aralıklarla tekrarlanması gerekmektedir. Öğrenme aşamasında önemli iki faktör duyu organları ve hafızadır. Kısa süreli bellekteki bilgi belli bir zaman sonra uzun belleğe kaydedilmesi için tekrarladığında hatırlanabiliyorsa öğrenme gerçekleşmiş olur. Öğrenmede davranışlar geçici ve kalıcı olarak ikiye ayrılır. Geçici davranışlarda bireyin verdiği tepki için bir tekrarlama şart değildir. Örneğin alkollü iken normalin dışında davranışlar göstermek geçici davranışa örnek verilebilir.

Kalıcı davranışlarda ise bireyin uyarıcıdan aldığı bilgiye verdiği tepki tekrarlama gerektirir. Trafikte kurallara uygun araba kullanan birey buna örnek gösterilebilir (keklik, 2016).

‘’Öğrenme sanatının unsurları: irade, intizam ve zamandır. ‘’

Marcel Proust
Öğrenmenin Sonsuzluğu OGRENME NEDIR resim 2

Öğrenme Stratejileri

Öğrenme stratejileri bireyin kendi kendine öğrenmesini kolaylaştıran bir kuramdır. Öğrenme sürecindeki yolları ve bu yolları nasıl kullandığını kapsar. Öğrenmek için temel şartlardan biri de bireyin bilgiyi tutabilmesi için zihinsel bir çaba göstermesidir (genç, 2020).

Örneğin, bir öğrencinin derslerdeki öğrenimini ele alırsak öğrenci stratejilerinin öğrenciye kattıkları arasında;

  • Bilinçli ve verimli öğrenme
  • Bağımsız ve nitelikli öğrenme
  • Zevk alarak öğrenme
  • Okul sonrası öğrenmenin temeli olarak öğrenmeden bahsedilebilir.

Günümüzde öğrencilerin öğrenmeyi gerçekleştirebilmek için kullandığı birçok strateji vardır. Bunlar arasında temeli kapsayan dikkat, tekrar ve anlamlandırmayı güçlendirmeye yönelik stratejilerdi.

1. Dikkat Stratejileri

Bireyin etrafından aldığı herhangi bir bilgiyi kısa belleğe kaydettiğinde gerçekleşen ilk aşamadır. Bu nedenle bir öğrenci için öğrenmede en önemli süreç dikkat sürecidir. Kendi kendine öğrenme gerçekleştirmek isteyen kişi için kendine en uygun stratejiyi seçmesi daha doğrudur. Bu konuda dikkati alacağı bilgiye yönelik dinç tutmak için de kelimelerin altını çizme, görsel ve tablolardan yararlanma, özet çıkarma gibi uygulamalar yapabilir.

2. Tekrar Stratejileri

Kısa bellekle toplanan bilginin kalıcı olması için uygulanan bir strateji çeşididir. Bu stratejiyi seçen bireyler bilgiyi sesli bir şekilde okuma, tekrarlayarak anlatma, not çıkarma gibi teknikleri kullanabilirler.

3.  Anlamlandırmayı Güçlendirme Stratejileri

Bireyin eski ile yeni bilgi arasında kurduğu anlama dayalı bir öğrenme stratejisidir. Kurulan bu ilişkilerin artması ile bilgiye ulaşma ihtimali de artmaktadır. Bu stratejinin en çok kullanıldığı yer etkinliklerdir. Eklemleme, örgütleme ve bellek destekli stratejiler anlamlandırmayı güçlendiren stratejilerden bazılarıdır.

Eklemleme Stratejileri

Önceki bilgilerle yeni bilgiler arasında bir köprü kurarak benzetmelerin yapıldığı bir strateji türüdür. Buna örnek olarak telefon numaramızın hayatımızdaki belirli bir tarihle anlamlandırılması yaptığımız benzetme ve karşılaştırmalarla daha iyi öğrenmemize yardımcı olabilir. Özetle yaptığımız benzetmeler ve karşılaştırmalar ekleme stratejileri için önemlidir.

Örgütleme Stratejileri

Ortak yönleri bulunan düşüncelerle grup oluşturma veya bir grubu parçalara bölme ile oluşturulan bir diğer önemli strateji çeşididir. Not alma, özetleme gibi uygulamalar örnektir.

Bellek Destekleyici Stratejiler

Bellek destekleyici stratejileri önemli iki grup halinde inceleyebiliriz:

  • Sözel Bellek Destekleyiciler

Bu öğrenme stratejisinde birey konu ile alakalı bilgileri kelime veya cümle olarak tekrarlamaya çalışır. En çok kullanılan uygulamalardan biri de kelimelerin baş harfleriyle yapılan kodlamalardır.

  • Görsel Bellek Destekleyiciler

Bu öğrenme stiline göre bireyler; kelimeler yerine görsel öğelerle bilgiyi akılda kalıcı hale getirirler. Resimler ve poster gibi kaynaklar yazılardan daha işlevseldir. Göz önüne getirerek öğrendikleri bilgileri kolayca kullanabilirler (servisi, 2019).

(Editör Tavsiyesi: Web sitesinde yer alan ”Scamper Tekniği Nedir?” yazısını okumak için tıklayınız.)

Anahtar kelimeler: strateji, öğrenme, dikkat, öğrenci, bellek, öğrenme nedir

Kaynakça:

 

Yazar: Aynur Terzioğlu

Merhaba, Ben Aynur. Lefke Avrupa Üniversitesinde, Psikoloji bölümü okuyorum. İnsan ve insan beyni konularındaki merakım beni psikolojinin uçsuz bucaksız serüveniyle birlikte daha çok gözlem yapmaya, araştırmaya, yazmaya teşvik etti. Alanımda yazdığım yazılarımı sizlerle paylaşmaktan ve bir parça da olsa yazılarımla size dokunabilmekten mutluluk duyuyorum. Keyifli okumalar dilerim.

12 Yorum

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

öz şefkat kapak

Öz Şefkat Nedir?

Fight Club kapak

Fight Club (Dövüş Kulübü)