Güven (Osho)

Osho, yirminci yüzyılın en tanınmış mistiklerinden birisidir. Asıl adı; Chandra Mohan Jain’dir ve Osho olarak bilinir. Hindistanlı mistik guru ve spritüal Osho, 70’li yılların başlarından itibaren meditasyon ve ruhsal transformasyon denemeleri yaşamak isteyen Batılı gençlerin ilgisini çekmiştir. 1990’da ölümünden sonra da öğretileri gittikçe genişlemekte ve tüm ülkelerdeki gerçeği arayan insanlara ulaşmaktadır.

Osho, hiçbir geleneğe bağlı kalmadığını söyleyerek kendini ‘’varoluşçu’’ olarak tanımladı ve tutucu dini lidere karşı çıktı. Benimsediği konularla ilgili çok okudu, kendisini çok fazla geliştirdi ve edindiği bilgileri bir süre sonra insanlara aktarmaya başladı. Meditasyonun önemini sürekli vurgulayan Osho, 1960’lı yılların sonuna doğru, kendine has bir dinamik meditasyon tekniği oluşturdu. Bir süre sonra Hindistan dışına çıkmaya başladı. Kendini hiçbir gelenekle ve dini öğreti ile ilişkilendirmeyen Osho, kendisini yeni bir din bilinçliliğin temsilcisi ve başlangıcı ilan etti. 1985 yılında göçmen yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı. 19 Ocak 1990 tarihinde hayatını kaybetti.

Osho’nun öğretileri, bireysel anlam arayışından, toplumun yüzleştiği en acil sosyal ve siyasi meselelere kadar geniş bir alanı kapsadığı için herhangi bir kategoriye sokulmamaktadır. ‘’Hatırla: benim söylediğim şeyler sadece senin için değil… Ben gelecekteki nesiller için de konuşuyorum’’ demiştir.

Güven, bir uyumdur. Eğer uyum içindeysen ve hakikat oradaysa, içsel varlığın onunla anlaşır. Eğer uymazsa, yola devam edersin. Dinleme sayesinde, güven açığa çıkar. Ancak insan önce kendine güvenmelidir. Çünkü her şey, kendine güvenmekle başlar. Sen kendine güvenemezsen bana güvenemezsin. Her şey kendine güvenmekle mümkündür. Ve eğer kendine güvenmezsen; o zaman bana olan güveninden söz edilemez.

İnsan bilincinde güvenmeye ve güvenilmeye dair içsel bir nitelik vardır. Herkes güvenilmekten hoşlanır. Kendine güvendikten sonra; bana güven, insanlığa güven, doğaya güven, varoluşa güven… Ancak şunu da unutma; bugün birine aşık olursun ama yarın ona olan aşkın bitebilir, bugün sağlıklısındır ama yarın hasta olabilirsin. Bunların garantisi yoktur ancak kimseye güvenmeden de hayatta pek mutlu olamayız. Çünkü her olan olaya şüpheci yaklaşırız.

İnsanlar şüpheyi düşmanı olarak görür ancak şüphe bizim dostumuzdur. İnsanların böyle düşünmelerinin sebebi ise, inancın şüpheden korkmasıdır. İnsan, sorgulamaya başlamaktan korkar. Çünkü eğer şüphe duyar ve sorgularsa, inancı azalır. Ancak güven, şüpheden korkmaz. Şüphe ile güven, bir paranın iki yüzü gibidir; birebir aynı değildir ama birbirini desteklerler. Şüpheyi kullan; şüphe güzeldir çünkü sadece şüphe sayesinde güven olgunlaşır.

Şüpheyi kullanmaya başladıktan sonra, sana biraz ıstırap verecektir. Ve eğer ıstırap varsa, hakikati araman gerekir. Acı çekmekten korkma, anlayış ancak bu şekilde mümkün olacaktır. İnanç devreye girdiğinde bu durum mümkün olmaktan çıkar ancak zihnimizi kullanabiliyorsak, şüpheye yer vermiş olacağız. Dünya çok fazla dindar insanla doluyken, bir o kadar da dinden uzak. Bu nasıl gerçekleşebiliyor?

Kitapta bir bölümde ‘’Dünyadaki en çok ticaret din üzerinden yapılmaktadır’’ diyordu. Çünkü görmeden, kanıt olmadan yatırım yaptığımız tek ticaret; dindir. Eski çağlardan beri bunları çokça duyarız. İşte tüm mesele buradan geliyor. Düşünmeden, şuursuzca güveniyoruz ama zihnimizi yormuyoruz. Aslında kitapta anlatılan da bu. Güven. Herkese, her şeye, seni aldatana, seni kandırana, seni üzene… Her şeye ve herkese… Sadece güven ve seni yanıltsalar dahi, güvenmekten vazgeçme.

Ve şunu hatırla; ölüm kapını asla geçmişte çalmaz ve ölüm kapını asla gelecekte çalmaz. Ölüm kapıyı şimdi, o anda çalar. Ölüme ‘’Yarın gel’’ diyemezsin. Yaşam da şimdiki anda çalar. Olan her şey, şimdiki anda çalar. Ve olmayan her şey, her zaman geçmişin veya geleceğin bir parçasıdır.

Olduğunuz anın tadını çıkarmanız ve herkese güvenmeniz dileğiyle… Sevgiler!

İyi okumalar!

Osho Güven Kitabı İçeriği:

Güven (Osho) osho resim 1

”Güven’’ adlı kitap, orijinal adı ‘’Trust’’.

Yazar: Osho

Sayfa sayısı: 240

Türkçe çeviri: Shakti Hayriye Güngör

Yayınevi: Ganj Yayıncılık

Anahtar kelimeler: Osho, güven, öğreti, şüphe, an, din, kitap

Yazar: Nisa Kaya

Merhaba, ben Nisa. Psikoloji bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Bilgilerimi ve araştırmalarımı aktardığım bu platformda umarım güzel kalplerinize dokunabilirim. Keyifli okumalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

psikoloji ve parapsikoloji kapak

Psikoloji ve Parapsikoloji

sevme sanatı erich fromm kapak

Sevme Sanatı Kitabı (Erich Fromm)