Oyunlar ve Oyuncakların Çocuklara Etkisi

Oyun, sözlük anlamında şu şekillerde geçmektedir ; İnsanın vaktini hoş geçirmesine, oyalanmasına yarayan, genellikle belli kuralları olan eğlence. İkinci tanım olarak da , genellikle çocukların oynadığı, hiçbir çıkara dayanmayan, eğlenceli yarış vb. şeklindedir.

Ben bu yazımda çocukların gelişimi ve oyunu ele alacağım için ikinci tanım üzerinden anlatmak istiyorum. Oyun hiçbir çıkara dayanmasa bile çocuk ile iletişim kurabilmemizin en etkili yöntemidir. Çünkü oyun oynamak çocuğun iletişim şeklidir. Bir çocukla iletişim kurulmak isteniyorsa oyun oynamanın en etkili yöntem olacağını söyleyebilirim.

Oyun sadece çocuğu oyalamak İçin mi kullanılır?

Günümüz ebeveynleri her ne kadar bilinçli bireyler olsa da bilinçsiz ebeveynler de azımsanmayacak fazladır. İkinci kategorideki ebeveynler oyunu sadece çocuğun sessiz kalması, oyalanması için bir aktivite olarak görürler.

Fakat oyunlar sayesinde çocuklar birçok alışkanlık kazanabilir, iletişim kurma yeteneği kazanabilirler. Kazanıp kaybetmeyi öğrenirler. Taklit oyunları sayesinde geleceğe hazırlanırlar bu yüzden karakter gelişiminde de önemli bir role sahiptir.  Ayrıca çocuklar oyun oynayarak ince motor becerilerini geliştirebilirler. Çocuk gelişiminde oyun oynamak azımsanmayacak kadar büyük bir yer tutar.

Oyun Sayesinde Nasıl Sorumluluk Bilinci Kazandırılır?

Oyun çocuklarda sorumluluk bilinci kazandırmak açısından gerçekten işe yarayan bir etkendir. Peki bunu nasıl yapabiliriz buna değinmek istiyorum

Öncelikle oyuncaklar evde dağınık bir biçimde olmamalıdır. Çocuğun kendi odasında oynaması istenmelidir. Fakat çocuğun kendi odası bulunmuyorsa ve salon gibi ortak alanlarda oynuyorsa gün sonunda veya uyku öncesi bir alışkanlık haline getirmesi için oyuncaklarını toplayıp odasına götürmesini istemeliyiz ve bu bilinci oluşturmalıyız. Bu davranışımız çocukta eşya bilincini ve sorumluluk duygusunu oluşturacaktır.

Çocuğun Odası Toplanmalı Mıdır?

Kesinlikle hayır! Bu size ilginç gelmiş olabilir fakat çocuğunuzun odasını kendisinin toplamasını istemelisiniz bu ona yukarıda da belirttiğim gibi sorumluluk bilinci yükleyecektir. Eğer toplamamakta ısrarcıysa yardımlaşarak yapma teklifinde bulunun.

Oyunlar ve Oyuncakların Çocuklara Etkisi Oyunlar ve Oyuncaklarin Cocuklara Etkisi resim 1

oyun oynamak İçin pahalı oyuncaklara gerek var mıdır?

Bu soruya da cevabım hayır olacaktır. Çocukları gözlemlerseniz eğer ilginç eşyalarla, tencereyle, tavayla oynamayı sevdiklerini göreceksiniz. Bu oynama şekline müdahale edilmemelidir. Bu eşyalarla oynamaları çocuk gelişiminde önemlidir. Çocuğunuzu oyuncak seçiminde özgür bırakmalı fakat her oyuncağı da alamayacağınızı belirtmelisiniz. Ayrıca çocuğunuz aldığınız oyuncakla oynamıyor ise kenarda durup onun ilgisini çekecek şekilde oynarsanız oyuncağı sevmesini sağlayabilirsiniz. Çünkü keşfetme arzusu duyacaktır.

Oyuncakların Cinsiyeti

Oyuncakların cinsiyeti yoktur. Fakat aşırı cinsiyetçi oyuncaklar vardır. Bunların arasında oyuncak silah ya da makyaj malzemesini örnek gösterebilirim. Bu tür oyuncaklardan çocukları uzak tutmanızı önerebilirim. Bunlar yerine lego, oyuncak bebek, araba gibi oyuncaklar alınması daha uygun olacaktır.

Oyun ve Terapi

Bu konu geniş bir konu olmasına rağmen önemli gördüğüm için bu yazımda da değinmek istedim. Oyun terapisi çocuklar için oldukça yaygın bir terapi türüdür. Çünkü yukarıda da belirttiğim gibi, oyun, çocuğun iç dünyasına girmemizi sağlar. Onun neler yaşadığını, oyun esnasında nasıl yaklaşımlar sergilediğine bakarak anlayabiliriz. Çocuklar oyun sayesinde kendilerini ifade ederler.

Yazımı güzel bir söz ile bitirmek istiyorum.

Yaşlandığımız için oyun oynamayı bırakmayız, oyun oynamayı bıraktığımız için yaşlanırız.

Kaynakça:

Kaynakça: https://bengisemerci.com/cocuk-gelisiminde-oyunun-ve-oyuncagin-onemi/ https://youtu.be/UjuIxKhS-1g

Yazar: İlayda Tufan

Merhaba, ben İlayda Tufan. Doğu Akdeniz Üniversitesi psikoloji bölümü 1. Sınıf öğrencisiyim. Psikolojiye, mistisizme, felsefeye uzun zamandır ilgi duyuyorum. Hayvanları, doğayı, kahve içmeyi, kitap okumayı, seyahat etmeyi, müzik dinlemeyi, ukulele çalmayı seviyorum. Şu anlık sizlerle kendim hakkımda paylaşacaklarım bu kadar. Yazılarımı takip etmeyi unutmayın!

3 Yorum

Yorum Yap
  1. Çok yararlı, verimli ve katkı sağlayan bir yazı olmuş. Başarılarının devamını diliyorum. 🦋

Web Site İçi Kaynakça

  1. Web Site İçi Kaynakça:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pandemi psikolojisi kapak

Pandemi Dönemi Ruh Sağlığı

What’s Eating Gilbert Grape kapak

What’s Eating Gilbert Grape Filmi