Psikolojik Kaynaklı Cinsel Bozukluk

İnsanlar yapısı gereği çocuk sahibi olmak, cinsel tatmin yaşamak ve aşk gibi diğer duyguları tanımlamak için cinsel ilişki deneyimi yaşarlar. Eşler arasındaki duyguların sağlıklı ilerleyebilmesi için cinsel hayatın da sağlıklı ve uyumlu olması gerekir. Fakat bazen cinsel birleşme sırasında, öncesinde ve sonrasında problemlerle karşılaşmak mümkündür. Bunlara cinsel sorunlar denilmektedir. Bu yazıda psikolojik kaynaklı cinsel sorunlar hakkında bilgilendirmeler yer alacaktır.

Cinsel sorunlar, çiftler arasında veya bireysel olarak kişinin cinsel yaşam kurmasını ve bunu sürdürmesini engelleyen; psikolojik, sosyolojik, kültürel ve tıbbi sorunlardır. İçerik olarak:

 • Cinsel korku ve kaygı,
 • Utanma
 • Suçluluk
 • Günahkarlık duygusu
 • Cinsel isteksizlik ve soğukluk
 • Cinsel birleşmeyi gerçekleştirememe
 • Cinsel birleşme sırasında ağrı ya da kasılma
 • Erkeklerde sertleşme güçlüğü
 • Erken boşalma veya boşalamama
 • Kadınlarda uyarılamama ya da orgazm sorunlarından oluşmaktadır.

Bununla birlikte eşler arasındaki cinsel uyum, anlayış ve yaklaşım tarzları da cinsel sorunların kaynağı için önemli sebeplerdir. (Rehberi, tarih yok).

Erkeklerde Görülen Psikolojik Kaynaklı Cinsel Sorunlar

Sertleşme: Ereksiyon Bozukluğu

Erkeklerde en sık saptanan cinsel sorun ereksiyonla (sertleşme) ilgilidir. Erkek organı olan penisin yeterli seviyede sertleşmemesi veya sertleşmenin gecikmesiyle oluşan bir bozukluktur. Dünya çapındaki bir araştırmaya göre 40-70 yaş arasındaki erkeklerin %55’inde ereksiyon bozukluğu bulunmaktadır. Yaş ilerlemesiyle artış göstermesi normal olan bu bozukluk genç yaşta yaşandığında fizyolojik problemler, yoğun ve yorucu iş hâli, stres, geçmiş cinsel başarısızlıklar ve partneri tatmin edememe korkusu gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Ereksiyon bozukluğu için uygulanan terapiler 5 ile 10 seans sürmektedir. Seanslar günlük ve haftalık olarak yapılabilmektedir. Ereksiyon sorunu için uygulanan terapilerde genellikle bilişsel terapiler ve davranışçı terapiler uygulanmaktadır.

Erken ve Geç Boşalma

Erkekte cinsel birliktelikten önce, hemen sonra veya partneri tatmin edemeden gerçekleşen boşalma erken boşalma olarak bilinir. Geç boşalma ise erkeğin cinsel ilişkide orgazma ulaşabilmesini sağlayan etkenler için ekstra bir çaba ve uygulama gerektirdiği durumlarda görülür. Erken ve geç boşalma nedenleri arasında birtakım sağlık sorunları ve psikolojik etmenler yer alabilir. Bu gibi tedaviler için ürolog muayenesi ve tedavisi, psikolojik tedavi alınması gerekir.

Erken boşalma için uygulanan; psikolojik terapi, davranışsal terapi ve ilaç kullanımı psikolojik tedaviler için ana methotlardır. (Eserdağ, 2019).

Kadınlarda Görülen Psikolojik Kaynaklı Cinsel Sorunlar

Vajinismus

Vajinismus ,cinsel birleşme sırasında kadın cinsel organının istemsiz kasılması olarak bilinen ve kadınlarda çok yaygın olan bir sorundur. Bu sırada birleşme tam olarak sağlanamaz. Vajinismus sorunu için cinsel ilişki korkusu, kültürel baskılanma ve psikolojik etmenler en yaygın nedenler arasındadır. Vajinismus için tıbbi tedavinin yanında psikolojik tedavi de gereklidir. Tedavi sağlandığında tamamen iyileşmek mümkündür. Son zamanlarda sıkça uygulanan ve tanınan tedavi şekillerinden biri de hipnoz ve hipoterapi yöntemi, bireyin gevşemesini sağlayarak vajinismus tedavisinde etkili olmaktadır.

Vajinismus için Hipnoz ve Hipoterapi

Cinsellik konusunda korkulara sahip kadınlarda gevşemek oldukça zor olabilir. Bu gibi durumlarda hipoterapi yöntemi oldukça etkili bir tedavi şeklidir. Bununla birlikte her vajinismus tedavisinde hipnoza gerek yoktur. Vajinismus tedavisi için uygulanan hipoterapi yöntemi bu alanda sertifikaya sahip, cinsel terapi konusunda deneyimli hekimlerce uygulanmalıdır.

Vajinismus konudunda hipoterapi tedavisi ile kişinin özgüvenini artırmasını sağlamak mümkündür. Çünkü bu sorunu yaşayan kadınlarda özgüven eksikliği de sıkça görülür. Hipoterapi aşamaları:

 • Rahatlama sağlanması
 • Geçmiş olumsuz anıların olumlanması
 • Anestezik etki ile genital bölgede ağrı oluşumu
 • Tedavi uyumu sağlanması
 • Tedavi süresinin kısaltılması,  şeklindedir.

Orgazm Bozukluğu

Orgazm kadın ve erkekte cinsel hazzın en yüksek seviyeye ulaşması durumudur. Çoğu kadın için geçerli olan bu sorunda orgazm yaşanabileceği gibi hiç orgazm yaşamama durumu da vardır. Kadınlar arasında oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. Orgazm bozukluğu için saptanan nedenler arasında en sık cinsel hayatla ilgili bilgisizlik ve baskıyla büyüme yer almaktadır. Psikolojik destek alınarak bu durumun önlenmesi ve çözülmesi mümkündür.

Kadın Erkeklerde Görülen Psikolojik Kaynaklı Cinsel Sorunlar

Cinsel İsteksizlik ve Cinsel Fobi

Kadın ve erkekte görülebilen bir sorun olmasıyla birlikte ilişkileri kötü yönde etkilemektedir. En sık nedenleri; yoğun hayat, stres, cinsel fobi, olumsuz cinsel deneyimlerdir. Bireyde rastlanan hormonal veya fizyolojik bir bozukluk saptanmadığı durumlarda temelinde psikolojik sebeplerle meydana gelmektedir.

Ağrılı Cinsel Birleşme (Disparoni)

Kadınlar ve erkeklerde görülen, kadınlarda cinsel birleşme anında ve erkeklerde sertleşme ve ilişki sırasında ağrı hissedilir. Bu sorunla karşılaşan erkeler üroloji, kadınlar ise jinekoloji uzmanları tarafından yapılan muayenelerle tedavi edilir. Tıbbi bir hastalık olmadığı durumlarda ise cinsel isteksizlik ve fobi yoğun stres dönemlerinde cinsel bölgedeki kasların aşırı kasılmasına yol açar ve bu da ağrıya sebep olabilir.  (Psikolog, 2015) (cinsel işlev bozuklukları, 2019)

Yazar: Aynur Terzioğlu

Merhaba, Ben Aynur. Lefke Avrupa Üniversitesinde, Psikoloji bölümü okuyorum. İnsan ve insan beyni konularındaki merakım beni psikolojinin uçsuz bucaksız serüveniyle birlikte daha çok gözlem yapmaya, araştırmaya, yazmaya teşvik etti. Alanımda yazdığım yazılarımı sizlerle paylaşmaktan ve bir parça da olsa yazılarımla size dokunabilmekten mutluluk duyuyorum. Keyifli okumalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitki Yetiştirmenin Çocuklardaki Etkisi Bitki Yetistirmenin Cocuklardaki Etkisi rumeysa

Bitki Yetiştirmenin Çocuklardaki Etkisi

çizgi film kapak

Çizgi Filmler ve Ekran Kullanımı Üzerine