Psikolojik Kökenli Mide Bulantısı

Mide bulantısı aslında çok normal basit rahatsızlıklardan biri olarak görülmesine rağmen stres altında kalınan durumlarda ortaya çıkmasının sebebi, psikolojiktir. Birey aşırı kaygı ve korku içerisinde ise yoğun bir şekilde kusma isteği gösterir.

Psikolojik kökenli mide bulantısının en önemli nedeni duyguların net ifade edilememesidir. Bazı insanlar duygularını sadece sözel veya duygu olarak olarak ifade etmezler genellikle ağrılar ve mide bağırsak problemleri olarak ortaya çıkar.

Psikolojik kökenli mide bulantısı genellikle; bulantı, kusma, ishal, uykusuzluk, sıkıntı hissi, hissizlik hayattan tat alamama, bu durumlardan dolayı toplumdan uzak durma, okula gidememe, aile içine girememe gibi durumlarla ortaya çıkabilmektedir.

Psikolojik mide bulantılarının nedenleri altında en çok sinir ve stres yatar. Aile içi sorunlar, trafiğin sıkışık olması, iş yerindeki sorunlar, eğitim hayatındaki zorluklar ve birçok farklı etkenleri sayabileceğimiz durumlar vardır. Genellikle bu durumlarla beraber aniden mide bulantıları ve baş ağrıları kendisini gösterir. Kişi bunun önüne geçebilmesi için sakin ve stresten uzak duracak yöntemleri seçmelidir.

Psikolojik Kökenli Mide Bulantısı PSIKOLOJIK KOKENLI MIDE BULANTISI resim 1

Psikolojik Kökenli Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Psikolojik kökenli mide bulantıları meydana geldiğinde kesin bir çözüm yoktur. Doktor tavsiyesi ile kullanılan ilaçlar çoğu zaman etki göstermeyebilir. Çünkü insan psikoloji ile oluşan rahatsızlıkların çözümü yine insanın kendisindedir. Kendi içinde yaşadıkları ruhsal ve duygusal problemleri oturup düşünerek neler yapabilecekleri konusunda fikir üretebilirler. Psikolojik olarak sizi rahatsız eden etkenlerden uzaklaşabilmek için çözüm üretebilirsiniz. Unutmayın ne kadar motive olursanız psikolojik olayları o kadar kolay ve kısa zamanda atlatabilirsiniz.

  • Yağlı gıdalardan uzun durun.
  • Egzersiz programı çıkartarak, düzenli şekilde uygulayın.
  • Stresi azaltmak için bol bol su için.
  • Yaşam alanınızı sık sık havalandırın.
  • Gürültü, yüksek sese neden olan şeylerden uzak durun.
  • Psikolojik sıkıntılarda elinizi, yüzünüzü yıkayın.

(Editör Tavsiyesi: Web sitesinde yer alan ”En Yaygın 8 Psikoterapi Yöntemleri” yazısını okumak için tıklayınız.)

Anahtar kelimeler: mide bulantısı, stres, kusma

Kaynakça:

 

Yazar: Cansu Başer

Merhaba ben Cansu. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 2.sınıf psikoloji öğrencisiyim. Okumayı, yeni bilgiler öğrenmeyi, araştırmayı ve bu öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Sizinle paylaşacağım yazılar için çok mutlu ve heyecanlıyım.

6 Yorum

Yorum Yap

Web Site İçi Kaynakça

  1. Web Site İçi Kaynakça:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SCAMPER TEKNİĞİ kapak

Scamper Tekniği Nedir?

Sapyoseksüel kapak

Sapyoseksüel Nedir?