Sanat: Evrensel İnsan

Sanat genel tanımlara uydurulamayacak kadar çok yönlü bir yapıdır. Sanatı anlamlandırmak istersek, insanın yaşamı yorumlamasına, açıklamaya çalışmasına ve zevk almasına olanak sağlayan yaratıcı düş gücünün bir yansımasıdır. Sanat insanın fiziksel ve öte dünyayı simgeler aracılığıyla biçimlendirmesidir. Tüm dünyada sanat evrensel insan demektir. Her ne kadar çok farklı amaçlar ve çok farklı anlamlar üzerine kurularak gerçekleştirilse de sanat evrensel insan, ortak duygular ve sınırsız hayal gücüdür. Dünyanın her yerinde insanlar, duygularını, yaşadıklarını, gördükleri güzellikleri simgesel olarak anlatmak için estetik biçimler geliştirmişlerdir. 

İnsanlar yaşam döngülerinin her döneminde yaratıcılıklarını göstermişlerdir. Duvarlara işlenen şekiller, anlatılan efsaneler, öyküler, masallar, aklınıza gelebilecek her ufak detay insanın kendini dünya üzerinde kalıcı ve unutulmaz hale getirme isteğinin bir sonucudur. İnsan hep kendinden bir sonraki nesli düşünerek ona düşüncesini, yaşayış şeklini, isteklerini ve inançlarını aktarmayı ve devamlılığını sağlamak istemiştir.  

İnsan, bedeninin ölümlü olduğunun farkında olmasıyla düşüncelerinin ölümsüzleşmesini sağla2yarak kendi varlığını devam ettirmiştir. Bu anlamıyla sanatın düşünülenden daha derin anlamlara sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. İnsan, geçmiş, günümüz ya da gelecek hiç fark etmeksizin her zaman kendini, duygularını ve düşüncelerini sanatın farklı dalları ve teknikleriyle aktarmayı hiç bırakmayacaktır.  

Sanat, bu derin anlamı dışında, günlük yaşama güzellik katan, heyecanlandıran bir yana da sahiptir. Özellikle günümüzde hızlı tüketimden sanat da payını hem olumlu hem olumsuz şekilde payını almıştır. Sanat bir yandan günümüzde kendini sürekli yenilerken diğer yandan hakkettiği değerin fark edilmemesi ile karşı karşıya kalmaktadır. 

Hızla değişen dünyada sanat tabi ki toplumsal değişmeyi de neden olan bir işleve de sahiptir. Aynı zamanda toplumsal değişmelerden etkilenmektedir. Sanat her ne kadar insanı yansıtsa ve insan için olsa da bir toplumun içerisinde ondan etkilenerek ortaya çıkmaktadır. Aslında işin aslı sanat insan gibidir. Hem insan içindir hem toplum için. İnsan hem bireydir hem de toplumun bir üyesidir. Sanat da aynıdır. Sanatın zaten tek bir yönü olacağını söylemek, insanı da tek yönlü olduğunu düşünmek gibi değil midir zaten?  

(Editör Tavsiyesi: Web sitesinde yer alan ”Teknoloji Bağımlılığı” yazısını okumak için tıklayınız.)

Yazar: Neslihan Çıkrıklar

Mehaba, ben Neslihan. İnsanı ilgilendiren ve oluşturan her konu benim benim için ilham kaynağı. Aynı zamanda kitapların, filmlerin ve müziğin ilham verici gücüne inananlardanım. Bilginin paylaşıldıkça güçleneceğini düşünüyorum. Bu yüzden burada araştırmalarımı ve yazılarımı paylaşacağım. Yazılarımı okuyarak dünyayı bir de benim gözümden deneyimleyebilirsiniz.

5 Yorum

Yorum Yap
  1. Harika bir yazı olmuş, su gibi akıp gidiyor bunca modern zaman ve teknoloji arasında sanatla uğraşmak ve sanatın ne olduğuna dair bir kaç fikir almak isteyenler için güzel bir olanak olmuş. Kaleminiz daim enerjiniz bol olsun ☺️🌸

  2. Yazınızı okurken diğer yandan da sanat, sanat için midir yoksa toplum için mi diye düşünmeden edemedim 🙂 Emeğinize sağlık!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ganzfeld Deneyi ve Etkisi kapak 1

Ganzfeld Deneyi ve Etkisi

Sessiz Olun Göçmen Var

Sessiz Olun Göçmen Var