Sapyoseksüel Nedir?

Sapyoseksüel: Akıllı veya zeki sözcüğünün Latincesi olan ‘sapien’ ile ‘sexualis’ kelimelerinin birleşmesinden oluşur. Peki, sapyoseksüel nedir?

Sapyoseksüel kelimesi dış görünüş ve fiziksel görünümden önce zekâ, entelektüel seviye ve kültür düzeyi gibi kriterlerden etkilenen insanları tanımlamak için kullanılır. İnsanın bedeninden ziyade beynine duyulan hayranlık hissine sahip kişiler olan sapyoseksüeller, zekayı en önemli tahrik edici unsur olarak görürler. Kültür düzeyi, eğitim durumu, espri yeteneği ve mizah anlayışı da sapyoseksüeller için önemli kriterlerdendir. Bir sapyoseksüel, ona gönderdiğiniz etkileyici bir fotoğraftan değil, onunla mesajlaşırken dil bilgisi kurallarına ne kadar dikkat ettiğinize bakar ve bundan etkilenir. Ayrıntıcılık ve mükemmeliyetçilik de sapyoseksüeller arasında oldukça yaygındır. İş yaşamında genelde başarılı kişiler olan sapyoseksüeller kolay kolay beğenmeyen seçici insanlardır.

Fiziksel olarak ortalamanın üstünde olan ancak ortalama zekaya sahip birini çekici bulmayan sapyoseksüellerin birine karşı cinsel çekim duyabilmesi için karşıdaki kişinin ileri düzeyde bir zekaya ve entelektüel seviyeye sahip olmasının gerekli olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya konmuştur. Bilimsel araştırmalar sapyoseksüellerin, zekâsı yüksek olan birinin düşüncelerinden ve davranışlarından etkilenmenin de ötesinde zekâsı yüksek olan biriyle, karşılaştıklarında cinsel olarak da uyarıldıklarını ortaya koyuyor.

Sapyoseksüel Olmanın Göstergeleri Nelerdir?

 • Zekayla sadece ilgilenmiyor aynı zamanda bu özellikten tahrik oluyorsanız,
 • Kusursuz bir vücut yerine etkili ve derin bir konuşma sizi cezbediyor ve bunu tercih ediyorsanız,
 • Karşınızdaki kişinin dış görünüşünden ne kadar etkilenseniz de sığ ve derinlikten uzak bir konuşma o kişiden soğumanıza ve uzaklaşmanıza neden oluyorsa,
 • Bugüne kadar ilgi duyduğunuz kişiler genellikle zekâlarıyla ön planda olan insanlar olduysa,
 • Sizin için zekası dışındaki özellikler geri planda kalıyorsa,
 • İlişki yaşayacağınız kişinin öncelikle zekasına hayran kalmanız gerektiğini düşünüyorsanız sapyoseksüel olabilirsiniz.
Sapyoseksüel Nedir? Sapyoseksuel resim

Ne Kadar Sapyoseksüelsiniz?

Soruları okuyun, kendinize 0 ile 10 arasında puan verin. 0 hiç uymuyor, 10 kesinlikle bana uygun demek. Eğer kısmen uygunsa ara puanları verin. Mesela eh biraz uyuyor 2, 3, 4. Yarı yarıya uyuyor 5, 6, 7 gibi.

 1. Harika bir vücut yerine etkili konuşma yeteneği beni cezbeder.
 2. Dış görünüşünden ne kadar etkilensem de bir kişinin saçma konuşmaları beni ondan uzaklaştırır.
 3. Özel ilgi duyduğum kişiler zekâsıyla ön planda olanlardır.
 4. Ne kadar güzel ya da yakışıklı oldukları pek de önemli değil.
 5. Dudaklardan çıkan sözler beni o dudakları öpmeye iter. Dolgun dudaklar umurumda değil.
 6. İlişki yaşayacağım kişinin ilk önce zekâsına hayran kalmam ve saygı duymam gerekir.

Değerlendirme:

 • 40 puan ve üzeri: Evet, siz bir sapyoseksüelsiniz.
 • 20-30 puan arası: Sapyoseksüel adayısınız.
 • 20 puan altı: Sapyoseksüellik size uzak.

(Editör Tavsiyesi: Web sitesinde yer alan ”Başlangıçta her şey tozlarla kaplıydı” yazısını okumak için tıklayınız.)

Anahtar kelimeler: Sapyoseksüellik, zekaya âşık olma, zekâ, aşk, sapyoseksüel

Kaynakça:

Yazar: Cansu Başer

Merhaba ben Cansu. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 2.sınıf psikoloji öğrencisiyim. Okumayı, yeni bilgiler öğrenmeyi, araştırmayı ve bu öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Sizinle paylaşacağım yazılar için çok mutlu ve heyecanlıyım.

Bir Yorum

Yorum Yap
 1. Böyle bir şeyin varlığından haberdardım yalnızca bunun bir adı olduğunu bilmiyordum bu konuda beni aydınlattınız . Ayrıca karşı cinste ilgi duyduğum şeyi tam olarak anlatmışsınız. Yanımdaki kadının en çok zekasına hayranım. Yazınızı okuyunca bunu daha çok fark ettim. Bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PSİKOLOJİK KÖKENLİ MİDE BULANTISI kapak

Psikolojik Kökenli Mide Bulantısı

öfke kapak

Öfke Ve Öfke Kontrolü