Teknoloji Bağımlılığı

Dünyanın her tarafındaki bilgisayarların birbirine bağlanmasını sağlayan, küresel bir iletişim aracı olarak toplumsal değişimlere neden olabilen internet, son yıllarda hızla gelişmiştir. İnternet kullanımının hızla yaygınlaşması ve kullanım alanının genişlemesi teknoloji bağımlılığını da beraberinde getirmektedir. Teknoloji bağımlılığı her yaşta ve cinsiyette görülen bir rahatsızlıktır. İnternet bağımlılığı geç yaşlarda başlayan psikoaktif madde, alkol ve kumar bağımlılığın aksine daha erken yaşlarda başlamaktadır. En büyük risk grubu 12-18 yaş arasındaki ergenlerdir.

Teknoloji Bağımlılığı Nedir?

Teknoloji bağımlılığı bilgisayar, internet, video oyunları ve mobil cihazların aşırı kullanılma isteğinin önüne geçilememesi sonucunda kişinin teknolojinin zararlı etkileriyle karşılaştığı bir çeşit dürtü kontrol bozukluğudur. Teknoloji bağımlılığı aynı zamanda; oyun bağımlılığı, bilgisayar bağımlılığı ve internet bağımlılığı gibi farklı isimlerle de karşımıza çıkabilir.

Teknoloji bağımlılığı internetten yoksun kalındığında gergin davranışların sergilenmesine sebep olan, sosyal hayatı pek çok yönden olumsuz etkileyen bir bağımlılıktır. Örnek verecek olursak, araba kullanıyorken gelen bir mesaja bakma isteği, sosyal medyadan gelen bir bildirime duyarsız kalmama durumu hayatımızda istemediğimiz şekilde sonuçlanacak bir kazaya sebebiyet verebilir.

Teknoloji Bağımlılığı Çeşitleri

 • Sosyal medya bağımlılığı
 • Alışveriş bağımlılığı
 • Oyun bağımlılığı
 • Video içerik tüketim bağımlılığı
 • Açık arttırma ve şans oyunları bağımlılığı
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI resim 1

Teknoloji Bağımlılısı Olduğumuzu Nasıl Anlarız?

 • Bilgisayardan, telefondan uzak kalındığı zaman boşluktaymış gibi hissediyorsak
 • İnternette girebilmek için yemek yemekten, dinlenmelerden, derslerden, arkadaşlarla vakit geçirmekten ve sosyal hayattan ödün veriyorsak
 • Yalnızca birkaç dakika diyerek saatler harcıyorsak
 • Çevrenizdekilere ekran karşısında geçirdiğiniz zamanı inkar ediyorsak
 • Uzun süre bilgisayar kullanmaktan dolayı fiziksel sorunlarımız oluşuyorsa
 • Anonim bir kişiliğe bürünerek, insanlarla internet üzerinden konuşmayı yüz yüze konuşmaya tercih ediyorsak
 • Bilgisayarınızın başında çok fazla zaman geçirdiğiniz için suçluluk duyuyorken bir yandan da büyük bir zevk almak ve bu iki duygular arasında gidip geliyorsak

Teknoloji bağımlısıyızdır.

Teknoloji bağımlılığı her yaşta ve her cinsiyette görülür. Erkeklerde görülme olasılığı kadınlara göre 2-3 kat daha fazladır. Kadınlar internette sohbet programlarında ve okuyarak zaman geçirirken erkekler ise daha çok savaş, şiddet, spor gibi oyunları tercih ettikleri görülmektedir. Uzmanların paylaştığı verilere göre günümüzün ortalama 4.7 saatini akıllı telefonlarla geçiriyoruz. Buna ek olarak çalıştığımız bilgisayarları tabletleri ve televizyon kullanımlarını da eklediğimizde günümüzün 11 saatini harcamış oluyoruz.

Psikoloji Bağımlılık İlişkisi

Bağımlılık psikolojik açıdan değerlendirildiğinde başlangıçta kişilere keyif vermekle birlikte, bu anlık keyifler giderek ruhsal bozukluğa sebep olmakta, iradenin kontrolden çıkmasına ve aklın çalışamaz hale gelmesine neden olmaktadır. Bu ruhsal bozukluk kendisini; kişinin olağan yaşamına ve davranışlarına sirayet ederek öz bakımın azalması sosyal yaşamda geriye çekilme şeklinde göstermektedir. Bağımlılığın  davranışsal sosyal ve biyolojik olarak incelemesi yapılmasına rağmen her bireyde aslında “bağımlılığın psikolojik” tarafının kişileri en çok etkileyen ve kişilere en çok zarar veren taraflarından olduğunu görebiliyoruz.

Yaş Gruplarına Göre Teknolojinin Uygun Kullanım Saatleri:

 • 2 yaşından küçük çocukların internet, televizyon ya da bilgisayarla karşılaşması o yaş için çok uygun değildir ve engellenmesi gerekir.
 • Okul öncesi yaş grubu için ise günde 30 dakikayı geçmeyecek şekilde internet kullanımı yeterlidir.
 • İlköğretimin ilk 4 yılında da ödev haricinde oyun ve eğlence için günlük 45 dakika zaman ayrılmalıdır.
 • Sonraki yıllarda hafta sonu daha esnek olmakla birlikte günde 1 saat kullanım uygundur.
 • Lise çağında da günlük 2 saat yeterlidir.

Peki Bu Bağımlılık Nasıl Tedavi Edilir ?

 • İlk olarak kişinin bu bağımlılığı kabullenmesi gerekmektedir. Sonrasında ise tedavi için adımlar atılmalıdır.
 • Bireyi arkadaşlarıyla görüşmesi için yönlendirin.
 • Bireyin ilgi ve yetenek alanlarına uygun spor ya da başka aktivitelere katılmasına yardımcı olun.
 • Bireyin günlük teknolojiyi kullanıma sürelerine dikkat edin.

Kısacası sosyal anlamda dışa dönük bir birey olmasını sağlayın.

Peki teknoloji hep kötü olarak mı anılmalıdır? Aslında bakarsanız Hayır!

“Teknoloji faydalı bir hizmetkar, tehlikeli bir hükümdardır. “

Chirstian Lous Lange

Kendiniz ve çevrenizdeki kişiler teknolojiyi daima faydalı bir araç olarak görmeli, teknolojinin sizi yönetmesine izin vermemelisiniz.

(İnsan İlişkilerinde Bağımlılık isimli yazımızı okumak için tıklayınız)

Anahtar kelimeler: İnternet , sosyal hayat , bağımlılık , teknoloji

Kaynakça:

Yazar: Cansu Başer

Merhaba ben Cansu. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 2.sınıf psikoloji öğrencisiyim. Okumayı, yeni bilgiler öğrenmeyi, araştırmayı ve bu öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Sizinle paylaşacağım yazılar için çok mutlu ve heyecanlıyım.

12 Yorum

Yorum Yap
 1. son zamanlarda bir kaçış olarak gördüğümüz teknoloji ve durduramadığımız bu bağımlılık için böyle bir yazıya ihtiyacımız vardı.teşekkür ederiz. 🙂

Web Site İçi Kaynakça

 1. Web Site İçi Kaynakça:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

insan ve şiddet kapak

İnsan Ve Şiddet

alışveriş bağımlılığı kapak

Alışveriş Bağımlılığı