The Man From Earth (Dünyalı)

The Man From Earth, aklın ve düşüncenin derinliklerine ulaştıracak en güzel filmlerden biridir. Eğer felsefi ve sizi derin düşüncelere itecek filmler arıyorsanız kesinlikle bunu hayatınız izlenecek filmler listesine koymalısınız. Düşük bir bütçe ile yapılan bu film sadece bir oda geçen ve bir hikâyenin döndüğü felsefi bir filmdir.

Filmimiz John Oldman adında bir üniversite profesörünün ilginç bir hikâyeyi paylaşmasıyla başlıyor. John, çalıştığı üniversitesinden genç yaşında ayrılmaya karar veriyor ve üniversiteden diğer profesör arkadaşlarını onun evine ziyarete geliyor. Arkadaşlarıyla green label (johnnie walker) eşliğinde şömine başında sohbet etmeye başlıyorlar. İşte asıl hikayemiz burada başlamakta. Bir oda hayal edin ve içerisinde felsefe profesörü, antropoloji profesörü, tarih profesörü, din profesörü, arkeoloji profesörü ve psikiyatrist olduğunu. Her alanda akıl dolu bilgelik ve farklı bakış açılarından görebileceğiniz bir oda oldu. İşte baş karakterimiz böyle bir ortamda bir hikâye anlatmaya başlıyor…

  Sizce Jeopolitik çağdan (mağara adamları) bu zamana kadar bir insan yaşayabilir mi?

(Yaklaşık olarak 14 bin yıla denk geliyor bu süreç)

İlk başta ciddiye alınmayan ana karakterimiz, daha sonra arkadaşları bu hikâyeye katılmaya karar verir. Bir biyoloğun bir felsefecinin bir arkeoloğun bakış açıları görmeye başlarsınız. Her profesör kendi alanında bu konuda olasılık teorik olarak paylaşmaya başlar. Ama asıl hikâye ana karakterimizin bu kişinin kendisi olduğunu iddia etmesiyle gerçekleşir.

Hikâyenin derinliklerine düşen akıl dolu bu insanlar psikolojik bir sürece girer ve hikâyeye kapılmamak elde değildir. Sizce böyle bir insan günümüzde yaşayabilir mi? Alanında uzman bir oda profesör ana karakterimizin hikayesini çürütmek için birçok karşı teori üretiyor. Ama işte asıl felsefenin derinlikleri burada başlamakta…

Sizce bir insanın ölümsüz olduğunu nasıl kanıtlanır veya ölümsüz olmadığı ispatlanabilir?

Derin bir paradoksa giren izleyiciler bu sorunun cevabını veremiyorlar. Çünkü eğer günümüzde birisi bu hikâyeye anlatırsa, ne biz onun öyle olmadığını kanıtlayabiliyoruz, ne de o bize kendini kanıtlayabiliyor. Ölümsüz olmakta zormuş değil mi?  

Sonuç, insan ölümlülüğünün dışında var olan bir adamın bakış açısından anlatılan, kolektif insanlık tarihi üzerine büyüleyici bir özet . Shakespeare ünlü bir şekilde şöyle yazmıştı: “Tüm dünya bir sahne ve tüm erkekler ve kadınlar sadece oyuncular. Çıkışları ve girişleri var. ” Bu, o aşamadan hiç çıkmamış bir adamın hikayesi. “Dünyadan Adam”, kelimenin tam anlamıyla “her şeyi görmüş” birisinin bakış açısından anlatılan, insanlık durumunun geçici doğası üzerine zaman zaman cüretkar bir meditasyondur.

The Man From Earth resim 2

The Man From Earth, zamanımızın mutlaka görülmesi gereken bilim kurgu bağımsız filmidir. Dünyadan Adam, belki bir miktar genetik şansla modern zamanlara kadar yaşamış olan Neolitik bir adamdır. Film temelde büyük bir düşünce deneyidir ve antropoloji, tarih, bilim, felsefe veya din ile ilgilenen herkes filmden tamamen keyif alacaktır.

Yönetmen: Richard Schenkman

Süre: / 1s 27dk /

Film Kategorisi: Dram, Bilimkurgu, Felsefi, Psikolojik

Oyuncular: David Lee Smith, Tony Todd, John Billingsley

Orijinal adı Jerome Bixby’s Man from Earth

Anahtar Kelimeler: The Man From Earth, Dünyalı, Felsefi Film.

Yazar: Osman Güneş Özkurt

Merhaba, Ben Güneş. Küçüklüğümden bu zamanlara kadar hep meraklı ve araştırmacı ruhum sayesinde bu günlerde gözlemlediğim ve deneyimlediğim konuları kaleme almakla meşgulüm. Sizlere yazılarımda bol bol bilgilenme ve aydınlanmalar diliyorum...

Bir Yorum

Yorum Yap

Web Site İçi Kaynakça

  1. Web Site İçi Kaynakça:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fight Club kapak

Fight Club (Dövüş Kulübü)

beden dışı deneyim kapak min

Beden Dışı Deneyim Nedir?