What’s Eating Gilbert Grape Filmi

Gilbert Grape, tüm ailenin sorumluluğunu sırtlanmış, bu sorumlulukları pahasına hayallerinden vazgeçmiş genç bir adamdır. Ailesiyle birlikte küçük bir kasabada yaşayan Gilbert’ın otizmli bir erkek kardeşi, obeziteden muzdarip bir annesi, ergenlik dönemine has sorunlarla boğuşan bir kız kardeşi ve evi çekip çeviren bir ablası da vardır. Tek hedefi ailesini geçindirebilmek olan Gilbert, yaşadıkları bu küçük kasabada ortalama kalitedeki bir süpermarkette çalışmaktadır ve kendisi ailenin çalışan tek üyesidir. Monoton, hiçbir heyecan barındırmayan bir hayata sahip olan Gilbert’ı, kasabaya kısa bir süreliğine gelmiş olan Betty hayata döndürecektir.

Hayata Dair Önemli Farkındalıklar Kazanmak İçin

Film boyunca özel gereksinimli bir aile üyesiyle birlikte yaşamanın zorluklarını gözlemliyoruz. Arnie, 18 yaşında otizmli genç bir birey. Özel gereksinimli bireylerle ve onların aileleriyle güçlü bir şekilde empati yapabilmemiz için onların hayatlarına dahil olmamız, günlük rutinlerini gözlemlememiz gereklidir. Bu filmde Arnie ve ailesinin günlük yaşamına dahil oluyoruz. Bu sebeple de otizmli bireylere ve ailelerine karşı bir farkındalık kazanmamız mümkün oluyor. Bazen en basit günlük aktivitelerin bile ne kadar zorlaşabileceğini bu filmi izlerken bugüne kadar hiç düşünmemiş olduğunuzu fark edebilirsiniz. Özellikle Gilbert’ın Arnie’ye duş alması için yardım ettiği sahnelerde ne demek istediğimi daha iyi anlayacağınıza eminim.

Filmde yıllar önce aileyi terk edip giden bir baba yüzünden yaşanmış bir aile dramı mevcut. Ailenin her üyesinin bu travmayla farklı bir şekilde başa çıkmaya çalıştığını filmde gözlemleyebiliyoruz. Annede çok yoğun bir terkedilme korkusu var. Ayrıca annenin obezite sorunu ise eşi onu ve tüm aileyi terk ettikten sonra başlamış. Ailenin annesinin bu travmanın sonuçlarını hala ilk günkü gibi yaşadığını filmde hissedebiliyoruz. Küçük kız kardeş ise ergenlik döneminin sıradan getirilerinden olan problemlerle uğraşsa da, babanın evi terk edişinin bu problemleri katbekat arttırdığını söylemek mümkün.

Travmaların insanlarda bıraktığı izleri gözlemlemek açısından da izlenmesi gereken bu filmde beni en çok etkileyen karakter Gilbert Grape olmuştur. Tüm film boyunca donuk yüz ifadesiyle adeta hayattan hiçbir beklentisi olmadığını, sorumluluklarını yerine getirmeye çalışırken hayatın yorucu akışında kaybolduğunu anlayabiliyoruz. Bunun bir insanın başına gelebilecek, katlanılması en zor durumlardan biri olduğunu düşünmekteyim. Kendi hayatın ve hayallerin pahasına, aileni geçindirebilmek ve hayati riski olan, bakıma muhtaç aile bireylerinin tüm sorumluluğunu üstlenmek zorunda bırakılmak…

Tüm film boyunca Gilbert’ın donuk yüz ifadelerinden bu durumla artık başa çıkamayacak kadar yorulduğunu hissedebiliyoruz. Kasabaya kısa bir süreliğine gelmiş olan Betty ile Gilbert’ın sahnelerinde, Gilbert’ın çok daha mutlu bir adama dönüştüğünü gözlemlesek de, bir sahneye dikkat çekmeden geçemeyeceğim. Betty’nin Gilbert’a hayattan ne istediğini sorduğu kritik sahne…

Gilbert’ın dile getirdiği tüm isteklerin sadece ailesiyle ilgili olması bende derin bir hayal kırıklığı yarattı. Hayattan ne istediğin sorulduğunda kendi hayatınla ilgili hiçbir şey söylemeden, tüm aile bireylerin için birer istekte bulunmak… ‘’Arnie için yeni bir beyin istiyorum’’ ‘’ Annem için yeni bir vücut diliyorum’’… Bu sahnenin filmin en çarpıcı ve farkındalık kazandırıcı sahnelerinden biri olduğunu düşünüyorum. Belki de Gilbert’ın bu söylediklerinden sorumlulukları altında ezilen bir gencin, aslında aile bireylerinin hayatı kolaylaşırsa kendi hayatına daha çok odaklanabileceği için dolaylı yoldan kendisi için dileklerde bulunuyor olması anlamını çıkarabilir miyiz? Peki eğer durum böyleyse, sizce bu bir bencillik midir, yoksa artık hayattan yorulmuş bir gencin masumane bir isteği midir? Filmde pek çok sahne kendi bakış açınıza göre yorumlanabilir.

Fakat bir gerçek var ki o da özel gereksinimli bireylere ve ailelerine karşı güçlü bir farkındalık kazanacağınız, ve bu hayatta kendiniz için neler yaptığınızı sorgulayacağınızdır. Betty kasabaya gelene dek Gilbert’ın kendi mutluluğu için gerçekleştirmiş olduğu tek bir eylem bile gözlemleyememek, beni kendi hayatımı sorgulamaya itti. Gerçekten günlük telaşlar ve sorumluluklar arasında çırpınarak hayatımı boşa mı geçiriyorum, yoksa hayallerim ve geleceğim hakkında yeteri kadar çabalıyor muyum?

What’s Eating Gilbert Grape Filmi Whats Eating Gilbert Grape resim 1 1

Filmi izledikten sonra hayatınızdaki soru işaretlerine dair önemli cevaplar bulmanız, bulamasanız bile farkındalık kazanmanız dileği ile…

Yönetmen : Lasse Hallström

Oyuncular : Johnny Deep , Leonardo DiCaprio

Süre : 1s 58dk

IMDB : 4.3

Kategori : Dramatik Komedi

Kaynakça:

http://www.beyazperde.com/filmler/film-9835/ sitesinden 27.03.2021 tarihinde alındı.

Yazar: Gülce İnce

Merhaba ben Gülce. Ankara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık öğrencisiyim. Sizlerle kendi düşüncelerimi paylaşmak ve ilgimi çeken konuları kendi perspektifimden sizlere aktarmak için buradayım. Türk edebiyatına büyük ilgi duyuyor, nadir bulunan, baskısı tükenmiş ama asla eskimeyen, değerli kitapları okumaktan hoşlanıyorum. Bu sebeple tahmin edilebileceği gibi sahafları gezmekten de çok keyif alıyorum. Okumanın, akabinde araştırma yapmanın ve bilgilerimizi paylaşmak adına yazı yazmanın çok değerli olduğunu düşünüyorum. Go Psikoloji’ye hoşgeldiniz!

3 Yorum

Yorum Yap
  1. Aile terapisi, bir ailenin işleyişini ve üyelerin birbirleriyle olan iletişim ağını ele alır. Bu açıdan baktığımızda What’s Eating Gilbert Grape filmi aynı zamanda bu konunun irdelenmesi için iyi bir örnektir.
    Çok güzel ve ayrıntılı bir film analizi olmuş, tebrikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyunlar ve Oyuncakların Çocuklara Etkisi kapak

Oyunlar ve Oyuncakların Çocuklara Etkisi

PREDESTİNATİON kapak

Beni Benden Alırsan, Seni Sana Bırakmam (Predestination)