Yazarlık Başvurusu 1787e8117007455.606d9991929cd scaled

Yazarlık Başvurusu

Go Psikoloji, 1 Şubat 2021’de yayın hayatına başlamış olan bir bilim ve psikoloji yayın platformudur. Bu minik ve gelişmekte olan projemizin ait olduğu misyon, psikoloji alanında insanlara kendi düşünce ve bilgilerini paylaşmak isteyen yazarlara olanak sağlamaktır. Yayın hayatımıza yeni başlamış olmamıza rağmen kısa sürede 150 bin ziyaretçiye ulaşarak güzel bir başlangıç yaptığımızı düşünüyoruz.

Öncelikle sizlere biraz Go Psikoloji projemizden bahsedelim. Go Psikoloji ilk ana yapısını 2020 yılında oluşturmaya başlamış ve kendi yayın hayatına 2021 yılında başlamıştır. Bu süreçte internette yazı yazmak üzerine kendi geliştirmiş, toplumun ve psikoloji biliminin ihtiyaçlarını analiz etmiştir. Alanımız tamamen öğrencileri geliştirmek ve psikoloji severleri bilgilendirmek odaklı bir projeyi kapsamaktadır.

Go Psikoloji, kuruluş amacı psikoloji biliminin ülkemizde ve dünyada ilerlemesini sağlamaktır. Bu cümleyi düşününce ‘’Bir avuç öğrenci mi geliştirecek bu bilimi?’’ diyen görüşleri duymaktayım. Ama bizim için önemli olan hiçbir şey yapmamaktansa bir şeyler uğruna çaba göstermektir.  Psikoloji bilimi diğer bilim dallarına göre yavaş ilerleyen bilim dalıdır. Bundan kaynaklı olarak biz yazarlar ve okuyucular olarak hep birlikte kendimizi geliştirerek geleceğin düşünürleri, bilim insanları ve psikologları olacağız. Eğer bir fikrin varsa, eğer hayallerin varsa hep birlikte bunları gerçekleştirelim.

Go Psikoloji’de yazarlık tamamen gönüllü olarak yapılmaktadır. Yazarlardan para talep edilmemektedir. Hiçbir şekilde kâr amacı gütmeyen bir yazı platformudur. Yasal olarak gelir elde etmesi ve ticari unsur taşıması şimdilik mümkün değildir.

Aşağıda sizler için hazırlamış olduğumuz proje hakkında en çok sorulan sorulara yer verdik:

[toggles][toggle title=”Kimler yazar olarak başvurabilir?”] Go Psikoloji yayın platformuna; Psikoloji, PDR (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık), Sosyoloji ve Felsefe öğrencileri veya mezunları, yazar başvurusunda bulunabilmektedir. Yazar olarak katılabilmeniz için aranan ilk şartlardan biri budur. Yazarlarımız minimum sözü geçen bölümlerden herhangi birinde Lisans öğrencisi olarak eğitim hayatında olmalıdır.(Sadece görsel yayın editörünün bahsi geçen bölümlerden olma zorunluluğu yoktur.) [/toggle][toggle title=”Yazar başvurusunda tecrübe ve deneyim aranıyor mu?”] Yazarlarımızdan herhangi bir tecrübe aranmamaktadır. Hiçbir yazı yazmamış kişiler bile başvurabilmektedir. Biz insanların gelişebileceğine ve kendini yetiştirebileceğine inanan bir platformuz. Yazarlık ve araştırmacılık alanında kendinizi geliştirmeniz için sizlere yardımcı oluyor ve hep birlikte kendimizi geliştiriyoruz.[/toggle][toggle title=”Yazarlar hangi konularda yazı yazmaktadır?”] Yazarlarımız konu ve yazı stilinde özgürdür. Belli topluluk kuralları ve T.C anayasalarına uygun şekilde bu özgür konu seçiminden yararlanabilmektedir. Haftalık, aylık vb. türden konu kısıtlanması yapılmamaktadır. Bilim ve psikoloji alanında istediğiniz konularda yazabilir ve yayına gönderebilirsiniz. Yazarlığın ve düşüncenin kısıtlanmaması ve herkesin zevk alarak yazmasını istediğimiz için böyle bir politika izlemekteyiz. [/toggle] [toggle title=”Bu projede neden yer almalıyım?”]

Bu proje sosyal bilimler alanında meslekleri bir araya getirerek insanın zihinsel süreçlerini düşünce ve davranışlarını halka ve ilgili kişilere bilgi ve fikir vermek içi oluşmuştur. Bilimin bu alanlarındaki mental işleyişini geliştirmek ve insanların ruh sağlığına katkı sağlamaktır. Bunların yanın aşağıdaki birçok alanıda kendinize kazandıracağınızı düşünüyoruz.

 1. Yazı yazma alanında pratik yapma imkânı sağlayacak ve kendinizi yazı yazmada geliştirebileceksiniz.
 2. Araştırma yapma alanında kendinizi geliştirebilecek ve başka araştırmacı yazarların nasıl çalışmalar yaptığını deneyimleyebileceksiniz.
 3. Düşüncelerini ve fikirlerinizi paylaşabilecek ve bunların ileriye dönük değerlenmesini sağlayabileceksiniz.
 4. Psikoloji alanında kendinizi geliştirecek ve deneyim elde edeceksiniz.
 5. Mesleki alanızda katkı sağlamış olacaksınız.
 6. Birbirinden farklı şehirlerden aynı ortak paydada buluşan insanlarla tanışarak bir sosyal ağ sahibi olacak ve mesleki network ağınız katkı sağlayacaksınız.
 7. Grup ve ekip çalışması alanında kendinizi geliştirebileceksiniz.
 8. Yaptığınız ödevleri veya yazmış olduğunuz makaleleri değerlendirebileceğiniz bir alan oluşturacaksınız.
 9. Her yazarın bireysel olarak sayfası olacağı için kendi yazılarınızı toplu bir şekilde görebileceksiniz.
 10. Yayınlanan yazılar uluslararası yayınlanmakta ve çevrilmektedir. Farklı ülkelerden de ziyaret edilip okunmaktadır.

ve en önemlisi bilim ve psikoloji alanına katkı sağlayacaksınız.

Projemizin ileriye dönük daha büyük projeleri mevcuttur. Burada bahsi geçirmek fikir mülkiyetine aykırı olacağı için bahsedilmemiştir. Projemiz biz ve sizlerin fikirleriyle gelişecek ve ilerleyecektir. Bu başlangıçla birlikte ailemizden biri olmanızı çok isteriz.

[/toggle] [toggle title=”Projede hangi alanlara başvurabilirim?”]

Go Psikoloji yayın platformunda 6 ekip yer almaktadır. Bunlar; Yayın Koordinatörü, Yayın Editörü, Görsel Yayın Editörü, Sosyal Medya Ekibi, Yazarlık, Destekçi Yazarlık grupları şeklindedir. Belirtilen herhangi bir ekibe başvuru formunda başvurabilirsiniz. (Görsel Yayın Editörü haricinde diğer ekipler aynı zamanda bir web site yazarıdır.) 

 • Yayın Koordinatörü

Yayın koordinatörü, web sitesinde yayınlanacak yazıların girişini yapmaktadır. Bu alanda görev almak isteyen kişiler web site ve wordpress üzerine bilgi sahibi olması gerekmektedir. Ayrıca bir diğer çalışması yazılan eserlerin internet senkronizasyonu için SEO bilgisi aranmaktadır. Ama merak etmeyin, bu özelliklere sahip değilseniz bile sizlere öğretebiliriz böylelikle kendinizi geliştirmek için bir alana daha sahip olmuş olacaksınız.  Bu bilgilere sahip değilseniz ama yapmak istiyorsanız başvurmanızda hiçbir sakınca yoktur.

 • Yayın Editörü

Yayın editörü, yazarların göndermiş olduğu yazıları analiz eder ve düzenler. Editörlerimiz yazıların, topluluk kurallarına uygunluğunu, yazım ve imla hatalarını, intihal düzenlemesini, kaynakça düzgünlüğünü analiz etmektedir. Analizlerin sonunda yazıyı düzenler ve yayın onayını verir ve yazı koordinatörler tarafında web sitesinde yayın takvimine alınır.

Yayın editörlüğünde aranan özellikler bu görevleri yapmaktan zevk alacak bireylerin olmasıdır. Dil anlatım ve edebiyat alanında ilgiliyseniz bu alan tam size göre. Editörlerimiz kendi proje görevlerinde görev dağılımı yapabilmektedir.

 • Görsel Yayın Editörü

Görsel yayın editörü, sosyal medya ve web sitesinde yer alan görselleri hazırlamak veya tasarlamak için projede görev almaktadır. Görsel yayın editörü, yazar olmak veya bahsi geçen bölümlerde olmak zorunda değildir. Yazar olmakta zorunda değildir sadece görsel tasarımla ilgilenebilir.

Görsel yayın editöründe aranan özellikler; resim, dijital çizim veya illüstrasyon gibi konularda bilgi sahibi olmasıdır. Bu alanda sanatını ve tasarımları paylaşmak isteyen herkese kapımız açıktır. Görsel tasarımlar web sitesinde telif koruma kilidi yapılabileceğinden eserleri de korunabileceğini bilmelisiniz.

 • Sosyal Medya Ekibi

Sosyal medya ekibi, web sitesinde yayınlanan yazıların sosyal medyada etkileşim kurması için bu projede görev almaktadır. Sosyal medya ekibinde, Instagram, Twitter vb. platformlar yer almaktadır. Ama genel olarak ağırlık Instagram paylaşımları üzerinden gerçekleşmektedir. Bu proje ekibinde yer alan bireyler web sitesinde yer alan yazıları gözden geçirir ve sosyal medyaya uyarlarlar.

Sosyal medya ekibinde aranan özellikler; sosyal medyada aktif, bu konularla ilgilenmeyi seven ve zevk alan bireyler olmasıdır. Eğer bu alanda kendinizi geliştirmek isterseniz bu alanda da başvurabilirsiniz. Biz sizlere bildiklerimizi öğretir sizleri yeni bir alan daha kazanmanızı sağlarız.

 • Yazarlık

Go Psikoloji projesinde yazarlar, web sitesinde yazar olarak görev almaktadır. Her proje ekibi ek olarak aynı zamanda bir yazardır (İstisna: Görsel Yayın Editörü). Ana yazarlarımız bu projede düzenli yazı üreterek, düzenli yazar olarak görev almaktadır. Düzenli olarak web sitesinde yazı yazmak isteyen herkes başvurabilmektedir.

Yazarlarımız web sitesine 2 haftada bir yazı göndermektedir.  Ek olarak aylık 1 tanede depo yazısı gönderebilir. Depo yazısı eğer yazamadığı bir dönemde veya dinlenmek istediği haftalarda yayına gönderilir ve böylelikle yazarlık düzeninde herhangi bir kayıp yaşamaz. Depo yazısı zorunlu bir yazı değildir yazarlarımızın tercihine bırakıyoruz. Toplam olarak bir yazar aylık 2+1 yazı göndermiş olur. Yıllık 24+12 bireysel yazı yapmaktadır. Bunun kendinizi geliştirmek için mükemmel bir başlangıç olduğunu düşünüyoruz.

Yazarlarımız için herhangi bir konu kısıtlaması yoktur. İstediği bilim ve psikoloji alanında yazıları yazabilir ve kendi düşüncelerini aktarabilir. İsterse izlediği film ve dizileri eleştirebilir veya dinlediği müzikleri yorumlayabilir.

Yazarlarda aranan özellikler; yazı yazmayı seven, insanlara bilgi paylaşmayı seven ve psikoloji biliminin gelişmesini ve kendini de bu alanda geliştirmek isteyen her birey yazar olarak katılabilir. Başvuran kişilerin geçmişinde herhangi bir yazarlık deneyimi aranmamaktadır. Sonuç olarak yazmak doğuştan gelen bir özellik değildir. Mevcut yazarlarımız bile başlangıçta herhangi bir deneyimi olmadan ilk defa burada başladılar böylelikle kendilerini geliştirme fırsatı yakalamış oldular. Bizler de bu projede onlara yazı yazma ve araştırma yapma konularında bilgilendirerek kendilerini geliştirmeleri için destek olduk.

Yazarlarımız herhangi bir olası durumda veya okul takvimindeki sınav haftalarında yazı yazma gereksinimi beklenmez koordinatörlerden izin alabilirler. Böylelikle kendinizi zorunlu değil severek yapabileceğiniz bir yazar kariyerini oluşacaktır. Ama herhangi bir sebep veya bildirim yoksa yazarımızın bu konuda bilgilendirmesi beklenir. Depo yazılarımızda bu gibi zamanlarda yayın platformunda yazılarını düzenini bozulmadan sizin meşgul olduğunuz haftada yayına girerek sizi bu dertten kurtarmış olur.

 • Destekçi Yazar

Destekçi yazar, web sitemizde yazarlık yapan ama düzensiz olarak yazan yazarlarımızdır. Destekçi yazarlar, belli bir düzene uyamayacağını düşünen bireyler için alternatif sağlamaktadır. Destekçi yazar olarak ilk başta başvurmak zorunda değilsiniz. Düzenli yazarlarımızda istedikleri zaman destekçi yazar olma talebinde bulunabilirler. Bu alternatif yazarların dinlenmesi veya kendi kişisel önceliklerini yerine getirebilmesi için hazırlanmıştır.

Destekçi yazarlık için, web sitemizde yazarlık deneyiminde bulunmuş veya bulunmak isteyen her birey başvurabilir. Destekçi yazarlar, projemizde en az 1 ay birlikte görev almış kişiler içindir. Sizden beklenen ise en az web sitemizde yayınlanmış 2 yazınız olmasıdır.

Projemize sadece destekçi yazar olarak başvurmak isteyen kişiler destekçi yazar başvurusu onaylandıktan sonra ilk başlangıçlarında iki hafta içerisinde 2 yazı göndererek destekçi yazar olmaktadır.

Destekçi yazarlar, web sitesinde düzensiz yazar olarak yer aldıkları için müsait oldukları her vakit yazılarını yazabilir ve gönderebilir. Bağlı oldukları herhangi bir takvim ve düzen yoktur. Böylelikle kendi meşguliyetleri ve öncelikleriyle rahatlıkla ilgilenebilmektedir.

[/toggle][toggle title=”Web sitesinde hangi alanlarda yazı yazılabilir?”]

Go Psikoloji web sitesi, içerisinde birçok yazı çeşitliliği sağlamaktadır. Bunlar araştırma yazıları, düşünce yazıları, dünyadan yazılar ve çerez yazılardır. Aşağıda daha detaylı konu ayrıntıları verilmiştir. Şimdi biraz bu alanları tanıyalım;

 • Araştırma Yazıları

Araştırma yazıları, bilim ve psikoloji konularında araştırma yapılarak yazılmış eserlerdir. Bu bölümde yazı yazmak isteyen yazarlarımız, konularını belirleyerek o konu üzerinde detaylı bir araştırma yapmaktadır. Bu araştırmaları sonucunda yazarlar yazısını oluşturur ve yayına gönderir. Genellikle web sitemizde en çok yazının yer aldığı yazı bölümüdür. Bunlar konu kısıtlaması değil yazı sınıflandırmasıdır. Böylelikle web siteni ziyaret eden kişiler ne tarzda okumak istiyorsa seçebilirler.

Araştırma yazıları minimum 500 kelimeden oluşmaktadır. Araştırma yazılarında, konu detaylı olarak araştırılır ve bilgilendirmek amaçlı yazılır. Yazarlarımızdan belli bir yazım stili beklenmez kendi tarzlarında yazmaları yeterlidir. Yazılarımız bu alanda daha bilimsel kaynaklarla desteklenmelidir. Araştırma yazılarında kaynakça APA kurallarına göre belirtilir ve gösterilmelidir. Kaynakçası olmayan yazılar düşünce yazısı olarak yayınlanır.

 • Düşünce Yazıları

Düşünce yazıları, bilim, psikoloji, felsefe ve kişisel gelişim konularında düşüncelerinizi ve fikirlerinizi paylaşabileceğiniz yazılı eserlerdir. Bu bölümde kendinize ait düşünceleri ve yorumları yapabilir ve kişisel gelişim üzerine yazılar yazabilirsiniz.

Düşünce yazıları minimum 500 kelimeden oluşmaktadır. Düşünce yazılarında kendi fikir ve düşüncelerinizi paylaştığınız için kaynakça belirtme zorunluluğu yoktur. Alıntı yaptığınız sözleri veya yazıları belirtebilirsiniz.

 • Dünyadan Yazılar

Dünyadan yazılar, bilim ve psikoloji konularında farklı dillerde yer alan yazıları Türkçe diline kazandırmak üzerine yazılan yazılı eserlerdir. Bu bölümde Türkçe olmayan diğer yabancı web sitelerinde yer alan güzel yazıları Türkçe dilini çevirebilir ve web sitesinde yayına gönderebilirsiniz.

Çeviri bölümü yabancı dil istediği için bu alanda yazacak yazarlarımızın yabancı dil bilmesi gerekmektedir. Bu bölümde yer alan yazılarının minimum kelime sayısı yoktur. Bu alanda yazılarınızda kaynakça olarak orijinal yazının adresini yazının sonunda belirtilmelidir. Bu alandaki yazılar yabancı dil bilmeyen insanların kendi dillerinde global bilgileri de okuyabilmesini sağlamak için açılmıştır.

 • Çerez Yazıları

Çerez yazıları, bilim, psikoloji, felsefe ve kişisel gelişim vb. birçok konuda tavsiye yazılarının yazıldığı eğlenceli içerik bölümüdür. Genelde yazarlarımız depo yazılarını bu bölümden yazmaktadır. Çerez yazıları kitap tavsiyeleri, film tavsiyeleri, dizi tavsiyeleri ve müzik tavsiyeleri yer almaktadır. İstediğiniz konuda tavsiye ve eleştirilerinizi yazabilirsiniz. İsterseniz okuduğunuz kitaptan alıntılar yaparak bir konu anlatabilir, isterseniz de o kitabın içinde neler okuyacaklarını anlatarak tavsiye edebilirsiniz. Bu yazarlarımızın kendi stiline bağlı bir bölümdür.

Çerez yazıları minimum 300 kelime yazılmalıdır. Bu alanda ek olarak kaynakça yerine, yazılarımızda tavsiyemiz hakkında bilgilendirme yapılır. (Ör: Kaç sayfa, kaç bölüm, kaç dakika, vb.)

Çerez yazıları, tamamen web sitesini ziyaret eden okuyucuların sıkılmadan okuyacağı basit ve eğlenceli yazılardır.

[/toggle][toggle title=”Başvuru değerlendirme ne kadar sürmektedir?”] Değerlendirme ekibimiz tarafında 1 hafta içerisinde onaylanan başvurulara geri dönüş yapılmaktadır. Başvuruda belirtmiş olduğunu telefon ve e-posta üzerinden sizlerle irtibat kurulacaktır. Bu alanları yanlış girmemeye özen gösteriniz. Bir hafta içerisinde geri dönüş sağlanmamış başvurular onaylanmamış olarak kabul edilmektedir.[/toggle][toggle title=”Merak ettiğim bir konuda sizlerle nasıl iletişime geçebilirim?”] Herhangi bir soru, tavsiye ve herhangi bir konuda danışmak için bizlerle web sitemizde yer alan iletişim bölümünden veya [email protected] adresine e-posta atabilirsiniz.[/toggle][/toggles]

 

[geo_headline tag=”h2″ style=”bordered” type=”round” number=”none”]Go Psikoloji Yazarlık Başvurusu Nasıl Yapılır?[/geo_headline]

Yazarlık başvurusuna karar veren okuyucularımız ilk önce yazar başvuru formunu doldurarak başvuruyu gerçekleştirecektir. Herhangi bir örnek yazı istenmemektedir. Bunun sebebi biz yazarlarımızda bir tecrübe ve deneyim arayan bir süreç ve kısıtlama gerçekleştirmiyoruz. Deneyim ve tecrübe sahip olan veya olmayan herkes başvurabilir. Yazarlarımıza takvime uygun şekilde, başvurduğu süreç onaylandıktan sonra tüm detaylar bildirilmektedir.

Yazar başvuru formuna ulaşmak için en aşağıda yer alan Yazar Başvuru Formu butonuna tıklayınız.

Başvuracak bireyler yukarıda anlatılan 6 gruptan herhangi birisine başvurabilmektedir. (Yayın Koordinatörü, Yayın Editörü, Görsel Yayın Editörü, Sosyal Medya Ekibi, Yazarlık, Destekçi Yazarlık) Başvuracak bireyler hangi gruba dahil olursa olsun aynı zamanda web sitemizde yazar olarak görev alacaktır. Yazar olarak ana Yazarlık veya Destekçi Yazarlık yapabilmektedir. Kendisine en uygun seçeneği seçmeli ve ona başvurmalıdır.

Başvuruda gerekli yerleri eksiksiz doldurmalıdır. Sahte başvurular kabul edilmemektedir ve geri dönüş yapılmamaktadır. En kısa sürede değerlendirilip sizin gönderdiğiniz telefon numaranız veya e-postanız üzerinde geri dönüş yapılmaktadır.

Başvurunuz onaylandıktan sonra sizinle iletişime geçilir ve bireysel toplantı talep edilir. Belirlediğiniz müsait gününüzde bu toplantı ayarlanır. Bu sadece sizi daha iyi tanıyabilmek ve size ne tür katkı sağlayabileceğimizi anlayabilmek için düzenlenmektedir. Ayrıca kafanıza takılan veya merak ettiğiniz soruları birebir sorabilir ve proje hakkında detaylı bilgilendirmeyi alabilirsiniz. Bu görüşmeler sesli olarak uzaktan yapılmaktadır. Bu süreçten sonra tamamen onaylanır ve projemize dahil olursunuz.

Aşağıda yer alan YAZAR BAŞVURU FORMU butonuna tıklayarak başvuru için gerekli siteye yönlendirileceksiniz.

[button style=”rounded” color=”uckan-btn–red” size=”uckan-btn–block” link=”https://arketipbeyin.com/yazar-basvuru-formu/” target=”true”]Yazar Başvuru Formu[/button]